FB TW PIN NWS
BioRank 1057

Göksel Kortay

Doğum tarihi : 06.Nisan.1939
Göksel Kortay kaç yaşında : 85
Kilo & Boy :
Burcu : Koç
Göksel Kortay doğum yeri : İstanbul

Göksel Kortay Biyografisi

Göksel Kortay, 6 Nisan 1939 tarihinde İstanbul'da doğmuştur. Robert Kolej'den mezun olduktan sonra Fulbright bursunu kazanarak ABD'ye gitti.

Göksel Kortay, 1960 yılında Amerika'da Boston Üniversitesi'nin Tiyatro Bölümü'nde öğrenime başladı. Tiyatro öğrenimi görmeye gelen diğer öğrencilerden; sonradan ünlü bir sinema oyuncusu olacak olan Faye Dunaway ile arkadaş oldu. Birlikte aynı evde kaldılar. Birlikte “Kral Oidipus”, “Mert Ana”, “Cadı Kazanı” adlı tiyatro oyunlarında oldular. Sonra Faye Dunaway, Elia Kazan ile tanışınca Göksel Kortay ile yolları ayrıldı.

Ayrıca Michigan Üniversitesi'nden İngiliz Dili ve Edebiyatı diploması aldı. New York, San Fransisko ve Massachusetts'ın Provincetown kentinde profesyonel ve yarı profesyonel birçok tiyatroda hem oyuncu hem de yönetmen olarak çalıştı. 6,5 yıl kaldığı Amerika'dan dönmeden önceki son görevi New York'taki ünlü televizyon stüdyosu NBC'de yayınlanan "Say When" ve "Tonight Show" adlı programların produksiyon amirliğiydi.

Göksel Kortay, İstanbul'a döndükten sonra Dormen Tiyatrosu, Kenter Tiyatrosu, Nisa Serezli -Tolga Aşkıner Tiyatrosu, Çevre Tiyatrosu Gazanfer Özcan-Gönül Ülkü Özcan Tiyatrosu, başta olmak üzere, çeşitli tiyatrolarda çalıştı. On yılı aşkın TODER başkanlığı yaptı. Uzun süre (MSM) Müjdat Gezen Sanat Merkezi'nde öğretim üyesi olarak görev yaptı. Sinema ve dizi filmlerde oynadı. Çevirmenlik, Yönetmenlik ve Seslendirme çalışmaları yapmıştır.

Doguş Üniversitesi ve Kadir Has Üniversitesi'nde de öğretim üyesi olarak çalıştı.

Göksel Kortay, tiyatro sanatçısı 1979 yılında Kerem Yılmazer ile evlendi. Ancak eşini 20 Kasım 2003'te, İstanbul Levent'teki HSBC bankasına yapılan bombalı saldırıda kaybetti. Kerem Yılmazer, saldırı sırasında, bankaya yakın bir trafik lambası önünde, aracıyla kırmızı ışıkta bekliyordu.

Yönettiği Tiyatro Oyunları :
Paramparça
Son Gülen
Pepsi
Hayaletler
Kral Dairesi
Sil Baştan
Cengiz Hanin Bisikleti ( Ingilizce )
vs.

Rol Aldığı Bazı Tiyatro Oyunları :
Aşk Gibi
Bugün Git Yarın Gel
Nalınlar
Yedi Yıl Sonra
Canım
Eski Çamlar Bardak Oldu
Paramparça
Yaygara 70
Bir İstanbul Masalı
Deli Ibrahim
Fadik Kız
Pembe Kadın
Üç Kuruşluk Opera

Filmleri :
2005 - Tadımız Kaçmasın
2004 - Altın Kafes
2003 - Ömerçip
1997 - Ruhsar
1996 - Ay Işığında Saklıdır
1996 - Yüzleşme
1995 - Gizli Aşk
1995 - Mirasyediler
1992 - Burnumu Keser misiniz?
1991 - Yıldızlar Gece Büyür
1987 - Gülüm Benim
1986 - Şalvar Bank
1986 - Bebek Davası
1984 - Gizli Duygular
1975 - Gençlik Köprüsü
1972 - Gelinlik Kızlar


Kaynak:Biyografi.info

Göksel Kortay için yapılan aramalar

Göksel Kortay, Göksel Kortay biyografi, Göksel Kortay hayatı, Göksel Kortay özgeçmişi, Göksel Kortay hakkında, Göksel Kortay doğum yeri, Göksel Kortay fotoğraf, Göksel Kortay video, Göksel Kortay resim, Göksel Kortay kimdir?, Göksel Kortay kaç yaşında?, Göksel Kortay nereli, Göksel Kortay memleketi