FB TW PIN NWS
BioRank 3266

Erol Göka

Doğum tarihi : ??.??.1959
Erol Göka kaç yaşında : 65
Kilo & Boy :
Burcu :
Erol Göka doğum yeri : Çal, Denizli

Erol Göka Biyografisi

Psikiyatri ve düşünce dünyası arasındaki ilişkileri sorgulayan, Türklerin tarihsel ve toplumsal psikolojilerini ele alan çalışmalarıyla dikkat çekti.
Erol Göka, 1959 yılında Denizli'nin Çal ilçesinde doğmuştur. Ortaöğrenimini “parasız yatılı” olarak Aydın’da okudu.

1983’te "Tıp Doktoru" olarak mezun oldu. 1983-1985 yılları arasında Bitlis'te mecburi hizmetini tamamladı. 1989 yılında “Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı” oldu. Askerlik görevini İzmir'de yaptı. 1992 yılında “Doçent" oldu. 1998’de Ankara Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi Psikiyatri Kliniği Şefi oldu. 2010 yılı başında Konya Selçuk Üniversitesi Meram Tıp Fakültesi Psikiyatri Anabilim dalı'na "Profesör" olarak atandı.

Psikiyatrinin birçok alanında yapılan bilimsel çalışmalarda bulundu. Daha sonra ilgisi, daha çok psikiyatrinin sosyal bilimlerle ve felsefe ile kesişim noktalarında yoğunlaşınca, insanın dinamik özelliklerine ve grup-varlığına olan ilgisi, yazarın psikodinamik yönelimli klinik uygulamalara ve grup psikoterapilerine yöneltmesine sebep oldu.

1991 yılında altı yıl süren bir eğitim faaliyetini tamamlayarak Uberlingen Moreno Enstitüsü'nün onayladığı "Psikodrama Asistanı" belgesini almaya hak kazanmış, "Psikodrama Terapisti" olmak için gerekli olan teorik ve uygulamaya dönük çalışmaları yerine getirmiştir.

Türkiye Günlüğü ve Türkiye Klinikleri Psikiyatri dergilerinin yayın; birçok tıp ve beşeri bilimler alanındaki derginin danışma kurullarında görev almaktadır. Çok sayıda bilimsel çalışmanın içinde yer almış, bilimsel makale üretmiştir.

Mesleki alanda yayınlanmış kitapları arasında öne çıkanları "Psikiyatri ve Felsefe", "Felsefe ile Psikiyatri", "Hayatın İçinde Psikiyatri", "Varoluşun Psikiyatrisi"dir. Psikiyatri uygulamalarının deneyimi ve felsefi ilgilerinin sonucu olarak ortaya çıkan görüşlerini “Hayata ve Aşka”, “Kadınlar, Erkekler, Âşıklar”, “Ölme” kitaplarında toplamıştır.

2009 yılında meslektaşı Dr. Murat Beyazyüz ile birlikte TRT Ankara Radyosunda gece programı yaptı. 2005 yılından beri, her hafta Cuma geceleri, TRT-1’de yayınlanan “Konuşuyorum” adlı programın sunucularından biridir.

“Türk Grup Davranışı” kitabı nedeniyle Göka, Türkiye Yazarlar Birliği “2006 yılı Yılın Fikir Adamı Ödülü”ne layık görülmüştür. Erol Göka, 2008 yılında, "ilmi çalışmalarıyla Türk milletinin ufkunu açan eserler ortaya koyması" dolayısıyla, "Ziya Gökalp/ Türk Ocakları İlim ve Teşvik Armağanı"na layık bulunmuştur. “Başbakanlık Özürlüler Yüksek Kurulu Üyeliği”nde bulunmaktadır.

Mesleki alanda yayınlanmış pek çok kitabı ile insanların hayatı daha verimli yaşamalarına katkı sağlamaya çalışmaktadır. Kitapları arasında öne çıkanları “Ölme – Ölümün ve Geride Kalanların Psikolojisi”, “Felsefe ile Psikiyatri”, “Hayatın İçinde Psikiyatri”, “Varoluşun Psikiyatrisi”dir. Psikiyatri uygulamalarının deneyimi ve felsefi ilgilerinin sonucu olarak ortaya çıkan görüşlerini “Hayata ve Aşka”, “Kadınlar, Erkekler, Âşıklar”, “Ölme” kitaplarında toplamıştır.

Erol Göka, Numan Kurtulmuş iIe birIikte HAS Parti kurucuIarı arasında yer aImış, ancak kısa bir müddet sonra ayrılmıştır.

Erol Göka, psikiyatri uzmanı Doktor Sema Göka ile evlidir. Elif Gün ve Salih Alp isimli 2009 doğumlu ikizleri ve 2012 doğumlu bir çocuğu dahil 5 çocuğu vardır.

Erol Göka, 3 nisan 2013 tarihinde Ak Parti Hükümeti tarafından açıklanan ve barış sürecini yönetecek olan 63 kişilik Akil insanlar listesine İç Anadolu Bölgesinden girmiştir.

2013 yılından beri "Yeni Şafak" Gazetesi'nde köşe yazarıdır.

Prof. Dr. Erol Göka İdari ve Eğitim Sorumlusu olarak Ankara Şehir Hastanesi Psikiyatri Kliniğinde görev yapmaktadır.

10 Ocak 2020’de oluşturulan Sağlık Bakanlığı Koronavirüs Bilim Kurulu daha çok tıp hekimlerinden oluşunca, sosyolojik sorunlar için de bünyesinde 8 Haziran 2020 tarihinde yeni bir "Toplum Bilimleri Kurulu" oluşturuldu. Sosyoloji, iletişim, psikoloji, din sosyolojisi, istatistik, tıp tarihi, iktisat sosyolojisi gibi alanlarda çalışan bilim insanlarından oluşan 7 kişilik ekipte, Prof. Dr. Erol Göka, Prof. Dr. Kemal Ataman, Prof. Dr. Nuran Yıldırım, Prof. Dr. Mustafa Necmi İlhan, Prof. Dr. Veysel Bozkurt, Prof. Dr. Teyfik Demir ve Prof. Dr. Bülent Çaplı yer aldı.

Kitapları :
1996 - Psikiyatri ve Düşünce Dünyası Arasında Geçişler
1997 - Varoluşun Psikiyatrisi
1999 - Bilimlerin Vicdanı Psikiyatri
1999 - Önce Söz Vardı / Felsefe, İlahiyat ve Sosyolojide Hermeuötik
2001 - Buradan Böyle / Hayatın Psikososyopolitiği
2003 - Psikiyatriden Psikiyatriye Bakışlar
2006 - Türk Grup Davranışı
2008 - Psikiyatri ve Felsefe
2008 - Felsefe ile Psikiyatri
2008 - Hayata ve Aşka
2009 - Hayatın İçinde Psikiyatri
2009 - Ölme - Ölümün ve Geride Kalanların Psikolojisi
2009 - Türklerde Liderlik ve Fanatizm
2010 - Türk’ün Göçebe Ruhu
2010 - Geçimsisiz Vesselam
2011 - Liderlik ve Dersim Sınavı
2012 - Psikoloji ve Siyaset Arasında
2012 - Gerçek İnsanın Yüzünde Yazar mı?
2012 - Hasta Bedenin Ruhu
2013 - Hoşçakal /Kayıp, Matem ve Hayatın Zorlukları
2013 - Hayatın Anlamı Var mı?
2014 - Yedi Düvele Karşı /Türklerde Liderlik ve Fanatizm
2015 - Geçimsizler /Kişilikleri Tanıma ve Geçinmeyi Kolaylaştırma El Kitabı
2015 - Aşk Her Şeyi Affederse
2015 - Kadınlar, Erkekler, Aşıklar
2015 - Türklerin Psikolojisi
2016 - Mutedil Müslümanların Günümüzdeki Düşmanları
2017 - Türklerin Psikolojisi
2017 - İnternet ve Psikolojimiz
2019 - Geçimsizler /Kişilikleri Tanıma ve Geçinmeyi Kolaylaştırma Kitabı
2019 - Türk'ün Göçebe Ruhu
2019 - Hayatın Anlamı Var mı?
2019 - İnsan Kısım Kısım - Toplulukların Anlaşılmasında Psikolojik Bilimler
2020 - Varoluşun Psikiyatrisi
2020 - Kaygı Çağı
2020 - Yalnızlık ve Umut
2020 - İstanbul Sözleşmesi - Disiplinler Arası Bir Soruşturma


Kaynak:Biyografi.info

Erol Göka kitapları

Tüm Erol Göka kitapları

Erol Göka için yapılan aramalar

Erol Göka, Erol Göka biyografi, Erol Göka hayatı, Erol Göka özgeçmişi, Erol Göka hakkında, Erol Göka doğum yeri, Erol Göka fotoğraf, Erol Göka video, Erol Göka resim, Erol Göka kimdir?, Erol Göka kaç yaşında?, Erol Göka nereli, Erol Göka memleketi