FB TW PIN NWS
BioRank 4161

Mehmet Teoman

Doğum tarihi : 06.Ağustos.1944
Mehmet Teoman kaç yaşında : 80
Kilo & Boy :
Burcu : Aslan
Meslek : Söz yazarı, DJ
Mehmet Teoman doğum yeri : Ankara

Mehmet Teoman Biyografisi

Mehmet Teoman, Tanju Okan’ın ünlü “Kadınım” şarkısının sözlerinin de sahibidir.

Mehmet Teoman, 6 Ağustos 1944 tarihinde Ankara’da doğmuştur. Babası Ali Teoman kordiplomatik müfettiş idi ve 10 Temmuz 1959 - 2 Kasım 1966 tarihleri arasında Galatasaray Lisesi’nin müdürü olarak görev yapmıştır. Babası müfettiş olarak Paris'e atandığı için Mehmet Teoman ilkokul yıllarını Paris'te geçirdi. Ortaokulu İstanbul Moda’da okudu. Babasının müdürü olduğu Galatasaray Lisesi’nde okudu. 1960 yılında Galatasaray Lisesi’nden mezun olduktan sonra bir süre İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesinde okudu, mezun olmadan bırakıp gazetecilik yapmaya başladı.

Mehmet Teoman, Milliyet Gazetesi’nde muhabirlik yaptı. Çeşitli işlere girip çıktıktan sonra, bir müddet Koç Topluluğu’nda çalıştı. Vehbi Koç döneminde, 70’li yıllarda 3 sene TOFAŞ’ın Güneydoğu Anadolu sorumlusu oldu. Mersin'den Van'a yedi ilde pazarlama sorumlusu olarak çalıştı.

Mehmet Teoman, Tarabya Oteli’nde resepsiyonist olarak çalışırken, sahneye çıkan Tanju Okan’dan etkilendi. Tanju Okan’ın onun Fransızca bilgisinden etkilenip şarkı sözü yazmasını istemesiyle söz yazarlığına başladı. Serge Reggiani'nin T'as L'air D'une Chanson adlı şarkının bestesine Kadınım adıyla sözlerini yazdı. Şarkı hit oldu. Bunun üzerine 35 yıl sürecek olan şarkı sözü yazarlığı, menajerlik, prodüktörlük gibi görevleri başladı. Gitar dersleri aldı. Timur Selçuk’la grup oluşturdu.

Bu arada 1967 yılında ilk eşi Fatma Hanım’la evlendi ve 6 yıl evli kaldı ve 1972 yılında boşandı. Bu evliliğinden İlk oğlu Ömer doğdu.

Mehmet Teoman, 1972 yılında Nükhet Duru ile nişanlandı, daha sonra ayrıldı ve 1979 yılında Ayşegül Aldinç ile evlendi.

1979 yılında Ayşegül Aldinç’le ikinci evliliğini yaptı. Bu evlilik 6 aydan fazla sürmedi. Üçüncü ve son evliliğini Nesli Özsoy’la yaptı ve ikinci oğlu Aytek doğdu.

Anne Marie David, Tanju Okan, Cahit Oben, Engin Evin, Yeşim (şarkıcı), Neco gibi isimlere yazdı ilk dönem şarkı sözlerini. Şarkı sözlerinin şiirselliği ve onlar üzerinden hikâye nakli, ilk dikkati çeken özelliği oldu.

1975 yılında Eurovision Şarkı yarışması Türkiye Elemelerine Yeşim (şarkıcı), sözü Mehmet Teoman’a müziği Cahit Oben’e ait olan “Böyle mi Başlar” isimli beste ile katılmış ve beşinci olmuştu.

1974 yılından 1977 yılına kadar birlikte olduğu Nükhet Duru’yu “Beni Benimle Bırak” şarkısıyla meşhur etti. Neyzen Ali Altuntaş'ı Montroe Caz Festivali’nde sahneye çıkardı.

Arzu Ece, 1978 yılı Eurovision Şarkı yarışması Türkiye Elemelerine sözleri Mehmet Teoman’a, bestesi Cahit Oben’e ait “Dosta Mektup” adlı şarkı ile katıldı.

Tolga Aşkıner, Nisa Serezli, Göksel Kortay, Kerem Yılmazer, Öztürk Serengil, Ali Poyrazoğlu, Korhan Abay, Mehmet Ali Erbil, Hadi Çaman, Uğur Yücel gibi sanatçılarla müzikaller, kabareler koyar sahneye. Pek çok sanatçının menajerliğini yaptı. Leman Sam'ı bu kabarelerden birinde, Candan Erçetin'i işlettiği Siyah Gümüş'te ilk sahneye çıkardı.

Zuhal Olcay’a ilk albümünü yaptırdı. Küçük Bir Öykü adlı bu albümün bütün sözlerini yazdı. Candan Erçetin’le ortak şirket kurup, radyo ve televizyona programlar yaptı.

1985’te vizyona giren Hakan Balamir, Meral Orhonsay ve Zuhal Olcay’ın oynadığı “Kurşun Ata Ata Biter” sinema filminin müziklerini yaptı. 1986 yılında vizyona giren Yaşar Alptekin ve Derya Arbaş’ın rol aldığı “Beyaz Bisiklet” sinema filminin müziklerini yaptı.

1990 yılında Nükhet Duru'nun oynadığı Carmen ve Cahide Sonku müzikallerinin şarkılarını yazdı.

Nişantaşı’ndaki çatı katında aranjörlüğün tadına bakan Uzay Heparı ve o zamanlar Türk popunun parlak ‘arıza’larından diye bahsedilen Mehmet Teoman ile gırgırına “Ter İçinde” adlı bir albüm yaptılar. Uzay Heparı’ın ilk bestelerinin yer aldığı ve sözlerini Mehmet Teoman’ın yazdığı bu kaset albüm, “ahlaka mugayir” denilerek Kültür Bakanlığı’ndan vize alamadı. Ancak, piyasada satışı yasaklanan bu kaset bir iki bin civarında tezgah altından satıldı.

Bir dönem Beyoğlu barlarında DJ’lik ve işletmecilik yaptı. 1997 yılında Hümeyra'nın Beyhude albümünde ki Beyhude şarkısının sözlerini yazmıştır.

Neslihan Yargıcı'yla Dükkan Dükkan'ları açarak konfeksiyon işine girdi, Figen Batur'la gümüş takı imalatı ve satışı yaptı.

Mehmet Teoman, 1994 yılında müziklerini Gökhan Kırdar’ın yaptığı, Atıf Yılmaz'ın yönetmenliğini yaptığı “Gece, Melek ve Bizim Çocuklar” filminde Derya Arbaş, Deniz Türkali, Uzay Heparı, Kaan Girgin, Candan Erçetin, Ayten Uncuoğlu, Bennu Yıldırımlar ile birlikte rol almıştır.

Bir sinema filminde ve çeşitli televizyon dizilerinde küçük roller aldı. Yeni kurulmuş bir kanalda kendi hazırlayıp sunduğu özgün formatta 100 bölümlük sohbet programına imza attı. 25 senede yaklaşık 300 şarkı sözü yazdı.

2013 yılının Aralık ayında Bodrum’a yerleşti. 2015 yılında kendi yazdığı şarkı sözlerinden seçme 6 eski 5 yeni parçadan oluşan ve Osman İşmen’in düzenlediği, Meltem Özcan’ın yorumladığı bu yeni versiyon 11 şarkıya kendi sesini de entegre etmek suretiyle bir albüm projesini hayata geçirdi.

Albüm çalışması yanı sıra “Bodrum Manzaraları” başlığı altında fotoğraflar çekmeye devam ediyor.

2019 yılında kanser hastalığı ile uğraştı.

Şarkı sözlerini albümlerinde seslendiren sanatçılardan bazıları:
Tanju Okan, Cahit Oben, Neco, Anne Marie David, Erkut Taçkın, Nükhet Duru, Ajda Pekkan, Vedat Sakman, Leman Sam, Nilüfer, Hümeyra, Zuhal Olcay, Levent Yüksel, Petro, Yaşar Günaçgün, Müslüm Gürses, Teoman, Ayça Varlıer, Pilli Bebek

Filmleri :
2012 - Krem (Tv Dizisi)
2004 - Karım ve annem (Teoman) (Tv Dizisi)
1994 - Gece, Melek ve Bizim Çocuklar (Sinema Filmi)


Kaynak:Biyografi.info

Mehmet Teoman için yapılan aramalar

Mehmet Teoman, Mehmet Teoman biyografi, Mehmet Teoman hayatı, Mehmet Teoman özgeçmişi, Mehmet Teoman hakkında, Mehmet Teoman doğum yeri, Mehmet Teoman fotoğraf, Mehmet Teoman video, Mehmet Teoman resim, Mehmet Teoman kimdir?, Mehmet Teoman kaç yaşında?, Mehmet Teoman nereli, Mehmet Teoman memleketi