FB TW PIN NWS
BioRank 294

Mehmet Ali Yılmaz

Doğum tarihi : 21.Ekim.1948 Ölüm tarihi : 24.Nisan.2024
Mehmet Ali Yılmaz kaç yaşında öldü : 76
Kilo & Boy :
Burcu : Terazi
Meslek : İş adamı
Mehmet Ali Yılmaz doğum yeri : Gülderen Köyü, Of ilçesi, Trabzon
Ölüm yeri : Beşiktaş, İstanbul

Mehmet Ali Yılmaz Biyografisi

Mehmet Ali Yılmaz, 21 Ekim 1948 tarihinde, Trabzon’un Of ilçesi Gülderen Köyü’nde doğmuştur. Annesinin adı Fatma, babasının adı Mehmet’tir. İlkokulu doğduğu köyde okudu. Daha sonra İstanbul’a taşındıkları için ortaokulu Kadıköy Kemal Atatürk Ortaokulu’nda ve ardından liseyi de Haydar Paşa Lisesi’nde okudu. Lisede okurken 16 yaşında memleketinde evlendirilince okula ara verdi. Bir yıl ilkokulda vekil öğretmenlik yaptı. 1965 yılında İstanbul’a geri döndü ve liseye devam etti. Eşi memlekette kaldı. 1971 yılında Üniversite eğitimini de Yıldız Teknik Üniversitesi İnşaat Bölümü’nde tamamladı.
İnşaat mühendisi olarak iş hayatına atıldı. Askerlik görevini; 1 Temmuz - 1 Kasım 1975 arası İzmir Narlıdere İstihkam Er Eğitim Alayında kısa dönem olarak yaptı.

1973 yılında ‘TEK-ART’ adlı inşaat şirketini kurarak inşaat sektörüne girdi. 1978 ve 1988 yılları arasında 10 defa Türkiye Vergi Rekortmeni oldu.

1979 yılında Türkiye İthalat İhracat Bankasının (Titibank – İmpexbank) sahibi oldu. Bankacılık da yapan Mehmet Ali Yılmaz, 1988 yılında bankayı elden çıkardı. Basın sektörüne 1983 ile 1989 yılları arasında Güneş gazetesine sahip olarak girmiş oldu.

1996 yılında Antalya Kemer’de Zigana Tatil Köyü’nü faaliyete geçirerek de turizm sektörüne de girdi.

1991 ile 1995 yılları arasında 19. Dönem DYP'den Trabzon milletvekili oldu. 49. ve 50. Dönem hükümetlerinde Spordan Sorumlu Devlet Bakanı olarak görev aldı.

Halen Trabzonspor Kulübü Onursal Başkanı olan Mehmet Ali Yılmaz, 1982-2001 yılları arasında, çeşitli dönemlerde Trabzonspor Kulübü Başkanlığı yaptı.

Mehmet Ali Yılmaz, Basın Konseyi, Gazeteciler Cemiyeti, Türkiye Spor Yazarları Derneği, Mühendisler Odası, Müteahhitler Sendikası üyesidir.

Uydu üzerinden yayın yapan "TVem" kanalı, Trabzon'da yayın yapan Zigana TV ve Zigana FM gibi medya kuruluşlarının da sahibidir.

Mehmet Ali Yılmaz, 1964 yılında 16 yaşındayken evlendirildi. Fatma, Türkay, Serpil, Soner ve Zeynep adlarında 5 çocuğu oldu. Boşanmadı ama 1981 yılından beri ayrı yaşamaktadır. Mehmet Ali Yılmaz, önce Zeynep adında biri ile 17 yıl, sonra da şarkıcı Sibel Bilgiç ile birlikte 1997 yılından başlayarak 8 yıl yaşadı.

Mehmet Ali Yılmaz, 24 Nisan 2024 tarihinde İstanbul Beşiktaş'da evinde 76 yaşında kalp krizi sonucu öldü.

Kaynak:Biyografi.info

Mehmet Ali Yılmaz kitapları

Tüm Mehmet Ali Yılmaz kitapları

Mehmet Ali Yılmaz için yapılan aramalar

Mehmet Ali Yılmaz, Mehmet Ali Yılmaz biyografi, Mehmet Ali Yılmaz hayatı, Mehmet Ali Yılmaz özgeçmişi, Mehmet Ali Yılmaz hakkında, Mehmet Ali Yılmaz doğum yeri, Mehmet Ali Yılmaz fotoğraf, Mehmet Ali Yılmaz video, Mehmet Ali Yılmaz resim, Mehmet Ali Yılmaz kimdir?, Mehmet Ali Yılmaz kaç yaşında?, Mehmet Ali Yılmaz nereli, Mehmet Ali Yılmaz memleketi