FB TW PIN NWS
BioRank 805

Tan Sağtürk

Doğum tarihi : 14.Temmuz.1969
Tan Sağtürk kaç yaşında : 55
Kilo & Boy :
Burcu : Yengeç
Tan Sağtürk doğum yeri : İzmir

Tan Sağtürk Biyografisi

Balet ve dizi oyuncusu

Konservatuvar öğrenciliği sırasında FRANSIZ GENÇ BALESİ, VİYANA DEVLET BALESİ ve RAMBERT DANS TOPLULUĞU’ndan teklifler almış, okul bitiminde Fransız Genç Balesinin teklifini değerlendirerek, mezuniyet sonrası profesyonel çalışmalarına Paris’te başlamıştır.

Tan Sağtürk, 14 Temmuz 1969 tarihinde İzmir'de doğmuştur. 9 yaşındayken balet olmaya karar verdi. İlköğretimden sonra Orta ve Lise öğrenimini Dokuz Eylül Üniversitesi İzmir Devlet Konservatuarında tamamladı.

Hacettepe Üniversitesi Ankara Devlet Konservatuarı Yüksek Bale Bölümünden 1990 yılında mezun oldu.

Eğitimine Fransa’da devam etti. Ardından Fransız Genç Balesi'nde 1990 – 1991 yılları arasında bir yıl çalıştıktan sonra Fransız Devlet Balesi'ne geçti. 1991 – 1997 yılları arasında orada çalıştı. Fransız Devlet Balesi'ne giren ilk yabancı, Tan Sağtürk oldu. Fransız vatandaşı da olmuştur. Fransa’da 2500 temsil yapan Tan Sağtürk, oradan ayrılarak 1997 Eylül ayı sonunda İstanbul’a geldi ve İstanbul Devlet Opera ve Balesi'nde bir sene baş balet olarak çalıştı. Kuğu Gölü, Uyuyan Güzel adlı klasik eserler ile Ara Danslar –Ara Nağmeler ve Emrivaki adlı Modern Balelerde Başrol oynayarak Türk seyircisiyle buluşmuştur.

Tan Sağtürk Bale ve Dans Eğitim Merkezi’ni açtı. İstanbul’da Teşvikiye ve Altunizade’den daha sonra da Ankara, İzmir, Samsun, Diyarbakır, Gaziantep, Mardin, Kıbrıs ve Kayseri’de açtığı merkezlerle bale ve dansın gelişmesine büyük katkı sağladı.

Kuğu Gölü, Uyuyan Güzel, Ara Danslar, Ara Nağmeler ve Emrivaki yapıtlarda başrol oynayarak, Türk seyircisine klasikler ve modern bale zevki tattırmıştır.

2002 – 2003 sezonunda Antalya Devlet Opera ve Balesi’nde 25 profesyonel dansçı ile birlikte “Kalp Sesi” projesini gerçekleştirmiştir. “Kalp Sesi” 2004’te İzmir’de sahnelenmiştir.

Sanat başarılarından ötürü birçok kez ödüllendirilmiştir. Bunlardan birisi de "Uluslararası Melvin Jones Ödülüdür". Amerika’dan gönderilen ödül Askeri Müze’de yapılan bir törenle kendisine takdim edilmiştir.

Özel İstanbul Adıgüzel Güzel Sanatlar Lisesi’nde bir sınıfa 2004 yılında Tan Sağtürk adı verildi. Türkiye’de bulunan birçok bale etkinliğinde baş dansçı olarak görev aldı.

2007’de sahneye koyulan “Romantika” adlı müzikalin sanat danışmanlığı ve kareografilerini hazırladı. “Romantika” adlı müzikalinde oynayan Rus asıllı Alona Ataberk bu sırada tanıştı. Daha sonra evlendi.

1998 - 2001 yılları arasında yayınlanan "İkinci Bahar" dizisinde başrollerinde Türkan Şoray ve Şener Şen, Yasemin Çonka gibi ünlü oyuncuların yer aldığı dizide oynadı.

Tan Sağtürk 2002 yılında, Melisa Sözen, Pelin Batu, Toprak Sergen, Şemsi İnkaya ile “İçerideki” adlı filmde oynadı.

TV’lerde Biri Bizi Gözetliyor adı programda sunuculuk ve Türkiye'nin Yıldızları, Benimle Dans eder misin, Yok Böyle Dans adlı tv projelerinde Jüri üyeliği ve çalıştırıcılık yapmıştır.

Tv reklamlarında oynadı.

2007 yılının yazında Amerika’da kalp ameliyatı geçirdi. Yurtdışında yayınlanmış olan “Yıldızları Sahnelere Serptiler” adında bir kitabı var. Ve “Çayına Prüvet Yarışı” adlı ikinci kitabını da Türkiye için yazmıştır.

Tan Sağtürk, Temmuz 2009 ayında Rus asıllı Alona Ataberk ile evlendi. Ada (d.2010) adında bir kızı ve Teo Sağtürk (d.2014) adında bir oğlu vardır.

Tan Sağtürk, 15 Eylül 2023 tarihinde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan imzası ile Resmi Gazete'de yayımlanan kararla, Devlet Opera ve Balesi Genel Müdürü olarak atandı.

Görev Aldığı Yarışmalar:
- Türkiye'nin Yıldızları
- Biri Bizi Gözetliyor
- Benimle Dans Eder misin
- Yok Böyle Dans

Filmleri :
1998 - İkinci Bahar (Timothy Perkins) (Tv Dizisi)
2000 - Büyükada da sürgün (Tv Dizisi)
2002 - İçerideki (Tv Dizisi)
2005 - Dolunay (Ahmet)
2006 - Selena (Konuk Sanatçı) (Tv Dizisi)
2006 - Şöhret Okulu (Tv Dizisi)
2007 - Bez Bebek (Hakan) (Tv Dizisi)
2009 - Altın Kızlar (Tv Dizisi)
2011 - Mavi Pansiyon (Tv Dizisi)
2013 - Doktorlar (Levent Atahanlı) (Tv Dizisi)
2011 - Alemin Kıralı (Kendisi) (Tv Dizisi)
2017 - Çocuklar Duymasın (Selami) (Tv Dizisi)
2023 - Çocuklar Duydu (Selami) (Tv Dizisi)

Kitapları :
1999 - Yıldızları Sahnelere Serptiler
2003 - Çayına Prüvet Yarışı
2006 - Bale Kitabım / Balenin Sihirli Dünyası
2012 - Ada Bale Gösterisinde Fındıkkıran
2012 - Bale Stüdyosu


Kaynak:Biyografi.info

Tan Sağtürk kitapları

Tüm Tan Sağtürk kitapları

Tan Sağtürk için yapılan aramalar

Tan Sağtürk, Tan Sağtürk biyografi, Tan Sağtürk hayatı, Tan Sağtürk özgeçmişi, Tan Sağtürk hakkında, Tan Sağtürk doğum yeri, Tan Sağtürk fotoğraf, Tan Sağtürk video, Tan Sağtürk resim, Tan Sağtürk kimdir?, Tan Sağtürk kaç yaşında?, Tan Sağtürk nereli, Tan Sağtürk memleketi