FB TW PIN NWS
BioRank 2521

Yaşar Doğu

Doğum tarihi : ??.??.1913 Ölüm tarihi : 08.Ocak.1961
Yaşar Doğu kaç yaşında öldü : 48
Kilo & Boy :
Burcu :
Meslek : Sporcu
Yaşar Doğu doğum yeri : Karlı köyü, Kavak ilçesi, Samsun
Ölüm yeri : Ankara

Yaşar Doğu Biyografisi

Güreşçi

Olimpiyat, Avrupa ve Dünya şampiyonu güreşçimizdir.

Yaşar Doğu, 1913 yılında Samsun’un Kavak ilçesine bağlı Karlı köyünde doğmuştur. Aslen Kafkas Türklerindendir. Babası Gazi Osman Çavuş I. Dünya savaşında ölünce annesi evini kendi babasının köyü olan Emirli köyüne taşıdı. Annesi Feride Hanım orada ikinci defa evlenince, Yaşar Doğu 5 yaşında iken 1918 yılında Amasya’nın Kurnaz Köyünde yaşayan halası Ayşe Tok’un (Doğu) yanına gönderildi. 1936 yılında Ankara’da askere gidene kadar halasının yanında yaşadı. Burada çiftçilik ve hayvancılık ile uğraştı. Köy düğünlerindeki güreşlere katıldı. Daha delikanlılığın eşiğinde iken yaman bir karakucak güreşçisi olarak adını bütün çevreye duyurdu.

1936 yılında Ankara’da askerde iken Güreş İhtisas Kulübü'ne girdi ve minder güreşine başladı. 1938 yılında askerliği bitince Ankara'ya yerleşti ve kulübü adına güreşmeye başladı. 1939 yılında Milli Takıma alındı. Aynı yıl Oslo'da yapılan Avrupa Şampiyonası'nda 66 kiloda güreşti ve yaptığı dört güreşin birinde sayı ile yenildi ve ikinci oldu.

1940 yılında İstanbul Çemberlitaş’da yapılan Balkan Şampiyonası'nda üç tuşla 3 galibiyet aldı ve 66 kiloda şampiyon oldu. İkinci Dünya Savaşı'nın araya girmesiyle millî müsabakalardan uzak altı yıllık bir duraklama devresine girildi. 1946'da Kahire ve İskenderiye'de yapılan iki milli karşılaşmada iki tuşla iki galibiyet daha kazandı. Yine o yıl Stockholm'de yapılan Avrupa Şampiyonası'nda 73 kilo ile 6 maça çıktı ve hepsini kazanarak ilk defa Avrupa Şampiyonu unvanını kazandı. Bir yıl sonra Prag'da yapılan Avrupa Grekoromen Şampiyonası'nda yine bütün rakiplerini yendi ve 73 kilonun şampiyonu oldu.

1948 yılında Londra’da yapılan Yaz Olimpiyatları'na katıldı ve burada 5 rakibini de yenerek Olimpiyat şampiyonu oldu.

1949 yılında Türk Milli Takımı ile bir Avrupa Turnesi'ne çıktı. İtalya, İsviçre, İsveç ve Finlandiya'yı kapsayan bu turnede 79 kiloda toplam 7 güreş yaptı ve hepsini kazandı. Aynı yıl Avrupa Güreş Şampiyonası İstanbul'da düzenlendi. Yaşar Doğu, 79 kiloda güreşti ve ilk üç rakibini tuşla, finalde ise İsveçli ünlü güreşçi Groemberg'i sayı ile yenerek şampiyon oldu.

1950 yılında Asya'da bir turneye çıktı. Bağdat, Basra ve Lahor'da yaptığı tüm güreşlerde rakiplerini tuşla yendi ve ününü Doğu'da da yaygınlaştırdı.

1951 yılında 87 kiloda olarak Dünya Şampiyonası'na katıldı ve Finlandiyalı, İranlı, Alman ve İsveçli rakiplerini yenerek, ömrünün ilk ve son Dünya Şampiyonluğu'nu kazandı.

Londra Olimpiyatları'ndan sonra kendisine ev armağan edildiği için Olimpiyat Komitesi'nce profesyonel ilan edilince, 1952 Helsinki Olimpiyatları'na katılamadı.

1951 yılında güreşi bıraktıktan sonra Milli Takım'da antrenör oldu. Birçok şampiyon güreşçi yetiştirdi.15 Aralık 1955 günü Milli Takım'la beraber İsveç'te bulunduğu sırada ağır bir kalp krizi geçirdi. Bu krizden kurtuldu ancak doktorların kesin dinlenme önerisine rağmen antrenörlüğe devam etti.

Yaşar Doğu, 8 Ocak 1961 tarihinde Ankara’da 48 yaşında kalp krizinden ölmüştür. Mezarı Ankara Cebeci Askeri Şehitliğindedir.

Ölümünden sonra adı Ankara’da bir spor salonuna verildi. Yaşar Doğu’nun hâtırasına her yıl milletlerarası güreş turnuvası düzenlenmektedir.

Yaşar Doğu, ay yıldızlı mayo ile yaptığı 47 güreşin yalnızca birinde yenilmiş, galip geldiği 46 karşılaşmanın 33'ünü tuşla kazanmıştır.

Madalyaları :
1948 - Olimpiyat oyunları, Londra - Erkekler Serbest Güreş, Yarı orta siklet - Altın
1951 - Dünya Güreş Şampiyonası, Helsinki - Erkekler Serbest Güreş, Hafif Ağır siklet - Altın
1946 - Avrupa Güreş Şampiyonası, Stockholm - Erkekler Serbest Güreş, Yarı orta siklet - Altın
1949 - Avrupa Güreş Şampiyonası, İstanbul - Erkekler Serbest Güreş, Orta siklet - Altın
1939 - Avrupa Güreş Şampiyonası, Oslo - Erkekler Grekoromen Stil, Hafif siklet - Gümüş
1947 - Avrupa Güreş Şampiyonası, Prag - Erkekler Grekoromen Stil, Hafif siklet - Altın
1940 - Balkan Oyunları, İstanbul - Erkekler Grekoromen Stil, Hafif siklet - Gümüş


Kaynak:Biyografi.info

Yaşar Doğu videoları

Tüm Yaşar Doğu videoları

Yaşar Doğu kitapları

Tüm Yaşar Doğu kitapları

Yaşar Doğu için yapılan aramalar

Yaşar Doğu, Yaşar Doğu biyografi, Yaşar Doğu hayatı, Yaşar Doğu özgeçmişi, Yaşar Doğu hakkında, Yaşar Doğu doğum yeri, Yaşar Doğu fotoğraf, Yaşar Doğu video, Yaşar Doğu resim, Yaşar Doğu kimdir?, Yaşar Doğu kaç yaşında?, Yaşar Doğu nereli, Yaşar Doğu memleketi