FB TW PIN NWS
BioRank 4586

Orhan Şevki

Doğum tarihi : 09.Aralık.1940
Orhan Şevki kaç yaşında : 84
Kilo & Boy :
Burcu : Yay
Orhan Şevki doğum yeri : Kınalıada, İstanbul

Orhan Şevki Biyografisi

Orhan Şevki, 9 Aralık 1940 tarihinde İstanbul Kınalıada’da doğmuştur. Çocukluğu Kınalıada’da geçmiştir. Kınalıada’da başlayan spor hayatını Saint-Michel okulunda geliştirdiği voleybolla sürdürdü. İstanbul’da Fransız Saint-Benoit lisesinde okudu. Aynı zamanda Şişli spor kulübü alt yapısında da basketbole çalıştı. Defalarca Kınalıada basket ve voleybol takımlarının formasını giydi. Ardından da İstanbul ikinci liginde yer alan Güneşspor kulübüne transfer olarak voleybolda bu takımın kaptanlığını yaptı.
İstanbul Üniversitesi Fransız Fillolojisinde öğrenimini sürdürürken 1959 yılından başlayarak İstanbul gazete ve dergilerinde müzik yazarlığı yapmaya başladı. Ayrıca yurt dışından ünlü kişilerle çeşitli röportajları da yayımlandı.

Orhan Şevki, 1963 yılında İstanbul, Kınalıada’da kurduğu amatör orkestra sonrasında aynı yıl içinde Uğurtan Günal orkestrasına geçerek profesyonel solist oldu. Orhan Şevki, 1963 yılında Önder Bali, Ersan Erdura ile birlikte Boğaziçi Orkestrası eşliğinde çeşitli yerlerde dans müziği yaptı.

Orhan Şevki, 1963 yılında Hakkâri’de Yedek subay öğretmen olarak askerlik görevini yaptı. 1965 yılında askerlikten döndükten sonra spor hayatını bıraktı ve bu kez Yavuz Özışık orkestrasında çalıştı.

1966 yılında Uğurtan Günal Orkestrası ile çalışmaya başlayan orkestranın yeni bayan elemanı Asu Maralman ile 1967 yılının Eylül ayında evlendi.

Orhan Şevki, Asu Maralman ile evlendikten sonra eşi ile birlikte çalışmak için 1967 yılında Adana’ya yerleşti. 9 ay sonra aldığı teklif ile İstanbul Hilton Oteli’ne gelerek, Orhan Şevki Orkestrası ile program yaptılar. 1974 yılına kadar kışları Hilton Oteli ve yazları da Zeynep Kamil Tesislerinde çalıştılar.

Orhan Şevki, 1968 yılında kendi orkestrasını kurdu ve grubun diğer şarkıcısı Asu Maralman oldu. 1972 yılında müzisyen Önder Bali ile ortak orkestra kurdu.

1972 yılında Asu Maralman ile birlikte okudukları, Pir Sultan Abdal’ın “Hudey Hudey” adlı şarkısı 45’lik plak olarak piyasaya çıktı.

Şerif Yüzbaşıoğlu’nun düzenlediği, İstanbul Gelişim orkestrasının çaldığı ve Mehmet Teoman’ın sözlerini yazdığı “Dön Artık” adlı bir şarkıyı Orhan Şevki, seslendirdi.

Bir ara iş ilişkileri sayesinde tanıştıkları Fransız şarkıcı Hugues Aufray’ın davetiyle 1973 yılının Ekim ayında Paris’e yerleşen Orhan Şevki ve Asu Maralman kısa bir süre sonra tutunamayıp Türkiye’ye dönmüşlerdir.

Evlilikleri :
1.eşi: Orhan Şevki, Asu Maralman ile 1967 yılının Eylül ayında evlendi. Evlilikleri 12 yıl sürdü 1979 yılında boşandılar.
2.eşi: 1981 yılında piyanist ve besteci Aynur Aksel’le evlendi, ancak 1985 yılında bu beraberlik de sona erdi.

Orhan Şevki 1974 yılında müziği bıraktı. Önceleri Şanar Yurdatapan ve Attila Özdemiroğlu’nun birlikte 1971 yılında kurduğu “Şat Yapım” şirketinin Promosyon işlerini yürütürken, aynı yıl içinde kendi ajansını oluşturdu, Kıbrıs Bayrak ve Almanya WDR radyolarına müzik programları hazırladı ve tam 22 yıl, İlhan İrem, Sezen Aksu, Cem Karaca, Barış Manço, Kayahan, Nilüfer, Yeliz Eker ve daha birçok sanatçının bir dönem menajerliğini yaptı.

Sözlerini Çiğdem Talu’nun yazdığı “Kandıramazsın” adlı bir bestesi ve sözlerini kendi yazdığı “Bir Umut Olsun İçinde” adlı Timur Selçuk’un bestelediği iki şarkıyı da Asu Maralman plak yaptı.

1996 yılında çocukluğunu ve gençliğini geçirdiği Kınalıada’ya döndü ve burada adanın muhtarı eski müzisyen Seyfi Tetik’le birlikte “Kınalıada Son Vapur” gazetesini çıkartamaya başladı.

1999 yılında “Dünden Bugüne Kınalıada Spor Kulübü”, 2000 yılında “Su Sporları Kulübü” ile ilgili iki araştırma dergisi yayımladı.

2004 yılında Sel yayıncılık tarafından yayımlanan “Proti’den Kınalıada’ya ” adlı kitabı eleştirmenlerin beğenisini kazandı. Ardından da “Kınalıada” ile ilgili ikinci kitabı yayımlandı. 1973 ile 1996 yılları arasında gerek müzik dünyası, gerekse Türkiye’deki sosyal çalkantılarını yansıtan günlüklerini 2018 yılında “Gölge Adam Bir Menajerin Anıları” adlı bir kitapta topladı.

Orhan Şevki, halen İstanbul Kınalıada’da yaşıyor ve araştırma kitapları hazırlıyor.

Kitapları :
2004 - Proti’den Kınalıada’ya
2005 - Kınalıada
2009 - Gölge Adam Bir Menajerin Anıları
2018 - Osmanlı'dan Cumhuriyet'e Azınlık Spor Kulüpleri ve Sporcular
2021 - Zaman, Mekan ve İnsanlarıyla Kınalıada

45’lik Plakları :
1972 - Hudey Hudey / Sevmedim Hayatı


Kaynak:Biyografi.info

Orhan Şevki için yapılan aramalar

Orhan Şevki, Orhan Şevki biyografi, Orhan Şevki hayatı, Orhan Şevki özgeçmişi, Orhan Şevki hakkında, Orhan Şevki doğum yeri, Orhan Şevki fotoğraf, Orhan Şevki video, Orhan Şevki resim, Orhan Şevki kimdir?, Orhan Şevki kaç yaşında?, Orhan Şevki nereli, Orhan Şevki memleketi