FB TW PIN NWS
BioRank 1061

Dilek Sabancı

Doğum tarihi : 24.Ekim.1964
Dilek Sabancı kaç yaşında : 60
Kilo & Boy :
Burcu : Akrep
Meslek : iş kadını
Dilek Sabancı doğum yeri : Adana

Dilek Sabancı Biyografisi

Dilek Sabancı, 1989 yılında kurduğu bir firma olan Vista Tourism and Travel'ın Türkiye başkanı ve CEO'sudur.

Dilek Sabancı, 24 Ekim 1964 tarihinde Adana’da doğmuştur. Babası Sakıp Sabancı, annesi Türkan Sabancı’dır. Sevil Sabancı ve Metin Sabancı adlarında kardeşleri vardır. 1976 yılında İstanbul Tevfik Fikret ilkokulundan mezun oldu. Ortaokula 1976 yılında Şişli Terakki Ortaokulunda başladı sonra gönderildiği 1977-1979 yılları arasında İngiltere'nin Berkshire kentindeki Ascot'ta kızların bağımsız yatılı okudukları Heathfield School’da ortaokulunda okudu. 1980-1983 yılları arasında İsviçre'nin Cenevre şehrinde bulunan özel bir uluslararası okul olan International School of Geneva’da liseyi bitirdi. 1984-1986 yılları arasında okuduğu Amerika Birleşik Devletleri Atlanta’da kurulu olan Reinhardt Üniversitesinde Sanat Tarihi ile Psikoloji eğitimi ve Massachusetts, Boston’da bir üniversite olan Fisher College'da Turizm ve Pazarlama üzerine olmak üzere iki lisans derecesine sahiptir.

Türkiye'de profesyonel olarak çalışmaya başlamadan önce Fransa'da inşaat, petrol ve elektronik ve savunma alanında çalışan şirketlerde staj yaptı.

Dilek Sabancı, aynı zamanda yakın ilgi duyduğu sosyal sorumluluk projelerinin yönetimi konusunda çeşitli programlara katılmış ve bu konuda eğitimler almıştır.

Dilek Sabancı, 1989 yılında kurduğu bir firma olan VİSTA Turizm ve Seyahat A.Ş’nin Türkiye başkanı ve CEO'sudur. VİSTA; aynı zamanda, 151 ülkede dünya çapında yaygın 4.100 ofisi bulunan Carlson Wagonlit (CWT) zincirin Türkiye temsilcisidir. Ayrıca ailenin eğitim ve sağlıkla ilgili hayırsever kuruluşu olan Hacı Ömer Sabancı Vakfı'nın yönetim kurulu üyeliği görevini de yürütmektedir.

2008 yılında Dilek Gayrimenkul Yatırımları ve Turzim A.Ş.'yi kurmuştur ve halen bu kurumun Yönetim Kurulu Başkanı'dır. Dilek Sabancı, Sabancı Vakfı Mütevelli Heyeti Üyesi ve Türkiye Özel Sporcular Derneği'nin (TÖSSED) Onursal Başkanı’dır.

Dilek Sabancı, zamanının çoğunu zihinsel ve fiziksel engelli insanlara yardım etmeye ayırıyor. Sabancı ayrıca Türkiye Zihinsel Engelliler Spor Federasyonu başkan yardımcısı, Türk Özel Olimpiyatları yönetim kurulu başkanı ve Lösemili ve Kanlıca Aslanları ve Rotary Kulüpleri Çocuklar Vakfı'nda aktif üye olarak birçok hayır kurumu grubunda da aktiftir.

Dilek Sabancı, İngilizce, Fransızca ve İtalyanca’yı akıcı şekilde konuşup yazmaktadır. Dilek Sabancı Sakıp Sabancı'nın üç çocuğundan en büyüğüdür. Akraba evliliği, anne karnında oksijensiz kalmak ve erken doğum, hepsi bir araya geldi ve onun spastik doğmasına neden oldu. Tıpkı kardeşi Metin Sabancı gibi. Hayatı, özel bakıcılar elinde iyi bakım, özel okullarda iyi eğitimin yanı sıra, ameliyatlar, zorluklar ve mücadelelerle geçti. 1983, 1997 ve 1998'de bir dizi ameliyat oldu.

Her yıl çeşitli sosyal, kültürel ve sportif faaliyetlere destek veren Dilek Sabancı, “Dilek Sabancı Anadolu Meslek Ticaret Okulu”, “Beşiktaş Belediyesi Dilek Sabancı Parkı”, “Dilek Sabancı Antalya Spor Salonu”, “Dilek Sabancı Gülen Yüzler Mesleki Rehabilitasyon ve İş Merkezi ”,“ Konya Selçuk Üniversitesi Dilek Sabancı Konservatuarı ”ve Mardin'de“ Dilek Sabancı Sanat Galerisi gibi sosyal yerleri açmıştır.

Kaynak:Biyografi.info

Dilek Sabancı için yapılan aramalar

Dilek Sabancı, Dilek Sabancı biyografi, Dilek Sabancı hayatı, Dilek Sabancı özgeçmişi, Dilek Sabancı hakkında, Dilek Sabancı doğum yeri, Dilek Sabancı fotoğraf, Dilek Sabancı video, Dilek Sabancı resim, Dilek Sabancı kimdir?, Dilek Sabancı kaç yaşında?, Dilek Sabancı nereli, Dilek Sabancı memleketi