FB TW PIN NWS
BioRank 5647

Mukesh Ambani

Doğum tarihi : 19.Nisan.1957
Mukesh Ambani kaç yaşında : 67
Kilo & Boy :
Burcu : Koç
Meslek : İş adamı
Mukesh Ambani doğum yeri : Aden, Yemen

Mukesh Ambani Biyografisi

İş adamı, CEO

Mukesh Ambani petrokimya firması Reliance Industries'nın yönetim kurulu başkanı, 13 Temmuz 2020 tarihinde Bloomberg Milyarderler Endeksi'ne göre en zengin isimler listesinde 6. Sırada yer aldı.

Mukesh Ambani, 19 Nisan 1957 tarihinde babasının işleri dolayısıyla bulunduğu Aden, Yemen’de doğmuştur. Aslen Hindistanlıdır. 1958 yılında ailece Hindistan'a geri taşındılar. Annesi Kokilaben Ambani, babası Dhirubhai Ambani’dir. Anil Ambani adında bir erkek kardeşi ve Nina Bhadrashyam Kothari ile Dipti Dattaraj Salgaocar adlarında iki kız kardeşi vardır. Hill Grange Lisesinden mezun olduktan sonra, Hindistan’da Bombay Üniversitesinde kimya mühendisliğinden 1980 yılında mezun oldu ve bir yıl ABD'de Stanford Business School'da master yaptı.

Üniversiteden mezun olduktan sonra 1981 yılında babası Dhirubhai Ambani'nin 1966 yılında kurduğu Reliance adlı şirkette çalışmaya başladı ve babasının 2002'deki ölümünden sonra şirketin yönetim kurulu başkanlığını devraldı.

Reliance Industries şirketini bir enerji şirketinden devasa bir holdinge dönüştüren Mukesh Ambani, Hindistan’da enerji, petrokimya, telekomünikasyon, tekstil, maden ve perakende sektörlerinde faaliyet gösteren dev bir holding olan Reliance Industries’in sahibi ve CEO’sudur.

Mukesh Ambani, petrokimya firması Reliance Industries'nın yönetim kurulu başkanı, 2011 yılında 27 milyar dolar ile Asya'nın en zengin dünyanın 19. en zengin kişisidir. Ambani ve iki küçük kardeşi babaları Dhirubhai Ambani'nin kurduğu Reliance'ın yönetimini devralmıştır.

Mukesh Ambani, 1985 yılında Nita Ambani ile evlendi. Isha Ambani, Akash Ambani, Anant Ambani adlarında çocukları vardır.

2007 yılından beri Forbes dergisinin Dünyanın en zenginleri listesinde yer alan Mukesh Ambani’nin serveti Forbes’e göre 2020 yılında 85,1 milyar dolardır. 13 Temmuz 2020 tarihinde Bloomberg Milyarderler Endeksi'ne göre en zengin isimler listesinde 6. Sırada yer aldı.

Mukesh Ambani, 2010 yılının sonunda Hindistan, Mombay'da özel yaptırdığı ve "Antilia" adını verdiği eve taşındı. 173 metre yüksekliğinde, 27 katlı ve 37.000 metrekarelik bu görkemli binanın içinde bir özel klinik vardır, üç helikopter pisti, özel sinema, yüzme havuzu ve fitness merkezi vardır. 6 katı Ambani'nin otomobil koleksiyonu için tahsis edilmiştir. Ambani ve ailesinin yaşadığı bu binada 600 kişi tam zamanlı olarak çalışmaktadır. Ambani’nin onlarca lüks araçlık koleksiyonu da bu binadaki özel garajda bulunuyor.

Mukesh Ambani'nin 2018 yılında kızının düğünü, 100 milyon dolarlık maliyetiyle gündeme gelmişti. Düğünde şarkıcı Beyonce sahne almıştı. Ambani 2007 yılında eşine hediye ettiği 60 milyon dolarlık Airbus A319 model özel uçakla da dünya medyasında epeyce konuşulmuştu.

2008 yılında Mumbai Indians isimli bir kriket takımını 111,9 milyon dolara satın alıp sahibi olan Mukesh Ambani dünyada bir spor takımına sahip olan en zengin kişi unvanını elinde bulunduruyor.

Katı bir vejeteryan ve teetotaler olan Mukesh Ambani, Bollywood filmlerinin büyük bir hayranı, haftada üç kez film izliyor.

Kaynak:Biyografi.info

Mukesh Ambani için yapılan aramalar

Mukesh Ambani, Mukesh Ambani biyografi, Mukesh Ambani hayatı, Mukesh Ambani özgeçmişi, Mukesh Ambani hakkında, Mukesh Ambani doğum yeri, Mukesh Ambani fotoğraf, Mukesh Ambani video, Mukesh Ambani resim, Mukesh Ambani kimdir?, Mukesh Ambani kaç yaşında?, Mukesh Ambani nereli, Mukesh Ambani memleketi