FB TW PIN NWS
BioRank 499

Sakıp Sabancı

Doğum tarihi : 07.Nisan.1933 Ölüm tarihi : 10.Nisan.2004
Sakıp Sabancı kaç yaşında öldü : 71
Kilo & Boy :
Burcu : Koç
Meslek : İş adamı
Sakıp Sabancı doğum yeri : Akçakaya, Kayseri
Ölüm yeri : İstanbul

Sakıp Sabancı Biyografisi

Sabancı şirketinin kurucusu olan Türk sanayici.
Sakıp Sabancı, 7 Nisan 1933 tarihinde Kayseri'nin Akçakaya köyünde fakir bir çiftçi ailesinin çocuğu olarak dünyaya gelmiştir. Babası Hacı Ömer Sabancı, annesi Sıdıka Sabancı'dır. İlkokulu Adana İsmet İnönü İlköğretim Okulu’nda okudu. Lise eğitimini sürdürdüğü sırada, üst üste üç kez yakalandığı zatürre hastalığıyla aynı anda okulu devam ettiremedi ve 1948 yılında eğitim hayatına son vermek zorunda kaldı.

Sabancı ilk kazancını Akbank’ta stajyer memurluk yaparak sağladı. 25 lira aylıkla çalıştığı bu işinde hesap makinesi, yazı makinesi kullanma, tahsil ve tediye fişlerini kesmek gibi, ileriki dönemlerde kendine fayda sağlayacak birçok şey öğrendi.

Daha sonra bu işinden ayrılıp Bossa Un Fabrikası’nda veznedar olarak çalışmaya başladı. 1955 yılına gelindiğinde fabrikanın ticaret müdürü olmuştu. Sırasıyla, çiftlik müdürü ve Bossa Tekstil İşletmesi Müdürü oldu. Sakıp Sabancı, 1966 yılında polyester ve iplik fabrikası olan SaSa‘yı kurdu. Babasının 1966 yılında vefatından sonra kurulan Sabancı Holding'in yönetim Kurulu Başkanlığı'na getirildi. Bu görevi yanında Holding'e bağlı çok sayıda kuruluşun Yönetim Kurulu Başkanlığı'nı ve Murahhas Üyeliklerini de yapmıştır.

1964 yılından itibaren, 25 yıl müddetle Adana ve Kocaeli Sanayi Odaları, Türkiye Sanayi ve Ticaret Odaları Birliği üyeliği ve başkanlığı yaptı. Muhtelif vakıflarda çeşitli zamanlarda görevler üstlendi.

1970 yılında, ikinci çocuğu Metin’in zihinsel özürlü olarak dünyaya gelmesi sebebiyle Sabancı, diğer insanlara yardım amacıyla, 1976 yılında Erol Sabancı Spastik Çocuklar Tedavi ve Eğitim Merkezi ile 1996 yılında Metin Sabancı Spastik Çocuklar ve Gençler Eğitim Üretim ve Rehabilitasyon Merkezi’ni kurdu.

1974’te İzmit Köseköy’de LasSa fabrikası, 1981’de Londra’da Ak International Bank kuruldu. Bu bankanın özelliği ise Türk sermayesi ile yurt dışında açılmış ilk Türk bankası olmasıydı.

1986 yılında Türk Sanayicileri ve İşadamları Derneği TÜSİAD'ın Yönetim Kurulu Başkanlığı'nı üstlenen Sakıp Sabancı, 1987-1990 yılları arasında Yüksek İştişare Konseyi Başkanlığını yaptı.

1994 yılında ToyotaSa fabrikasının açılışını yaptı. 1997 yılında Danone firması ile yarı yarıya ortaklık kurarak DanoneSa‘nın kurulmasını sağladı. Bunların yanında Bridgestone, Dupont, Philip Morris, Kraft Foods International ve Carrefour gibi dünya devi birçok marka ile ortaklık kurup, Sabancı adını tüm dünyaya tanıttı.

Eğitime katkılarından dolayı gerek yurtiçinde gerekse yurtdışında birçok üniversite tarafından kendisine "Fahri Doktorluk" ünvanı verilmiştir.

İşadamı özelliğinin yanında yazar kimliğiyle de ön plana çıkan Sakıp Sabancı, bir çok da kitap yazmıştır.

Yaşamını, sanayi, kültür, sanat ve eğitime adayan Sakıp Sabancı ömrü boyunca Türkiye'nin gelişmesi, dünya ülkeleri arasında hakettiği yere ulaşması için vargücü ile çalışmıştır. Sabancı Üniversitesi ile eğitim hayatına, Sakıp Sabancı Müzesi ile kültüre, Hat ve Resim Koleksiyonu ile sanat dünyasına büyük katkılarda bulunmuştur. Uluslararası bir çok toplantıda Türkiye'yi temsil eden Sakıp Sabancı, Sanayi Odaları, TÜSİAD gibi bir çok kuruluşun da başkanlığını yapmıştır. Sabancı Holding'in uluslararası bir kuruluş olmasına sınırsız katkılarda bulunan Sakıp Sabancı, aynı zamanda Türkiye'nin dört bir yanında eserler yaratan Hacı Ömer Sabancı Vakfı, VAKSA'nın da Mütevelli Heyeti Başkanıydı.

Sakıp Sabancı, 1957 yılında teyzekızı Türkan Sabancı Civelek ile evlendi. Dilek Sabancı (d.1964), Metin Sabancı (d.1970) ve Sevil Sabancı (d.1973) adında üç çocukları oldu.

1981 ve 1989 yıllarında iki defa kalp kapakçığı ameliyatı oldu.

Sakıp Sabancı 10 Nisan 2004 tarihinde İstanbul'da 71 yaşında iken böbrek kanseri tedavisi gördüğü Amerikan Hastanesi'nde öldü.

Yazdığı Kitapları : 1985 - Para Başarının Mükafatıdır
1986 - İşte Hayatım
1988 - Gönül Galerimden
1989 - Rusya'dan Amerika'ya
1990 - Ücret Pazarlığı mı ? - Koyun Pazarlığı mı ?
1991 - Değişen ve Gelişen Türkiye
1993 - Daha Fazla İş Daha Fazla Aş
1995 - Doğu Anadolu Raporu
1998 - Başarı Şimdi Aslanın Ağzında
2001 - Hayat Bazen Tatlıdır
2002 - Sakıpname
2004 - Bıraktığım yerden Hayatım
2004 - Her Şeyin Başı Sağlık


Kaynak:Biyografi.info

Sakıp Sabancı hakkında haberler

Tüm Sakıp Sabancı haberleri

Sakıp Sabancı kitapları

Tüm Sakıp Sabancı kitapları

Sakıp Sabancı için yapılan aramalar

Sakıp Sabancı, Sakıp Sabancı biyografi, Sakıp Sabancı hayatı, Sakıp Sabancı özgeçmişi, Sakıp Sabancı hakkında, Sakıp Sabancı doğum yeri, Sakıp Sabancı fotoğraf, Sakıp Sabancı video, Sakıp Sabancı resim, Sakıp Sabancı kimdir?, Sakıp Sabancı kaç yaşında?, Sakıp Sabancı nereli, Sakıp Sabancı memleketi