FB TW PIN NWS
BioRank 4513

Miray Akay

Doğum tarihi : 17.Temmuz.2000
Miray Akay kaç yaşında : 24
Kilo & Boy :
Burcu : Yengeç
Miray Akay doğum yeri : Ukrayna

Miray Akay Biyografisi

“20 Dakika” dizisindeki rolü ile tanınır oldu.

Miray Akay, 17 Temmuz 2000 tarihinde Türk bir baba ve Ukranyalı bir annenin çocuğu olarak Ukrayna’da doğmuştur. Asıl adı Myroslava Kosteva Akay’dır. Annesi babasıyla Ukrayna’da tanışmışlar ve o doğduktan sonra 3 yaşına kadar Ukrayna’da yaşamışlar ve sonra İstanbul’a taşınmışlar. 1993 doğumlu bir ablası ve 2002 doğumlu bir erkek kardeşi vardır. İlkokul ve ortaokulu İstanbul Bahçelievler Ali Haydar okulunda okumuştur. Eğitimine Mimar Sinan Güzel Sanatlar Lisesi'nde devam etmektedir.

Miray Akay, üç yaşından beri oyunculuk yapmaktadır. Çeşitli reklam filmleri ve kliplerle birlikte, Türkmalı, Bitmeyen Şarkı, Çıplak Gerçekler gibi televizyon dizileri; Balık ve Kelebeğin Rüyası gibi sinema filmlerinde rol aldı.

2013 yılında yönetmenliğini Ali Bilgin (yönetmen)’in yaptığı “20 Dakika” dizisinde Tuba Büyüküstün, İlker Aksum, Fırat Çelik, Bülent Emin Yarar, Müjde Uzman, İpek Bilgin, Ayten Uncuoğlu, Cihat Tamer, Metin Çekmez ile beraber rol aldı.

2013 yılında Derviş Zaim'in senaryosunu yazıp yönetmenliğini üstlendiği “Balık” filminde başrollerini Bülent İnal ve Sanem Çelik ile paylaştı.

2014 Frankfurt Türk Film Festivali'nde Halam Geldi ve Eve Dönüş: Sarıkamış 1915 filmlerindeki başarılı oyunuyla En İyi Kadın Oyuncu ödülünü Jale Arıkan ile paylaştı.

2015 yılında yönetmenliğini Sadullah Çelen’in yaptığı başrollerinde Emre Kınay, Funda İlhan ve Evrim Alasya'nın yer aldığı Güneşin Kızları dizi oyuncuları arasında Tolga Sarıtaş, Berk Atan, Hande Erçel, Burcu Özberk, İrem Helvacıoğlu, Miray Akay ve Meltem Gülenç gibi başarılı bir çok oyuncu yer almaktadır.

2017 yılında Fox ekranlarında yayınlanan “Dayan Yüreğim” adlı dizide Ece Uslu, Cansel Elçin, Nilay Deniz, Berk Atan, Tuncer Salman, Ege Aydan, Didem İnselel, Mehmet Aslan, Ferit Kaya, Korel Cezayirli, Bora Akkaş, Bengi Öztürk, Özlem Maden, Elif Sönmez ile beraber rol almıştır.

Miray Akay, 17 Haziran 2019 tarihinde Atilla Doğukan Türkyılmaz ile nişanlandı. Bir ay sonra ayrıldılar.

Miray Akay, TRT 1'de 2021 yılında ekranlara gelen “Bir Zamanlar Kıbrıs” dizisinde Pembe karakterini canlandırdı. Diğer rollerde Ahmet Kural, Serkan Çayoğlu, Devrim Saltoğlu, Tayanç Ayaydın, Gülper Özdemir, Hasan Küçükçetin, Pelin Karahan, Nebil Sayın gibi oyuncular rol aldı.

Ödülleri :
2014 - Frankfurt Türk Film Festivali - oyunuyla En İyi Kadın Oyuncu ödülünü Jale Arıkan ile paylaştı.( Halam Geldi ve Eve Dönüş: Sarıkamış 1915)

Filmleri ve Dizileri :
Oyuncu :
2021 - Bir Zamanlar Kıbrıs (Pembe)(TV Dizisi)
2020 - 2021 - Zümrüdüanka (Meliha Kuloğlu)(TV Dizisi)
2019 -Beta Berk Bayındır: Otuz (Miray Akay)(Video)
2018 - Bizim Hikaye (Zeynep) (TV Dizisi)
2018 - Servet (Narin) (TV Dizisi)
2017 - Dayan Yüreğim (Nazlı) (TV Dizisi)
2015 - Güneşin Kızları (Peri Yılmaz) (TV Dizisi)
2014 - Benim Adım Gültepe (Gülten) (TV Dizisi)
2013 - Kelebeğin Rüyası (Mediha'nın Kardeşi) (Sinema Filmi)
2013 - Halam Geldi (Reyhan) (Sinema Filmi)
2013 - Balık (Deniz (as Myraslava Kostyeva Akay)) (Sinema Filmi)
2013 - 20 Dakika (Duru Halaskar) (TV Dizisi)
2012 - Eve Dönüş: Sarıkamış 1915 (Nihan) (Sinema Filmi)
2012 - Çıplak Gerçek (Selin) (TV Dizisi)
2010 - Türkmalı
2010 - Bitmeyen Şarkı (TV Dizisi)


Kaynak:Biyografi.info

Miray Akay filmleri

Tüm Miray Akay filmleri

Miray Akay için yapılan aramalar

Miray Akay, Miray Akay biyografi, Miray Akay hayatı, Miray Akay özgeçmişi, Miray Akay hakkında, Miray Akay doğum yeri, Miray Akay fotoğraf, Miray Akay video, Miray Akay resim, Miray Akay kimdir?, Miray Akay kaç yaşında?, Miray Akay nereli, Miray Akay memleketi