FB TW GG PIN NWS
BioRank 893

Erol Göka

Doğum tarihi : ??.??.1959
Erol Göka kaç yaşında : 59
Kilo & Boy :
Burcu :
Meslek : Akademisyen, Yazar
Erol Göka doğum yeri : Çal, Denizli

Erol Göka Biyografisi

Psikiyatri ve düşünce dünyası arasındaki ilişkileri sorgulayan, Türklerin tarihsel ve toplumsal psikolojilerini ele alan çalışmalarıyla dikkat çekti.
Erol Göka, 1959 yılında Denizli'nin Çal ilçesinde doğmuştur. Ortaöğrenimini “parasız yatılı” olarak Aydın’da okudu.

1983’te "Tıp Doktoru" olarak mezun oldu. 1983-1985 yılları arasında Bitlis'te mecburi hizmetini tamamladı. 1989 yılında “Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı” oldu. Askerlik görevini İzmir'de yaptı. 1992 yılında “Doçent" oldu. 1998’de Ankara Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi Psikiyatri Kliniği Şefi oldu. 2010 yılı başında Konya Selçuk Üniversitesi Meram Tıp Fakültesi Psikiyatri Anabilim dalı'na "Profesör" olarak atandı.

Psikiyatrinin birçok alanında yapılan bilimsel çalışmalarda bulundu. Daha sonra ilgisi, daha çok psikiyatrinin sosyal bilimlerle ve felsefe ile kesişim noktalarında yoğunlaşınca, insanın dinamik özelliklerine ve grup-varlığına olan ilgisi, yazarın psikodinamik yönelimli klinik uygulamalara ve grup psikoterapilerine yöneltmesine sebep oldu.

1991 yılında altı yıl süren bir eğitim faaliyetini tamamlayarak Uberlingen Moreno Enstitüsü'nün onayladığı "Psikodrama Asistanı" belgesini almaya hak kazanmış, "Psikodrama Terapisti" olmak için gerekli olan teorik ve uygulamaya dönük çalışmaları yerine getirmiştir.

Türkiye Günlüğü ve Türkiye Klinikleri Psikiyatri dergilerinin yayın; birçok tıp ve beşeri bilimler alanındaki derginin danışma kurullarında görev almaktadır. Çok sayıda bilimsel çalışmanın içinde yer almış, bilimsel makale üretmiştir.

Mesleki alanda yayınlanmış kitapları arasında öne çıkanları "Psikiyatri ve Felsefe", "Felsefe ile Psikiyatri", "Hayatın İçinde Psikiyatri", "Varoluşun Psikiyatrisi"dir. Psikiyatri uygulamalarının deneyimi ve felsefi ilgilerinin sonucu olarak ortaya çıkan görüşlerini “Hayata ve Aşka”, “Kadınlar, Erkekler, Âşıklar”, “Ölme” kitaplarında toplamıştır.

2009 yılında meslektaşı Dr. Murat Beyazyüz ile birlikte TRT Ankara Radyosunda gece programı yaptı. 2005 yılından beri, her hafta Cuma geceleri, TRT-1’de yayınlanan “Konuşuyorum” adlı programın sunucularından biridir.

“Türk Grup Davranışı” kitabı nedeniyle Göka, Türkiye Yazarlar Birliği “2006 yılı Yılın Fikir Adamı Ödülü”ne layık görülmüştür. Erol Göka, 2008 yılında, "ilmi çalışmalarıyla Türk milletinin ufkunu açan eserler ortaya koyması" dolayısıyla, "Ziya Gökalp/ Türk Ocakları İlim ve Teşvik Armağanı"na layık bulunmuştur. “Başbakanlık Özürlüler Yüksek Kurulu Üyeliği”nde bulunmaktadır.

Erol Göka, Numan Kurtulmuş iIe birIikte HAS Parti kurucuIarı arasında yer aImış, ancak kısa bir müddet sonra ayrılmıştır.

Erol Göka, psikiyatri uzmanı Doktor Sema Göka ile evlidir. Elif Gün ve Salih Alp isimli 2009 doğumlu ikizleri ve 2012 doğumlu bir çocuğu dahil 5 çocuğu vardır.

Erol Göka, 3 nisan 2013 tarihinde Ak Parti Hükümeti tarafındaşilik Akil insanlar listesine İç Anadolu Bölgesinden girmiştir.

2013 yılından beri "Yeni Şafak" Gazetesi'nde köşe yazarıdır.

Kitapları :
Aşk Her Şeyi Affederse
Geçimsizler: Kişilikleri Tanıma ve Geçinmeyi Kolaylaştırma Kitabı
''Gerçek'' İnsanın Yüzünde Yazar mı?
Psikiyatri ve Felsefe
Felsefe ile Psikiyatri
Hayatın İçinde Psikiyatri
Varoluşun Psikiyatrisi
Hayata ve Aşka
Kadınlar Erkekler Âşıklar
Ölme - Ölümün ve Geride Kalanların Psikolojisi
Türklerde Liderlik ve Fanatizm
Türk Grup Davranışı
Türklerin Psikolojisi
Türk'ün Göçebe Ruhu
Çocuğunuz Zorbalık Kurbanı Mı?
Geçimsisiz Vesselam
Liderlik ve Dersim Sınavı
Ne Venüslü Ne Marslı, Hepimiz Dünyalıyız
Sarkozy Tipik Bir Geçimsiz
Türklerin Psikolojisi
Yenilik Hevesimiz de Muhafazakarlığımız da Göçebe Kültüründen

Kaynak:Biyografi.info

Erol Göka kitapları

Tüm Erol Göka kitapları

Erol Göka için yapılan aramalar

Erol Göka, Erol Göka biyografi, Erol Göka hayatı, Erol Göka özgeçmişi, Erol Göka hakkında, Erol Göka doğum yeri, Erol Göka fotoğraf, Erol Göka video, Erol Göka resim, Erol Göka kimdir?, Erol Göka kaç yaşında?, Erol Göka nereli, Erol Göka memleketi