FB TW PIN NWS
BioRank 6035

Prof.Dr.Recep Öztürk

Doğum tarihi : ??.??.1960
Recep Öztürk kaç yaşında : 64
Kilo & Boy :
Burcu :
Meslek : Doktor
Recep Öztürk doğum yeri : İkizdere, Rize

Recep Öztürk Biyografisi

Prof. Dr. Recep Öztürk, 10 Mart 2020’de oluşturulan Sağlık Bakanlığı Koronavirüs Bilim Kurulu Üyesidir.

Recep Öztürk, 1960 yılında Rize iline bağlı bir ilçe olan İkizdere’de doğmuştur. Eğitimine Tulumpınar Köyü Mehmet Akif İlkokulunda başladıktan sonra İkizdere Ortaokulu ve Rize Lisesinden 1978 yılında mezun oldu. İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesinden 1984 yılında mezun olduktan sonra İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesinde Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji uzmanlığını yaptı.

Recep Öztürk, 1994 yılında doçent, 2000 yılında profesör oldu. İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Öğretim Üyeliğinden 2016 yılında emekli oldu.

Recep Öztürk’ün öncelikli uğraş alanları; hastane enfeksiyonları, HIV enfeksiyonu, enfeksiyöz ishaller, enfeksiyon hastalıkları laboratuvar tanısı ile yüksek öğretimde ve sağlıkta kalitedir.

Prof. Dr. Recep Öztürk, 22 Ekim 2009 tarihinde Cumhurbaşkanı Abdullah Gül tarafından Yükseköğretim Kurulu (YÖK) Üyeliğine seçildi, bu görevde 2013 yılına kadar kaldı. 2011-2015 yılları arasında Tıpta Uzmanlık Kurulu (TUK) üyeliği yapan Prof. Dr. Recep Öztürk, Hastane Enfeksiyonları, Grip ve Boğmaca Bilimsel Danışma Kurulları Üyesidir. Aynı zamanda Kırım Kongo Kanamalı Ateşi Bilimsel Danışma Kurulu, Pandemi İzleme Bilim Kurulu üyesidir.

Prof. Dr. Recep Öztürk, halen Medipol Üniversitesi Tıp Fakültesi Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Anabilim Dalı Öğretim Üyesidir.

Prof. Dr. Recep Öztürk, 10 Ocak 2020’de oluşturulan Sağlık Bakanlığı Koronavirüs Bilim Kurulu Üyesidir.

2019 Aralık ayında Çin'de nükseden koronavirüs (Kovid-19) ile birlikte Dünya Sağlık Örgütü böyle bir hastalığın varlığını ortaya koydu. Daha sonra ise Sağlık Bakanlığı doğru kararlar verebilmek için öğretim üyelerinden oluşan bilim kurulu kurma kararı aldı.

Koronavirüs Bilim Kurulu'nda yer alan bazı isimler şu şekilde:
Prof. Dr. Ateş Kara,
Prof. Dr. Tevfik Özlü,
Prof. Dr. Alpay Azap,
Prof. Dr. Canan Ağalar,
Prof. Dr. Recep Öztürk
Prof. Dr. İlyas Dökmetaş


Kaynak:Biyografi.info

Recep Öztürk hakkında haberler

Tüm Recep Öztürk haberleri

Recep Öztürk için yapılan aramalar

Recep Öztürk, Recep Öztürk biyografi, Recep Öztürk hayatı, Recep Öztürk özgeçmişi, Recep Öztürk hakkında, Recep Öztürk doğum yeri, Recep Öztürk fotoğraf, Recep Öztürk video, Recep Öztürk resim, Recep Öztürk kimdir?, Recep Öztürk kaç yaşında?, Recep Öztürk nereli, Recep Öztürk memleketi