FB TW PIN NWS

Pandemi

Pandemi

Pandemiler veya pandemik hastalıklar, bir kıta, hatta tüm dünya yüzeyi gibi çok geniş bir alanda yayılan ve etkisini gösteren salgın hastalıklara (epidemilere) verilen genel addır.

Koronavirüs'ün dünyayı etkisi altına almasıyla WHO (Dünya Sağlık Örgütü) pandemi ilan etti.

Pandemi grip nedir? Genellikle grip türlerinde yaşanan salgın nedeniyle Sağlık Bakanlığı, Pandemik İnfluenza Ulusal Hazırlık Planı adında çalışma yürütüyor.

Pandemi nasıl ve hangi durumlarda ilan edilir?
Dünyayı etkisi altına alan hastalıklara pandemi veya pandemik hastalıklar denir.

Pandemi, Dünya'da birden fazla ülkede veya kıtada, çok geniş bir alanda yayılan ve etkisini gösteren salgın hastalıklara verilen addır. Kelime eski Yunanca'dan tüm anlamına gelen pan ile insanlar anlamına gelen demos'dan türetildi.

PANDEMİK HASTALIK ÖRNEKLERİ :
Kara veba,
Kolera,
HIV / aids,
Grip,
Tifo,
Domuz gribi,
Kovid-19,

HANGİ DURUMDA PANDEMİ İLAN EDİLİR?
Ortaya çıkan bir hastalığın istikrarlı şekilde, dünyanın farklı noktalarında, kitleleri etkilemesi, Dünya Sağlık Örgütü (WHO) tarafından pandemi ilan etmek için yeterlidir. Dünya Sağlık Örgütü'ne göre, bir hastalığın pandemi olabilmesi için üç kriter aranır:
Yeni bir virüs olması,
İnsanlara kolayca geçebilmesi,
İnsandan insana kolay ve sürekli bir şekilde bulaşması.

PANDEMİ VE EPİDEMİ ARASINDAKİ FARK
Bir bölgede, toplumda veya bir grup insanda herhangi hastalığın yaygınlaşmasına epidemi hastalık denir. 'Pandemi' ise bölgeler ve gruplar üstü coğrafi bir salgın anlamına geliyor. Bir ülkenin tamamını veya dünyanın tamamını etkisi altına alan hastalıklar için kullanılır.

PANDEMİ PLANI NEDİR?
Sağlık Bakanlığı tarafından belirlenen grip salgınlarına karşı alınacak önlemleri ve izlenecek yolu içeren plandır. Pandemik İnfluenza Ulusal Hazırlık Planı'nın amacı; ülkemizdeki tüm kişi, kurum ve kuruluşların influenza pandemisini tanımalarına, rollerini ve sorumluluklarını yerine getirmek üzere en uygun şekilde hazırlık yapmalarına ve pandemi durumunda koordinasyon içinde hareket etmelerine yardımcı olacak bilgi ve çerçeveyi sağlamaktır.

2019-20 koronavirüs pandemisi, Aralık 2019'da başlamış, Çin'in Hubei bölgesinin başkenti olan Vuhan kökenli SARS-CoV-2 olarak adlandırılan yeni bir koronavirüsün neden olduğu pandemidir. İlerleyen zamanlarda Avrupa, Kuzey Amerika ve Asya-Pasifik'te yer alan çeşitli ülkelere yayılmış salgın, 11 Mart 2020'de Dünya Sağlık Örgütü tarafından pandemi ilan edildi.