FB TW PIN NWS
BioRank 5133

Mehmet Usta

Doğum tarihi : 20.Şubat.1973
Mehmet Usta kaç yaşında : 51
Kilo & Boy :
Burcu : Balık
Meslek : Dizi Oyuncusu
Mehmet Usta doğum yeri : Düzce

Mehmet Usta Biyografisi

Ekmek Teknesi adlı dizisindeki "Ölü" karakteri ile ve Bez bebek dizisindeki “Şoker” karakterleriyle tanınmıştır.

Mehmet Usta, 20 Şubat 1973 tarihinde Düzce’de doğmuştur. Aslen Trabzonludur. Daha bir yaşına gelmeden ailecek İstanbul’a taşındılar. İstanbul’da büyüdü. İlkokulu İstanbul’da Aksaray Mahmudiye İlkokulunda, ortaokul ve liseyi İstanbul Davut Paşa Lisesinde okudu. Üniversite eğitimini ise; Marmara Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi, Arşivcilik bölümünde lisans eğitimini tamamladı. Ardından Marmara Üniversitesi Sosyal Bilimler Fakültesi Ortadoğu ve İslam Ülkeleri Enstitüsü’nde sosyoloji ve antropoloji anabilim dalında Modernlik ve Modernleşme Ekseninde Geleneksel Türk Tiyatrosu teziyle Master yaptı.

Mehmet Usta, üniversite yıllarında iken uzakdoğu savunma sanatları ile ilgilendi. Tarih, edebiyat, teoloji ve sanat hep ilgi alanı oldu. Dostoyevski, Lev Tolstoy, Ahmet Hamdi Tanpınar, [[Necip Fazıl Kısakürek] gibi yazarlar ona edebiyatı ve şiiri sevdirenler oldu.

Henüz ilkokula giderken, ablasının çalıştığı o dönemin büyük bir tekstil firmasının reklam filminde oynamasıyla birlikte oyunculuk hayatı başladı.

Mehmet Usta, daha çocuk yaşlarda tiyatroya ve oyunculuğa merakı başlamıştı. Lisede kendi kurduğu toplulukta oyunlar oynadı. Lale Oraloğlu tiyatrosunda ilk profesyonel oyunculuk yaşamı “Kadınlar Koğuşu” adlı oyunla başladı. Birçok tv dizisi ve sinema filmlerinde rol aldı.

1998-2001 yılları arasında yayınlanan senaryosunu Gani Müjde’nin yazdığı “Ruhsar” adlı dizide Selçuk karakterini canlandırarak dizi oyunculuğuna başladı. Dizinin başrollerinde Hande Ataizi, Cem Davran, Göksel Kortay, Pekcan Koşar, Hakan Gerçek, Mehmet Ulay, Tuluğ Çizgen oynadı.

2002-2005 yılları arasında yayınlanan senaryosunu Raci Şaşmaz ve Hasan Kaçan’ın yazdığı, yönetmenliğini Osman Sınav’ın yaptığı “Ekmek Teknesi” adlı dizide Mehmet Usta “ölü” karakterine can verdi. Dizide Savaş Dinçel, Sermin Hürmeriç, Ahmet Yenilmez, Kadir Çöpdemir, Peker Açıkalın, Mehtap Bayri, Melike Güner, Ekin Türkmen, Esin Civangil, Şafak Sezer, Cem Kılıç, Binnur Şerbetçioğlu, Açelya Akkoyun, Hasan Kaçan, Mazhar Alanson, Selin Dilmen gibi oyuncular rol aldı.

2007-2009 yılları arasında yayınlanan “Bez Bebek” dizisinde Şoker karakterini canlandırırken, Evrim Akın, Tan Sağtürk, Alpay Kemal Atalan, Fatoş Kabasakal, Reyhan Asena Keskinci, Ege Tanman, Oya Aydoğan, Sibel Kasapoğlu, Sevinç Aktansel, Şükran Ovalı gibi isimler rol aldı.

2021 yılında yapımcılığını Timur Savcı ve Burak Sağyaşar’ın yaptığı, senaryosunu Ethem Özışık’ın yazdığı, yönetmenliğini Yağız Alp Akaydın’ın yaptığı, konusu (MİT) Milli İstihbarat Teşkilatı'nda çalışan özel bir ekibin iş hayatı ile birlikte özel hayatını da konu edinen “Teşkilat” adlı televizyon dizisinde Çağlar Ertuğrul, Deniz Baysal, Mesut Akusta, Ezgi Eyüboğlu, Tuncer Salman, Ezgi Şenler, Mehmet Usta, Nihat Altınkaya, Yavuz Bingöl, Serdar Yeğin başrollerde oynadı.

Filmleri ve Dizileri :
2021 - Bizum Hoca 2 (Sinema Filmi)
2021 - Teşkilat (Zayed Fadi) (Tv Dizisi)
2021 - Ali'nin Tabiatı (Kazım) (Sinema Filmi)
2020 - Kar Kırmızı (Yusuf) (Sinema Filmi)
2017 - Bırakma Beni (Karaca) (Sinema Filmi)
2017 - Kervan 1915 (Kaymakam) (Sinema Filmi)
2016 - Bir Gün Bir Çocuk (Ahmet) (Sinema Filmi)
2016 - Görevimiz komedi (Oyuncu Kocu) (Tv Dizisi)
2014 - Bizum Hoca (Cemal) (Sinema Filmi)
2013 - Bir Yusuf Masalı (Aşçı Ikram) (Tv Dizisi)
2013 - Meryem (Mustafa) (Sinema Filmi)
2012 - Dedemin Dolabı (Gomodor) (Tv Dizisi)
2012 - Bana Bir Soygun Yaz (Hadi) (Sinema Filmi)
2011-2012 - Leyla ile Mecnun (Kamil) (Tv Dizisi)
2011 - Behzat Ç.: Bir Ankara Polisiyesi (Kamil) (Tv Dizisi)
2009 - Mommo Kız Kardeşim (İstanbullu Bakkal) (Sinema Filmi)
2009 - Kara Köpekler Havlarken (Anten) (Sinema Filmi)
2008 - Dur Yolcu (Çolak Çavuş) (Sinema Filmi)
2007-2009 - Bez Bebek (Şoker) (Tv Dizisi)
2007 - Kınalı Kuzular: Son Nefes (Zeynel) (Tv Filmi)
2007 - Kınalı Kuzular: Beni Sizlerden Ayırmayın (Yüzbaşı Yusuf) (Tv Filmi)
2007 - Kınalı Kuzular: Reşit Paşa Vapuru (Bekir çavuş) (Tv Filmi)
2007 - Kınalı Kuzular: Hasan Ethem (Edirneli Hüseyin) (Tv Filmi)
2006 - Kınalı Kuzular: Kınalı Hasan (Laz Yunus) (Tv Filmi)
2006 - Erkekler Ağlamaz (İnce Memet) (Sinema Filmi)
2005 - The İmam (Deli) (Sinema Filmi)
2002 - Derya&Deniz (Hamsi) (Tv Dizisi)
2002 – 2005 - Ekmek Teknesi (Ölü) (Tv Dizisi)
1998-2001 - Ruhsar (Selçuk) (Tv Dizisi)


Kaynak:Biyografi.info

Mehmet Usta filmleri

Tüm Mehmet Usta filmleri

Mehmet Usta için yapılan aramalar

Mehmet Usta, Mehmet Usta biyografi, Mehmet Usta hayatı, Mehmet Usta özgeçmişi, Mehmet Usta hakkında, Mehmet Usta doğum yeri, Mehmet Usta fotoğraf, Mehmet Usta video, Mehmet Usta resim, Mehmet Usta kimdir?, Mehmet Usta kaç yaşında?, Mehmet Usta nereli, Mehmet Usta memleketi