FB TW PIN NWS
BioRank 149

Cemil Kazancı

Doğum tarihi : ??.??.1961
Cemil Kazancı kaç yaşında : 63
Kilo & Boy :
Burcu :
Meslek : İş adamı
Cemil Kazancı doğum yeri : İstanbul

Cemil Kazancı Biyografisi

2019 senesinin Temmuz ayından itibaren Aksa Enerji Şirketleri‘nin CEO‘su olarak görev almaktadır.

Cemil Kazancı, 1961 yılında İstanbul’da doğmuştur. Tam adı Şaban Cemil Kazancı’dır. Babası iş adamı Ali Metin Kazancı, annesi Gönül Kazancı’dır. Mehmet Kazancı adında erkek kardeşi vardır. Baba tarafından aslen Rizelidir. Çalışma hayatına ailesinin kuruduğu şirketlerde başladı.

Kazancı Holding'in temelleri 1950’li yıllarda babası Ali Metin Kazancı tarafından atıldı. Ali Metin Kazancı, 1952 yılında iş hayatına parafin ve yağ ithalatı ve satışıyla girdi. 1990’larda holdingleşen Kazancı Ailesinin ana faaliyet alanları arasında jeneratör üretimi, doğalgaz dağıtım faaliyetleri ve enerji santralleri kurulum ve işletimi bulunuyor.

Cemil Kazancı, ilk önce jeneratör üretim ve satış sektöründe yöneticilik görevini icra etti. Türkiye jeneratör pazarının lideri Aksa Jeneratör, 100’ü aşkın ülkeye ihracatı ile Türkiye’nin en büyük ihracatçı firmalarındandır. Üretimini Türkiye, Çin ve ABD’de bulunan fabrikalarında gerçekleştirmektedir. Daha sonra Kazancı Grup‘un enerji sektöründeki çalışmalarını daha da büyütmek ve elektrik üretmek için bir şirket kurmuştur. 1995 yılında Milli Savunma Bakanlığı, AQAP-4 belgesini jeneratör sektöründe ilk kez Aksa’ya verdi. 1997 senesinde ilk kez faaliyet göstermeye başlayan Aksa Enerji Üretim A.Ş.’nin kuruluş aşamalarında büyük emek sarf etmiştir. 1998 yılında Türkiye'deki ilk Biogaz santrali, Aksa Enerji tarafından Bursa'da işletmeye alındı. 1999 yılında Hakkari 1 Enerji Santrali Ekim ayında üretime başladı. 2001 yılında Hakkâri 2, Mardin, Şırnak İdil ve Siirt Enerji Santrallerinde üretim başladı.

2003 yılında Samsun ve Kıbrıs Enerji Santrallerinde üretim başladı. Aksa, Doğalgaz Dağıtım sektörüne girdi.

Şirketlerinin pek çok farklı alanlarında çalışmıştır. Holding 2000’li yıllarda tarım ve turizm alanlarında da çeşitli yatırımlar yaptı. Aksa Tarım, 2004 yılından bu yana tarım sektörüne getirdiği kurumsal yapı ile dış mekân süs bitkiciliği, fidancılık, besicilik ve süt sığırcılığı alanlarında sektöre yön veren firmalar arasında yerini almıştır. Samsun ve Tekirdağ’da iki çiftlikte AB standartlarında faaliyet göstermektedir.

2004 yılında Aksa Cezayir kuruldu.

Turizm sektörüne de girerek, Aksa Turizm, Antalya Göynük’te yer alan 5 yıldızlı Mirada Del Mar Otel ile yaz ve kongre turiziminde ön sıralarda yer alırken, Erciyes Dağı’ndaki 4 yıldızlı Mirada Del Lago ve eski adı Sultansaray olan 3 yıldızlı Mirada Del Monte oteli satın alınarak kış turizmine hizmet vermektedir.

Ayrıca Tarım sektörüne de girerek Türkiye'nin en büyük 5 çiftlikten ikisi grubu bünyesine kattı. 24.000 dönümlük Tekirdağ İnanlı ve Samsun Gelemen Tarım İşletmeleri Tigem'den 30 yıllığına kiralandı.

2006 yılında Bilgisayarlı Eğitime Destek Kampanyasına katkı olarak, Hakkari'deki okulların bütün derslikleri (630 adet) bilgisayar ile donatıldı. Aksa Turizm; Kayseri Erciyes'te üç tane otel satın aldı.

Aksa'yı halka arz eden Kazancı Grubu'nun Yönetim Kurulu Başkanvekili olan oğlu Mehmet Kazancı, halka arz sırasında yaşanan bir kavga nedeniyle babası Ali Metin Kazancı ve kardeşi Cemil Kazancı ile ayrı düşüp, grupla yollarını ayırdı. Büyük oğul Mehmet Kazancı Holding’de sahip olduğu yüzde 5 hisseden ise vazgeçmedi. Küçük oğlu Cemil Kazancı’nın elinde yüzde 5, Baba Ali Metin Kazancı’nın elinde ise yüzde 85 holding hissesi bulunuyor.

Aksa 2009’un Ağustos ayında dünyanın en büyük doğalgaz şirketi Rus Gazprom’la gaz ithalatı protokollerine de imza atmıştı. Rusya Başbakanı Vladimir Putin’in beraberinde gelen Gazprom yetkilileriyle bir tek Aksa enerji yetkilileri görüştü.

Cemil Kazancı, bir dönem Beşiktaş Spor Kulübü yönetiminde de görev almıştır.

Kazancı Holding ve Aksa Enerji Yönetim Kurulu Başkanı olarak iş hayatını sürdüren Cemil Kazancı ayrıca, Kazancı Holding ve Grup şirketlerinde Yönetim Kurulu Üyeliği de yapmaktadır. 2019 senesinin Temmuz ayından itibaren Aksa Enerji Şirketleri‘nin CEO‘su olarak görev almaktadır.

Cemil Kazancı, Aksa Enerji Yönetim Kurulu Başkanlığı ve CEO görevlerinin yanı sıra, Kazancı Holding’de Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı ve CEO, Grup şirketlerinde ise Yönetim Kurulu Üyesi olarak görev yapmaktadır.

2017 yılında Forbes tarafından açıklanan Türkiye’nin en zenginleri listesinde Serveti: 550 milyon dolar, kaynağı ise Kazancı Holding olarak açıklanmıştır.

Cemil Kazancı, Cook Shop Restaruant zinciri sahibi Ayşe Kazancı ile evlidir. Ecem Kazancı adında bir kızı vardır.

Cemil Kazancı, 4 Nisan 2019’da başlatılan Fenerbahçe Başkanı Ali Koç'un başlattığı Fener Ol kampanyası eşliğinde Acun Ilıcalı’nın kanalı TV8 ve FB TV ortak yayınında Fenerbahçe WinWin kampanyası’nda Rize adına 5 bin forma bağışı yapan isim olmuştur.

26 Ocak 2020 tarihinde ise 24 Ocak 2020 tarihinde Elazığ‘da meydana gelen 6,8 şiddetindeki deprem sonrasında Acun Ilıcalı‘nın sahibi olduğu kanal olan TV 8‘de canlı yayında yapılan Tek Yürek isimli yardım gecesine rekor bir bağış yaptı. Cemil Kazancı, ailesi, şirketleri ve şirket çalışanları adına tam 2 Milyon Türk Lirası bağışta bulundu.

Cemil Kazancı, 2023 yılında Forbes tarafından açıklanan Türkiye'nin en zenginleri listesinde 2,5 milyar dolar serveti ile 7. sırada yer almaktadır.

Kazancı Holding Faaliyet Alanları:
Aksa Doğalgaz
Aksa Elektrik
Aksa Enerji
Aksa Jeneratör
Aksa Servis – Kiralama
Aksa Tarım
Aksa Turizm


Kaynak:Biyografi.info

Cemil Kazancı için yapılan aramalar

Cemil Kazancı, Cemil Kazancı biyografi, Cemil Kazancı hayatı, Cemil Kazancı özgeçmişi, Cemil Kazancı hakkında, Cemil Kazancı doğum yeri, Cemil Kazancı fotoğraf, Cemil Kazancı video, Cemil Kazancı resim, Cemil Kazancı kimdir?, Cemil Kazancı kaç yaşında?, Cemil Kazancı nereli, Cemil Kazancı memleketi