FB TW PIN NWS
BioRank 2782

Prof.Dr.Serhat Ünal

Doğum tarihi : ??.??.1957
Serhat Ünal kaç yaşında : 67
Kilo & Boy :
Burcu :
Meslek : Doktor
Serhat Ünal doğum yeri :

Serhat Ünal Biyografisi

Prof. Dr. Serhat Ünal, Sağlık Bakanlığı Koronavirüs Bilim Kurulu Üyesidir.

Serhat Ünal , 1957 yılında doğmuştur. 1981 yılında Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi’nden mezun oldu. 1981-1985 yılları arasında Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde İç Hastalıkları ve 1989-1990 yılları arasında infeksiyon hastalıkları uzmanlık eğitimi almıştır. Ardından 1990-1992 yılları arasında Amerika Birleşik Devletleri, Harvard Üniversitesi Tıp Fakültesi New England Deaconess Hastanesi İç Hastalıkları Departmanında da İnfeksiyon Hastalıkları Uzmanlık eğitimi almıştır.

Prof. Dr. Serhat Ünal, 1987-1989 yılları arasında Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Çubuk Sağlık Grubu Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde Başhekim Yardımcısı, 1995-1998 yılları arasında Türkiye Aile Planlaması Derneği ve Avrupa Topluluğu. AIDS: Üst Düzey Politika ve Karar Organları Girişimi Projesi Danışmanlığı, 2003-2007 yılları arasında European Society of Clinical Microbiology and Infectious Diseases «Nosokomiyal İnfeksiyonlar Çalışma Grubu» Başkanlığı, 2009 yılında EFIM Kongre Organizasyon Komite Başkanı ve Kongre Başkanı görevlerini yürütmüştür.

Prof. Dr. Serhat Ünal, 1996-2000 yılları arasında Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Dekan Yardımcılığı görevinde bulunmuş, 2006-2011 yılları arasında da aynı üniversitede Tıp Fakültesi Dekanı olarak görev yapmıştır.

Prof. Dr. Serhat Ünal, 2000 yılında kurulan Türk Hastane İnfeksiyonları Derneği’nin kurucu başkanıdır. Ayrıca 2010 yılında da Türk İç Hastalıkları Uzmanlık Derneği’nin de başkanlığına seçilmiştir. 2001-2013 tarihleri arasında Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi İç Hastalıkları Anabilim Dalı başkanlığı görevini yürütmüştür. 2013 yılından itibaren Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Anabilim Dalı Başkanlığı’na atanmış ve halen bu görevini sürdürmektedir.

2013 yılından beri European Federation of Internal Medicine (EFIM) erişkin aşı çalışma grubu başkanıdır. 2014 yılından bu yana International Society of Antimicrobial Chemotherapy Derneği yönetim kurulu üyesidir.

Serhat Ünal, 1989 yılında Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi İç Hastalıkları Anabilim Dalı’nda doçent olarak çalışmaya başlamış ve 1995 yılında Profesör unvanı almıştır. Gram pozitif bakterilerde değişik antibiyotiklere direnç mekanizmaları, moleküler biyoloji tekniklerinin infeksiyon hastalıkları tanısında kullanımı ve HIV infeksiyonu araştırma ilgileri arasındadır.

Dr. Ünal, 1998 yılında kurulan “Hacettepe Üniversitesi HIV/AIDS Tedavi ve Araştırma Merkezi”, 2016 da kurulan “Hacettepe Üniversitesi Klinik Araştırma Merkezi” ve 2017 yılında kurulan “Hacettepe Üniversitesi Aşı Enstitüsü” nün kurucu Müdürü olup, her üç görevi de olarak halen yürütmektedir.

Prof. Dr. Serhat Ünal, 2010 yılında American College of Physicians ve 2017 yılında Royal Collage of Physicians kuruluşları “Fellow”u olarak seçilmiştir. İhsan Doğramacı Ödülü; Royal Hospital for Sick Children, Glasgow, Iskoçya (1980), Eczacıbaşı Tıp Teşvik Ödülü (1995), TUBITAK Tıp Teşvik Ödülü (1996), Gönüllü Kuruluşlar Kadın Sağlık Komisyonu (KASAKOM)- Milenyum Gönüllüleri Üstün Hizmet Ödülü (HIV/AIDS alanında yaptığı çalışmalardan dolayı) (2002), Rotery Yılın Başarılı Adamı Ödülü (2006) ve The Centenary Medal of Polish Society of Internal Medicine, Polonya (2008) ödüllerini almıştır.

İngilizce ve Almanca bilen Prof. Dr. Serhat ÜNAL, evlidir ve iki çocuğu vardır.

Prof. Dr. Serhat ÜNAL’ın 165 ulusal ve 172 uluslararası dergilerde yayınlanmış 337 bilimsel yazısı, 487 bildirisi ve yurtiçinde yayınlanmış değişik kitaplarda 71 kitap bölümü mevcuttur. Değişik konularda yayınlanmış 42 kitap editörlüğü ve 3 adet patenti mevcuttur.

Prof. Dr. Serhat Ünal, 10 Ocak 2020’de oluşturulan Sağlık Bakanlığı Koronavirüs Bilim Kurulu Üyesidir.

2019 Aralık ayında Çin'de nükseden koronavirüs (Kovid-19) ile birlikte Dünya Sağlık Örgütü böyle bir pandemik hastalığın varlığını ortaya koydu. Daha sonra ise Sağlık Bakanlığı doğru kararlar verebilmek için öğretim üyelerinden oluşan bilim kurulu kurma kararı aldı.

3 Nisan 2020 tarihinde meslektaşı Cem Baykal, Twitter'dan, "Serhat abi bu virüsü yener. En kısa sürede iyileşti bilgisini de paylaşmak dileğiyle" mesajıyla Prof. Dr. Serhat Ünal'ın koronavirüs testi pozitif çıktığını duyurdu. Prof. Dr. Serhat Ünal'ın durumunun iyi olduğu, tedavisinin sürdüğü bildirildi.

Koronavirüs Bilim Kurulu'nda yer alan bazı isimler şu şekilde:
Prof. Dr. Ateş Kara,
Prof. Dr. Tevfik Özlü,
Prof. Dr. Alpay Azap,
Prof. Dr. Canan Ağalar,
Prof. Dr. Recep Öztürk
Prof. Dr. İlyas Dökmetaş


Kaynak:Biyografi.info

Serhat Ünal videoları

Tüm Serhat Ünal videoları

Serhat Ünal için yapılan aramalar

Serhat Ünal, Serhat Ünal biyografi, Serhat Ünal hayatı, Serhat Ünal özgeçmişi, Serhat Ünal hakkında, Serhat Ünal doğum yeri, Serhat Ünal fotoğraf, Serhat Ünal video, Serhat Ünal resim, Serhat Ünal kimdir?, Serhat Ünal kaç yaşında?, Serhat Ünal nereli, Serhat Ünal memleketi