FB TW PIN NWS
BioRank 1467

Çiğdem Talu

Doğum tarihi : 31.Ekim.1939 Ölüm tarihi : 28.Mayıs.1983
Çiğdem Talu kaç yaşında öldü : 44
Kilo & Boy :
Burcu : Akrep
Çiğdem Talu doğum yeri : İstanbul
Ölüm yeri : İstanbul

Çiğdem Talu Biyografisi

Feriha Çiğdem Talu, 31 Ekim 1939 tarihinde İstanbul’da doğdu. Babası Mehmet Muvakkar Ekrem Talu ve annesi Melek Haslet Uncu’dur. Abisinin adı Ahmet Erdem Talu’dur. Çiğdem Talu, aynı zamanda Ercüment Ekrem Talu'nun torunu, Recaizade Mahmut Ekrem'in torununun kızıdır. Gazeteci Umur Talu’nun ablasıdır.
Arnavutköy Amerikan Koleji’nden sonra İsviçre’de Ecole Benedict’te filoloji eğitimi gördü. İstanbul’a dönünce 17 yıl Özel Işık Lisesi’nde İngilizce öğretmeni olarak çalıştı. Çiğdem Talu, 1972 yılından itibaren kendisine büyük ün sağlayacak olan şarkı sözü yazarlığına başladı. 1972'de "Ağlıyorum Yine" adlı ilk şarkı sözünü yazdı ve bu şarkı, Nilüfer'in "Kalbim Bir Pusula" adlı ilk plağının arka yüzünde yer aldı. Bu plağın başarısı üzerine, başta Yeliz Eker ve Füsun Önal olmak üzere herkese şarkı sözü yazmaya başladı. 1975'de ilk defa yapılmakta olan Eurovision Türkiye elemelerine; Füsun Önal ("Minik Kuş"), Yeliz Eker ("Hayalimdeki Adam") ve Uğur Akdora ("Anılar") için yazdığı şarkılarla katıldı.

1975 yılında ünlü besteci Melih Kibar (d.1951-ö.2005) ile tanıştı ve bir ekip olarak çalışmaya başladılar.

Çiğdem Talu - Melih Kibar İkilisinin yaptığı 1976′da Erol Evgin’in seslendirdiği “İşte Öyle Bir şey” adlı şarkıyla Altın Kelebek Müzik Ödülü aldı. Ve bu şarkının görülmemiş ölçüde ilgi görmesi üzerine Erol Evgin ile sürekli olarak çalışmaya başladılar. Ayrıca bu ikili birlikte 273 hafif müzik parçası yaptı ve AST ve Egemen Bostancı adına da çeşitli oyun müzikleri ve müzikaller hazırladı. Çiğdem Talu, Erol Evgin’den başka aralarında Nükhet Duru, Ajda Pekkan ve Zerrin Özer'in de bulunduğu epeyce sanatçıya, tamamı da ses getiren şarkılar yazdı. Türk müziğine onlarca güfte bıraktı. “Hisseli Harikalar Kumpanyası” müzikalinin sözlerini yazdı Melih Kibar’da besteledi.

2006 yılında Çiğdem Talu’nun bazı şarkıları albüm haline getirilerek satıldı.

Çiğdem Talu, felesefeci, edebiyatçı, yazar, çevirmen ve eleştirmen Selahattin Hilav (d.1928-ö.2005) ile evlendi. Bu evliliğinden Zeynep Talu adlı bir kızı dünyaya geldi. Kızı Zeynep in doğumundan bir süre sonra boşandı. Zeynep Talu da şarkı sözü yazarı olarak annesinin yolunda başarıyla ilerliyor.

Çiğdem Talu ile Melih Kibar 12 yaş faktöründen dolayı kimseye söyleyemedikleri aşklarını tanıştıkları 1975 yılından öldüğü 1983 yılına kadar sessizce yaşadılar.

Çiğdem Talu, 28 Mayıs 1983 tarihinde göğüs kanseri hastalığından 44 yaşında İstanbul’da vefat etti.

Kaynak:Biyografi.info

Çiğdem Talu için yapılan aramalar

Çiğdem Talu, Çiğdem Talu biyografi, Çiğdem Talu hayatı, Çiğdem Talu özgeçmişi, Çiğdem Talu hakkında, Çiğdem Talu doğum yeri, Çiğdem Talu fotoğraf, Çiğdem Talu video, Çiğdem Talu resim, Çiğdem Talu kimdir?, Çiğdem Talu kaç yaşında?, Çiğdem Talu nereli, Çiğdem Talu memleketi