FB TW PIN NWS
BioRank 2742

Mümtaz Zeytinoğlu

Doğum tarihi : ??.??.1933 Ölüm tarihi : 08.Şubat.1979
Mümtaz Zeytinoğlu kaç yaşında öldü : 46
Kilo & Boy :
Burcu :
Meslek : İş adamı
Mümtaz Zeytinoğlu doğum yeri : Tavşanlı, Kütahya
Ölüm yeri : Eskişehir

Mümtaz Zeytinoğlu Biyografisi

Mümtaz Zeytinoğlu, 8 Şubat 1979 tarihinde şoförünün kullandığı otomobille Ankara'dan Eskişehir'e dönerken geçirdiği  Trafik  kazasında 46 yaşında öldü.

Mümtaz Zeytinoğlu, 1933 yılında Kütahya'nın Tavşanlı ilçesinde doğmuştur. Aile daha sonra Kütahya’nın Tavşanlı İlçesinden gelerek Eskişehir’e yerleşti, Babası Mesut Zeytinoğlu'dur. Abisi Kemal Zeytinoğlu, Demokrat Parti'nin 1950 - 1955 arası Bayındırlık Bakanı olmuş; Londra'daki uçak kazasında ölmüştür. Yavuz Zeytinoğlu adında kardeşi vardır. Mümtaz Zeytinoğlu, İstanbul'da Galatasaray Lisesi'nden 1953 yılında mezun oldu. 1957 yılında İstanbul Teknik Üniversitesinden elektik mühendisi olarak mezun oldu.

1957 yılında babası Mesut Zeytinoğlu ile beraber Eskişehir’de çimento fabrikası kurarak sanayiciliğe adım attı.

Kütahya’nın Tavşanlı İlçesinden gelerek Eskişehir’e yerleşen Zeytinoğlu ailesi Eskişehir’de büyük topraklar edindi, bir yandan da ticarete başladı. 1950’lerde Eskişehir bankasının (Esbank) yönetiminde etkin olmaya başlayan Zeytinoğlu ailesi, 1964’te tarım ve ticaretten sağladığı birikimle sanayi kuruluşu olan Entin-Endüstri Yatırımları ve Ticaret AŞ’yi kurmuş, döküm ve makine imalatına başlamıştır. Aile, 1965’te Eston’u kurarak beton direk ve yapı gereçleri üretimine geçmiştir. Eston’un ayrıca biri yine Eskişehir’de diğeri Gaziantep’te konut yapı gereçleri üreten iki fabrikası daha bulunmaktadır.

Zeytinoğlu Ailesi’nin bir başka imalat fabrikası olan ES-EN ise 1977’de işletmeye açılmıştır. Eskişehir Bankası’nda en büyük payı elinde tutan ve ticaret etkinliklerini Zeytinoğlu Ticaret ve sanayi AŞ adlı şirketle yürüten gurubun, taşımacılık dalında da bir firması vardır. 1982’de Birleşik Müteahhitlik Holding’i (BİM-HOL) satın alan Zeytinoğlu Grubu, yurt dışı müteahhitlik alanına da girmiştir.

Ulusal sanayinin öncüsü Mümtaz Zeytinoğlu, Türkiye’nin kalkınması için dış kaynaklara değil, yerli kaynaklara dayanmak gerektiğini vurgulayan “Ulusal Sanayi” tezini geliştirdi. “Makine üreten makinelerle, yerli sermaye ve yerli hammadde ile üretimi” savundu.

Eskişehir Sanayi Odası kuruluşunda bulunan Mümtaz Zeytinoğlu, 1974 yılında Eskişehir Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı seçildi. Görevini, 45 yaşında,   elim bir trafik kazasında hayatını kaybettiği 8 Şubat 1979'a dek sürdürdü.

Ailenin oluşturduğu Zeytinoğlu Grubu 10 sanayi şirketi, 13 hizmet şirketi ve 1 vakfın sahibiydi. Grubun finans alanındaki en önemli girişimi olan Esbank, 22 Aralık 1999'da Mevduat Sigorta Fonu´na devredildi. Bu operasyonla birlikte Zeytinoğlu Ailesi, bütün şirketlerini de kaybetti. Çünkü, Esbank, aynı zamanda gruba ait şirketlerin de sahibiydi.

Mümtaz Zeytinoğlu'nun Banu Zeytinoğlu, Zeynep Zeytinoğlu adlarında iki kızı vardır.

Mümtaz Zeytinoğlu, Ankara’da Başbakan Bülent Ecevit’le yaptığı görüşmeden sonra 8 Şubat 1979 tarihinde şoförünün kullandığı otomobille Ankara'dan Eskişehir'e dönerken geçirdiği  Trafik  kazasında 46 yaşında öldü.

Zeytinoğlu ailesine ait olan şirketler:
1.Eston Yapı
2.Kütahya Manyezit İşletmeleri AŞ
3.Entil Endüstri Yatırımları AŞ
4.Eston Eskişehir Beton Sanayi
5.Emzet Akaryakıt Dağıtım
6.Zeytinoğlu Eğitim ve Kültür Vakfı


Kaynak:Biyografi.info

Mümtaz Zeytinoğlu için yapılan aramalar

Mümtaz Zeytinoğlu, Mümtaz Zeytinoğlu biyografi, Mümtaz Zeytinoğlu hayatı, Mümtaz Zeytinoğlu özgeçmişi, Mümtaz Zeytinoğlu hakkında, Mümtaz Zeytinoğlu doğum yeri, Mümtaz Zeytinoğlu fotoğraf, Mümtaz Zeytinoğlu video, Mümtaz Zeytinoğlu resim, Mümtaz Zeytinoğlu kimdir?, Mümtaz Zeytinoğlu kaç yaşında?, Mümtaz Zeytinoğlu nereli, Mümtaz Zeytinoğlu memleketi