FB TW PIN NWS
BioRank 1816

Önder Bali

Doğum tarihi : 01.Mart.1938
Önder Bali kaç yaşında : 86
Kilo & Boy :
Burcu : Balık
Meslek : Müzisyen
Önder Bali doğum yeri : İstanbul

Önder Bali Biyografisi

Önder Bali, 1 Mart 1938 tarihinde İstanbul’da doğmuştur. İstanbul Belediye Konservatuarı'nda öğrenim gördü ve profesyonel müzik hayatına 1961 yılında İstanbul Şehir armoni Orkestrası'nda ilk olarak klarnetçi olarak girmiştir.
Önder Bali, daha sonra Ertan Anapa, Şevket Uğurluer, Erol Büyükburç ve Yalçın Ateş orkestralarında nefesli sazları üstlendi.

Önder Bali, hazır olduğunu hissedince kendi adına orkestra kurdu ve birçok sanatçıya gazino çalışmalarında, plak kayıtlarında eşlik etti. Zafer Dilek (gitar), Berç Kürkçü (basgitar) gibi isimlerin de yer aldığı orkestrası ile “Altın Klarinet” adlı bir albüm de çıkardı.

1960’lı yıllarda Selimiye Askeri Ortaokulu’nda müzik öğretmeni olarak görev yaptı.

1969 yılında Orhan Şevki ile yedili (Orhan Şevki, Önder Bali, Haluk Hancı, Zafer Dilek, Erdal Gürel, Garbo Mayk, Asu Maralman) orkestra kuran Önder Bali, bu orkestrayla çalışmalarını sürdürürken bir yıl sonra da Önder Bali Dörtlüsü adını verdiği orkestrasıyla plak kayıtlarına girdi. Zafer Dilek (gitar), Haluk Hancı (basgitar), Erdal Gürel (davul), Önder Bali’den (org, klarnet) oluşan dörtlü, 1970 yılında çıkardığı “Bergama Zeybeği / Geçen Yaz” adlı 45’lik plak ile listelerde zirveye çıkmıştı.

Önder Bali, 1970 yılında Zafer Dilek ile İstanbul Hilton Otel’inde ve Lions kulüplerinde çalıştı.

Dörtlüye bir süre ara veren Önder Bali, 1972 yılında Ergun Dinç (bas gitar, keman), Veysel Çadır (davul), Kemal Çizgen’li (org, klarnet) kadroyla yeniden sahnelere döndü.

1971 yılında İstanbul Şehir armoni Orkestrası'nda şef olmuştur ve bu görevini 1985 yılına kadar sürdürmüştür. Emekliliğinden sonra şehir tiyatroları genel müzik direktörlüğü görevine atanmıştır.

Önder Bali, Yeşilçam'a birçok film müziği vermiştir.

1977 yılında Bulgaristan'da düzenlenen Altın Orfe Müzik Festivali'nde Semiha Yankı'ya çalan büyük orkestrayı yönetmiştir. 

90’lı yıllarda Önder BaliMehmet Kaygusuz ile birlikte kurduğu müzik merkezinde gençlere müzik eğitimi verdi.

Kitapları :
1992 - ORG KİTABI - 1 TEMEL EĞİTİM (ORG METODU) (ÖNDER BALI-MEHMET KAYGUSUZ birlikte)

Albümleri :
1974 - Altın Klarinet

45’lik Plakları :
1970 - Bergama Zeybeği / Geçen Yaz


Kaynak:Biyografi.info

Önder Bali videoları

Tüm Önder Bali videoları

Önder Bali için yapılan aramalar

Önder Bali, Önder Bali biyografi, Önder Bali hayatı, Önder Bali özgeçmişi, Önder Bali hakkında, Önder Bali doğum yeri, Önder Bali fotoğraf, Önder Bali video, Önder Bali resim, Önder Bali kimdir?, Önder Bali kaç yaşında?, Önder Bali nereli, Önder Bali memleketi