FB TW PIN NWS
BioRank 6224

Prof.Dr.İlyas Dökmetaş

Doğum tarihi : 10.Ocak.1957
İlyas Dökmetaş kaç yaşında : 67
Kilo & Boy :
Burcu : Oğlak
Meslek : Doktor
İlyas Dökmetaş doğum yeri : Zara ilçesi, Sivas

İlyas Dökmetaş Biyografisi

Prof. Dr. İlyas Dökmetaş, Sağlık Bakanlığı Koronavirüs Bilim Kurulu Üyesidir.

İlyas Dökmetaş, 10 Ocak 1957 tarihinde Sivas’ın Zara ilçesinde doğmuştur. İlkokulu köyünde, orta öğrenimini Sivas’ta, Yüksek öğrenimini Erzurum’da Atatürk üniversitesi Tıp Fakültesinde 1982 yılında tamamladı. 1983-1985 yılları arasında Elazığ Aile Planlaması ve Ana Çocuk sağlığında mecburi hizmetini yaptı.

İlyas Dökmetaş, uzmanlık eğitimini 1985-1989 yılları arasında Sivas, Cumhuriyet Üniversitesi Tıp Fakültesi Klinik Mikrobiyoloji ve Enfeksiyon Hastalıklarında tamamladı, sonra aynı Üniversitede Öğretim Görevlisi olarak atandı.

1990-1991 yılları arasında Ankara’da askeri Mevkii Hastanesinde Tabip Asteğmen olarak askerliğini yaptı.

Askerlik sonrasında Sivas, Cumhuriyet Üniversitesi Tıp Fakültesine dönen İlyas Dökmetaş, 1992 yılında Yardımcı Doçent olarak atandı. 1994 yılında Doçentlik unvanını aldı.

1994-1997 yılları arasında Zara meslek yüksekokulu müdür yardımcılığı yaptı. 1995-1998 yılları arasında doçent temsilciliği ve tıp fakültesi fakülte kurulu üyeliği yaptı.

1996 yılında 2 ay süre ile ABD’nin Şikago kentinde yer alan University of Illinois at Chicago (UIC)’da çalıştı. 1999 yılında Profesör Kadrosuna atandı.

1995-1998 yılları arasında Sivas, Cumhuriyet Üniversitesi Tıp Fakültesi yönetim kurulu üyesi (Doçent temsilcisi) olarak çalıştı.

2005-2008 yılları arasında Sivas, Cumhuriyet Üniversitesi Tıp Fakültesi Klinik Mikrobiyoloji ve Enfeksiyon Hastalıkları Ana Bilim Dalı başkanlığı görevini yaptı.

2008 yılında Rektörlük seçimine katıldı ve Cumhurbaşkanı Abdullah Gül tarafından 6 ağustos 2008 tarihinde Sivas, Cumhuriyet Üniversitesine 2008-2012 dönemi için Rektör olarak atandı.

Prof. Dr. İlyas Dökmetaş, evlidir.

Prof. Dr. İlyas Dökmetaş, aids savaşım derneği, viral hepatitle savaşım derneği, ankem derneği, klimik derneği, hastane infeksiyonları derneği, american society for microbiology derneği üyesidir.

Prof. Dr. İlyas Dökmetaş, 10 Ocak 2020’de oluşturulan Sağlık Bakanlığı Koronavirüs Bilim Kurulu Üyesidir.

2019 Aralık ayında Çin'de nükseden koronavirüs (Kovid-19) ile birlikte Dünya Sağlık Örgütü böyle bir Pandemik hastalığın varlığını ortaya koydu. Daha sonra ise Sağlık Bakanlığı doğru kararlar verebilmek için öğretim üyelerinden oluşan bilim kurulu kurma kararı aldı.

Koronavirüs Bilim Kurulu'nda yer alan bazı isimler şu şekilde:
Prof. Dr. Ateş Kara,
Prof. Dr. Tevfik Özlü,
Prof. Dr. Alpay Azap,
Prof. Dr. Canan Ağalar,
Prof. Dr. Recep Öztürk
Prof. Dr. İlyas Dökmetaş


Kaynak:Biyografi.info

İlyas Dökmetaş hakkında haberler

Tüm İlyas Dökmetaş haberleri

İlyas Dökmetaş için yapılan aramalar

İlyas Dökmetaş, İlyas Dökmetaş biyografi, İlyas Dökmetaş hayatı, İlyas Dökmetaş özgeçmişi, İlyas Dökmetaş hakkında, İlyas Dökmetaş doğum yeri, İlyas Dökmetaş fotoğraf, İlyas Dökmetaş video, İlyas Dökmetaş resim, İlyas Dökmetaş kimdir?, İlyas Dökmetaş kaç yaşında?, İlyas Dökmetaş nereli, İlyas Dökmetaş memleketi