FB TW PIN NWS
BioRank 6646

Prof.Dr.İhsan Doğramacı

Doğum tarihi : 03.Nisan.1915 Ölüm tarihi : 25.Şubat.2010
İhsan Doğramacı kaç yaşında öldü : 95
Kilo & Boy :
Burcu : Koç
Meslek :
İhsan Doğramacı doğum yeri : Erbil, Irak
Ölüm yeri : Ankara

İhsan Doğramacı Biyografisi

Irak asıllı Türkmen doktor ve akademisyen. Hacettepe ve Bilkent üniversitelerinin kuruluş aşamalarında büyük hizmetleri bulunan Doğramacı, ayrıca ilk Y.Ö.K. başkanıydı. 25 Şubat 2010 tarihinde, Ankara’da hayata gözlerini yumdu.
Prof. Dr. İhsan Doğramacı, 3 Nisan 1915 tarihinde, Erbil, Irak’da dünyaya geldi. Babası Doğramacızade Ali Paşa, Erbil Belediye Başkanı ve bölgenin önemli siyasi figürlerinden birisiydi. İlk öğretimini Erbil İptidaiyesi’nde, orta öğretimini International College’da tamamlamasının ardından, üniversite eğitimi için Türkiye’yi seçerek İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi’ne yazıldı ve 1938 yılında, bu üniversiteden başarıyla mezun oldu.

Üniversiteden mezun olmasının ardından Ankara Numune Hastanesi, Boston Children's Hospital ve de St. Louis Children's Hospital'da doktorluk mesleğini sürdüren Doğramacı, 1942 yılında, Hikmet Süleyman Bey’in kızı olan ve Bağdat Amerikan Kız Koleji’nde eğitimini sürdürmekte olan Ayser Hanım ile tanıştı ve çift kısa süre içinde evlendi.

1949 yılında Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi’nden doçentlik derecesini alan Doğramacı, aynı üniversitede, 1954 yılında profesör ünvanını almaya hak kazandı. Hacettepe Üniversitesi’nin kuruluş çalışmalarında önemli rol oynayan eğitimci, 1967-1975 yılları arasında bu üniversitede rektörlük koltuğuna oturdu.

1981 yılında Y.Ö.K başkanlığına seçilen ve ilk Y.Ö.K. başkanı olarak görev yapan Doğramacı, bu ünvanını 10 Temmuz 1992 tarihine kadar taşıdı. 20 Ekim 1984 yılında, henüz Y.Ö.K. başkanı iken İhsan Doğramacı Eğitim Vakfı, İhsan Doğramacı Sağlık Vakfı ve İhsan Doğramacı Bilim ve Araştırma Vakıflarının onaylarıyla Türkiye’nin ilk özel (vakıf) üniversitesi olan Bilkent Üniversitesi’ni kurdu ve uzun yıllar boyunca bu üniversitenin Mütevelli Heyet Başkanlığı görevinde bulundu.

Türkçe, İngilizce, Fransızca, Almanca, Arapça ve Farsça konuşabilen, yüzün üzerinde bilimsel yazısı, üç basılı kitabı ve pek çok tıbbi eserde editörlüğü bulunan İhsan Doğramacı, 25 Şubat 2010 tarihinde, çoklu organ yetmezliği teşhisiyle tedavi görmekte olduğu Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi’nde hayata gözlerini yumdu.

Kaynak:Biyografi.info

İhsan Doğramacı için yapılan aramalar

İhsan Doğramacı, İhsan Doğramacı biyografi, İhsan Doğramacı hayatı, İhsan Doğramacı özgeçmişi, İhsan Doğramacı hakkında, İhsan Doğramacı doğum yeri, İhsan Doğramacı fotoğraf, İhsan Doğramacı video, İhsan Doğramacı resim, İhsan Doğramacı kimdir?, İhsan Doğramacı kaç yaşında?, İhsan Doğramacı nereli, İhsan Doğramacı memleketi