FB TW PIN NWS
BioRank 851

Burcu Çetinkaya

Doğum tarihi : 19.Mart.1981
Burcu Çetinkaya kaç yaşında : 43
Kilo & Boy :
Burcu : Balık
Burcu Çetinkaya doğum yeri : İstanbul

Burcu Çetinkaya Biyografisi

Ralli Sürücüsü, Televizyon Sunucusu, Yarışmacı, Gazeteci

Burcu Çetinkaya, 19 Mart 1981 tarihinde İstanbul’da doğmuştur. Babası İlhan Çetinkaya’dır. İlkokulu İstanbul Özel Bebek Yeni Yıldız ilkokulunda okudu 1992 yılında bitirdi. Ortaokulu Robert College'de 1996 yılında ve ardından 1999 yılında da aynı okulda liseyi bitirdi.

İstanbul Koç Üniversitesi’nin Ekonomi bölümünden 2005 yılında mezun oldu. İngilizce, Almanca, Fransızca, İtalyanca, Kürtçe ve Arapça bilen Burcu Çetinkaya senaristlik ve satış-pazarlama konularında iş hayatına başladı.

Burcu Çetinkaya, Koyu bir Bursaspor taraftarıdır. Caddebostan Spor Kulübü’nün üyesidir ve otomobil sporları yapmaktadır. Snowboard, satranç ve sinema ise spor dışı hobileridir.

2005 sezonunda Hitit Rallisi ile Otomobil sporları kariyeri başladı. Bu ilk yarışında bayanlarda 3’ncü oldu. 2005 yılında yapılan Fiat Rallisi’nde yine 3. Oldu. Ardından Kocaeli Rallisi’nde Bayanlar 2’ncisi, Beykoz Rallikrosu’nda 5’nci oldu. 2005 yılında Castrol İstanbul Ralli Şampiyonası’nın üç yarışına da katıldı, bayanlar 1’nciliğini kazandı.

2007, 2008 ve 2009 Ralli Bayanlar kategorisinde Türkiye Şampiyonluğu yanı sıra çok sayıda derecenin sahibi olan Burcu Çetinkaya, İstanbul Mahalli Ralli Şampiyonası Bayanlar, 2006 Türkiye Ralli Şampiyonası Bayanlar Şampiyonluğunun da sahibi. 2007'de de Türkiye Ralli Şampiyonası Bayanlar Şampiyonu olan Çetinkaya, 2008'de ise aynı kupayı bir kez daha kaldırdı.

2006 yılından 2011 yılına kadar 24 TV'de Otomobil Sevdası isimli otomobil programını haberci Merve Sena Kılıç ile beraber sundu. Ayrıca Bloomberg HT'de 'Sporaktif' adı programı sundu.

2011 yılında Show TV'de Acun Ilıcalı'nın yaptığı ve sunduğu ve Sait Sökmen, Tan Sağtürk'le beraber Acun Ilıcalı ile Azra Akın’ın jüri üyesi olduğu “Yok Böyle Dans” isimli yarışma programının ikinci sezonunda katılmış fakat yarışmanın ilk haftasında elenmiştir. Özge Ulusoy’un birinci olduğu bu yarışmada Burcu Esmersoy ve Cem Ceminay sunucu, yarışmacı olarak ise Özge Ulusoy, Helin Avşar, Alp Kırşan, Altay, İlhan Mansız, Nez, İvana Sert, Cem Ceminay, Özlem Yıldız, Almeda Abazi, Aşkın Nur Yengi, Hakan Peker, Şenol İpek ve Burcu Çetinkaya katılmıştır. Yarışmanın ilk bölümüne konuk jüri olarak Adriana Lima katıldı.

Daha sonra 2012 yılında TV8’de yayınlanan ve çekimleri Kenya'da yapılan Trophy Türk adlı yarışma programında yer almıştır. Burcu Çetinkaya ile birlikte Billur Kalkavan, Berksan Özer, Hale Caneroğlu, Ceyda Ersoy, Esra Ersoy, Zaza Enden, Leyla Bilginel, Şener Üşümezsoy, Ertem Şener, Serkan Tanırgan, Tuğba Özay ve Önder Bekensir ve Helin Avşar da yarışmacı ekip içindeydi.

2013 yılının Ramazan ayında a Haber televizyonunda ünlü tasavvufçu Mehmet Fatih Çıtlak'la beraber “Sahur Vakti” isimli programı sundu. 2013 yılında TRT Spor kanalında “Ralli Günlüğü” isimli programı sundu. 2013 yılının sonlarına doğru türban takmaya başladı.

Daha önceleri Star gazetesinde yazmış olan Burcu Çetinkaya, Türkiye gazetesinde “Otomobil Sevdası” adlı köşesinde yazmakta ve yaptığı röportajları yayınlanmaktadır.

Ani bir kararla Kasım 2013'ün sonlarına doğru tesettüre giren milli rallici Burcu Çetinkaya, uzun süre konuşuldu. Tasavvufa yönelen ve Kürtçe öğrenmek istediğini dile getirerek 2014 yılında Şanlıurfa'ya yerleşti. 2019 Nisanında tesettürden çıktığını açıkladı.

Şanlıurfa'ya yerleştikten sonra Yüksek lisansını Harran Üniversitesi'nde yapmak için kaydoldu. 7 Haziran 2015 seçimlerinde Şanlıurfa'dan bağımsız milletvekili adayı olan Fatih Mehmet Bucak'la Haziran 2015 ayında evlendi. 3 Temmuz 2016 tarihinde Mehmet Celal adında bir oğlu oldu. 11 Haziran 2019 tarihinde eşinden boşandı.

30 Haziran-2 Temmuz 2017 tarihleri arasında düzenlenen Avrupa Ralli Kupası kapsamında Balkan Ralli Kupası’nın 4. yarışı Rally Troia sırasında Burcu Çetinkaya Bucak’ın aracı yandı.

7 Şubat 2019 tarihinde çalışmakta olduğu Türkiye gazetesinden çıkartıldı.

Başarıları :
2005 - İstanbul Bayanlar Ralli Şampiyonası Şampiyonluğu
2006 - Castrol Fiesta Rallye Cup Türkiye Bayanlar Ralli Şampiyonluğu
2006 - Türkiye Tırmanma Şampiyonası Kategori İkinciliği
2007 - Castrol Fiesta Rallye Cup Türkiye Bayanlar Ralli Şampiyonluğu
2008 - Castrol Fiesta Rallye Cup Türkiye Ralli Sınıf 3 Birincisi
2008 - Fiesta Sporting Trophy International İkinciliği


Kaynak:Biyografi.info

Burcu Çetinkaya için yapılan aramalar

Burcu Çetinkaya, Burcu Çetinkaya biyografi, Burcu Çetinkaya hayatı, Burcu Çetinkaya özgeçmişi, Burcu Çetinkaya hakkında, Burcu Çetinkaya doğum yeri, Burcu Çetinkaya fotoğraf, Burcu Çetinkaya video, Burcu Çetinkaya resim, Burcu Çetinkaya kimdir?, Burcu Çetinkaya kaç yaşında?, Burcu Çetinkaya nereli, Burcu Çetinkaya memleketi