FB TW PIN NWS
BioRank 2508

Oscar Wilde

Doğum tarihi : 16.Ekim.1854 Ölüm tarihi : 30.Kasım.1900
Oscar Wilde kaç yaşında öldü : 46
Kilo & Boy :
Burcu : Terazi
Meslek : Şair, Yazar
Oscar Wilde doğum yeri : Dublin, İrlanda
Ölüm yeri : Paris, Fransa

Oscar Wilde Biyografisi

Ünlü İrlandalı yazar ve şair.
Oscar Wilde, 16 Ekim 1854'te Dublin'de ailesinin ikinci çocuğu olarak doğdu. Babası, dönemin ünlü doktorlarından William Wilde, annesi, İrlanda'nın İngiltere'den bağımsızlığını savunan devrimci şiirleriyle dikkat çekmiş yazar Jane Francesca Elgee idi.

Wilde'ın üçü gayrımeşru, beş kardeşi vardı. Kendisinden üç yaş küçük kız kardeşi Emily'nin henüz on yaşındaki ölümü, Wilde'ın çocukluk döneminin en sarsıcı olayı oldu. Ünlü yazar, kardeşinin saçlarından bir tutamı ömrünce üzerinde taşıdığı küçük bir zarfta saklayacaktı.

Wilde'ın öğrenim dönemi çeşitli burslar kazanmasını sağlayan başarılarla geçti. 1874'te Oxford Üniversitesi Magdalen Koleji'nden mezun olduktan sonra sanat eleştirmeni olarak çalışmaya başladı.

1878'de Ravenna adlı şiiriyle Newdigate Ödülü'nü kazandı ve bir yıl sonra Londra'ya yerleşti. 1881'de Poems (Şiirler) adlı ilk kitabı basıldı.

Aynı yıl, estetik konferansları vermek üzere ABD'ye geçti. Başlangıçta dört ay olarak planlanan elli konferanslık dizi yaklaşık bir yıl sürdü ve Kanada'dakilerle birlikte Wilde, dokuz aylık bir süre içinde yüz kırkın üzerinde konferans verdi. Bu dönemde Amerikalı yazar ve şairler Henry Longfellow, Oliver Wendell Holmes ve Walt Whitman'la tanıştı ve bir yıl sonra New York'ta sahnelenecek olan Vera adlı oyununu düzenledi.

Kuzey Amerika dönüşü üç yıl Paris'te kaldı. 1883'te Duchess of Padova (Padova Düşesi) adlı oyunu yazdı.

Londra’da kraliçenin danışmanlarından olan Horace Lloyd’un kızı Constance Lloyd ile tanıştı. Wilde ve Lloyd 29 Mayıs 1884'te Paddington, Londra’da evlendiler. İki yıl içinde bu evlilikten Cyril (1885) ve Vyvyan (1886). adlarında iki erkek çocuk sahibi oldu.

1887'de Woman's World Dergisi'nin editörlüğünü üstlendi. Aynı yıl Dünyanın Tek Gerçek Hayaleti'ni (Canterville Hayaleti) kaleme aldı. Bundan sonraki altı yıl, Wilde'ın yazarlık hayatının en verimli dönemi oldu. Çocuk öykülerinden oluşan iki kitap, 1890'da bir Amerikan dergisinde yayınlanan tek romanı Dorian Gray'in Portresi, A Woman of No Importance (Önemsiz Bir Kadın), An Ideal Husband (İdeal Bir Koca) ve The Importance of Being Earnest (Ciddi Olmanın Önemi) adlı oyunları bu dönemde yayınlandı.

"Dorian Gray'in Portresi", 1891'de kitap haline getirildi ve içerdiği homoerotik öğeler, şiddetli tepkilere yol açtı. Aynı kitap daha sonra Wilde'ın kaderini belirleyecek davalarda kanıtmışçasına kullanıldı. Bununla birlikte aynı dönemde yazılan oyunları büyük beğeni topladı ve onu zamanının en önemli oyun yazarlarından biri haline getirdi.

Ama gene de herkes sevdiğini öldürür,
Bu böylece biline,
Kimi bunu kin yüklü bakışlarıyla yapar,
Kimi de okşayıcı bir söz ile öldürür,
Korkak, bir öpücükle,
Yüreklisi kılıçla, bir kılıçla öldürür!

Kimi insan aşkını gençliğinde öldürür,
Kimi sevgilisini yaşlılığına saklar;
Bazıları öldürür Arzunun elleriyle,
Altın’ın elleriyle boğar bazı insanlar:
Bunların en üstünü bıçak kullanır çünkü
Böylelikle ölenler çabuk soğuyup donar.

Oscar Wilde

Oscar Wilde, 1891'de Queensberry Markisi'nin üçüncü oğlu, üniversite öğrencisi Lord Alfred (Bosie, Douglas)la tanıştı. Kısa süre içinde çift dört yıl sürecek bir aşk yaşamaya başladı.

1895'te Wilde, oğlunun kendisiyle ilişkisini tasvip etmeyen ve kendisine kamu önünde hakaret eden Queensberry Markisi'ni iftira suçlamasıyla dava ettiyse de bir süre sonra davayı geri aldı. Ancak Marki'nin Wilde aleyhine açtığı dava, yazarın "gayrıtabii davranışlar"dan iki yıl kürek cezasına çarptırılmasıyla sonuçlandı. Tutuklanmasıyla birlikte evinde bulunan her şey 25 şilinlik bir bedelle satıldı.

Yazarın torunlarından birinin deyişiyle; "Krallık, çağının kibirli ikiyüzlülüğüne meydan okumaya cesaret etmiş parlak ve öfkeli bir hayatın yirmi yılını sembolik olarak kendisinden koparmıştı."

1897'de hükümlülüğü sırasında sevgilisine yazdığı mektuplardan oluşan De Profundis'i derledi ve aynı yıl serbest bırakıldı. Hayatının kalan kısmında Sebastian Melmoth adını alarak Avrupa'nın çeşitli ülkelerinde amaçsızca dolaştı; bu arada mahkumiyetinin geçtiği yerin adını taşıyan Reading Zindanı Baladı'nı yayınlandı.

Wilde, bir süreliğine Alfred Douglas'la yeniden bir araya geldiyse de, birliktelikleri çok kısa sürdü. Tutuklanmasından sonra eski aile adlarından biri olan "Holland"ı soyadı olarak alan eşi, çocuklarını alarak İsviçre'ye göçtü ve 1898'de geçirdiği belkemiği ameliyatından sonra öldü.

Oscar Wilde, 30 Kasım 1900 tarihinde Paris'te fakir bir otel odasında menenjitten öldü ve Pere Lachaise Mezarlığı'nda gömüldü.

Kitapları :
Roman :
1890 - Dorian Gray'in Portresi
1887 - The Canterville Ghost / Canterville Hayaleti

Şiirleri :
1878 - Ravenna
1881 - Şiirler / Poems
1894 - Sfenks / The Sphinx
1894 - Mensur Şiirler / Poems in Prose
1898 - Reading Zindanı Baladı / The Ballad of Reading Gaol

Yazdığı Tiyatro Oyunları :
1880 - Vera; or, The Nihilists /Vera veya Nihilistler
1883 - The Duchess of Padua /Padova Düşesi
1892 - Lady Windermere's Fan /Lady Windermere'in Yelpazesi
1893 - A Woman of No Importance / Ehemmiyetsiz Bir Kadın
1893 - Salomé Salomé
1895 - An Ideal Husband /İdeal Bir Koca
1895 - The Importance of Being Earnest /Ciddi Olmanın Önemi
1894 - La Sainte Courtisane /Kutsal Metres
1894 - A Florentine Tragedy /Bir Floransa Trajedisi


Kaynak:Biyografi.info

Oscar Wilde kitapları

 • Dorian Gray'in Portresi (Rusça) Dorian Gray'in Portresi (Rusça)

  Yarın tarihi : 2016-01-01


  Yayınevi : ALİ & NİNO YAYINCILIK


  Edebiyat » Roman (çeviri)
  Diğer Dildeki Yayınlar » Rusça

 • Short Stories / Stage 4 Short Stories / Stage 4

  Yarın tarihi : 2016-02-15


  Yayınevi : ALTINPOST YAYINLARI


  Diğer Dildeki Yayınlar » İngilizce

 • Bencil Dev Bencil Dev

  Yarın tarihi : 2016-01-01


  Yayınevi : FORM BİLİŞİM YAYINLARI


  Çocuk Kitapları » Hikaye

Tüm Oscar Wilde kitapları

Oscar Wilde için yapılan aramalar

Oscar Wilde, Oscar Wilde biyografi, Oscar Wilde hayatı, Oscar Wilde özgeçmişi, Oscar Wilde hakkında, Oscar Wilde doğum yeri, Oscar Wilde fotoğraf, Oscar Wilde video, Oscar Wilde resim, Oscar Wilde kimdir?, Oscar Wilde kaç yaşında?, Oscar Wilde nereli, Oscar Wilde memleketi