FB TW PIN NWS
BioRank 6497

Nevin Yanıt

Doğum tarihi : 16.Şubat.1986
Nevin Yanıt kaç yaşında : 38
Kilo & Boy :
Burcu : Kova
Meslek : Sporcu
Nevin Yanıt doğum yeri : Mersin

Nevin Yanıt Biyografisi

Avrupa Şampiyonu olan milli atletimiz. “Survivor 2018 All Star” yarışmasına katıldı.

Barcelona’da düzenlenen 2010 Atletizm Şampiyonası’nda 100 metre engelli dalında yarışan ve 12.63 saniyelik derecesi ile hem Türkiye rekorunu kıran, hem de Avrulpa Şampiyonu olan milli atletimiz. Yanıt, Cüneyt Yüksel tarafından çalıştırılmaktadır.

Nevin Yanıt, 16 Şubat 1986 tarihinde, Mersin’de dünyaya geldi. Genç yaşlardan itibaren atletizmle ilgilenen Yanıt, 2006 Türkiye Üniversitelerarası Atletizm Şampiyonası’nda hem 100 metre hem de 100 metre engelli koşularında altın madalya kazanarak adını Türkiye’ye duyurmayı başardı.

2006 yılında, İspanya’nın Valencia kentinde düzenlenen Avrupa Şampiyon Kulüpler Kupası yarışmasına ENKA adına katılan Yanıt, bir önceki senenin şampiyonu İspanyol Gloria Alozie’yi 12.98’lik derecesiyle geride bırakarak 100 metre engelli koşusunda altın madalya kazandı. Ayrıca bu derecesi daha önce Esen Kızıldağ’a ait olan Türkiye Rekoru’nun altında olduğu için hem yeni bir Türkiye rekoru kırmış oldu, hem de Türkiye tarihinde 13 saniyenin altında 100 metre engelli koşan ilk bayan sporcumuz oldu.

Nevin Yanıt, 2007 yılında Bangkok, Tayland’da düzenlenen Yaz Üniversite Oyunları’nda 100 metre engelli yarışında 2. Olarak gümüş madalya kazandı ve aynı yıl Osaka, Japonya’da düzenlenen Dünya Atletizm Şampiyonası’na katılarak yarışı 11. sırada tamamlayarak yarıfinalde elendi. Yanıt’ın 60 metre engelli dalında yarıştığı 12. Avrulpa Salon Atletizm Şampiyonası’nda kazandığı 8.09’luk derece kendisini yarıfinale taşıdı.

2008 Pekin Olimpiyatları’nda 100 metre engelli dalında ülkemizi temsil eden Yanıt, 12.94’lük çeyrek final derecesiyle yarı finale katılma hakkı kazandı ve de ülkemizi Olimpiyatlar’da bu alanda yarı finalde temsil eden ilk kadın atlet oldu. Fakat başarılı sporcu, yarı final mücedelesinde 13.28 saniyelik bir derece yaparak elendi.

2009 yılında İtalya’da yapılan Akdeniz Oyunları’nda ve Sırbistan’da gerçekleşen Yaz Üniversite Oyunları’nda 1. Olarak altın madalya kazanan Yanıt, 2010 yılına da Budapeşte’de gerçekleşen Avrupa Takımlar Birinci Lig Atletizm Şampiyonası’nda 1. olarak hızlı bir başlangıç yaptı.

Nevin Yanıt, Barcelona’da düzenlenen 2010 Avrupa Atletizm Şampiyonası’nda 100 metre engelli koşusunda elde ettiği 12.64 saniyelik dereceyle kendisine ait Türkiye rekorunu kırmayı başardı ve de Avrupa Şampiyonu oldu.

Nevin Yanıt, koç Cüneyt Yüksel tarafından eğitilmekte ve yarışlara hazırlanmaktadır.

2012 yılında Helsinki'de yapılan Avrupa Atletizm Şampiyonası'nda 100 metre engelli koşusunda 12.81 saniyelik derecesi ile yine Avrupa Şampiyonu oldu.

8 Şubat 2013 tarihinde Düsseldorf'da yapılan yarışlarda verdiği idrar örneklerinde yasaklı maddeye rastlandı. 2013 yılında Türkiye Atletizm Federasyonu Disiplin Kurulu, yaptığı toplantı sonucunda Nevin Yanıt'a A ve B numunesinde yasaklı madde bulunmasından dolayı iki yıl yarışmalardan men cezası verdi. 2013 Avrupa Salon Atletizm Şampiyonası'nda kazandığı altın madalyası elinden alındı. Yanıt'ın cezasını az bulan Türkiye Milli Olimpiyat Komitesi'nin başvurusuyla Spor Tahkim Mahkemesine yapılan itirazlar neticesinde 2015 yılının Mart ayında yapılan açıklamada Yanıt'ın 2 yıllık cezasını 3 yıla çıkarıldı. Yanıt 6 Mart 2016'da yeniden yarışmalara katılabilecek.

Uluslararası Atletizm Federasyonu (IAAF), doping cezası üç yıla çıkarılan milli atlet Nevin Yanıt’ın derecelerinin sıfırlandığı periyodu açıkladı. Üç önemli derecesi silinen Yanıt, iki altın madalyasını da kaybetti. Nevin Yanıt’ın 28 Haziran 2012’den bu yana elde ettiği tüm dereceler silindi. Bu kararın ardından Yanıt, 2012 Avrupa şampiyonluğunun yanı sıra, Olimpiyat finalinde Türkiye rekoruyla elde ettiği beşincilik ve 2013’ün Mart ayında Göteborg’da kazandığı 60 metre engelli salon Avrupa altını unvanlarını kaybetti. Milli atletin Londra’da koştuğu 12.58’lik Türkiye rekoru da silinmiş oldu.

18 Aralık 2017 tarihinde Survivor 2018 için Acun Ilıcalı, Nevin Yanıt'ın gönüllüler takımında olacağını açıkladı.

10 Şubat 2018 tarihinde Acun Ilıcalı’nın Tv8 kanalında başlayacak olan “Survivor 2018 All Star” yarışmasında ünlüler kadrosunda Adem Kılıçcı, Damla Can, Hakan Hatipoğlu, Hilmi Cem İntepe, Merve Aydın, Murat Ceylan, Nagihan Karadere, Nihat Doğan, Sahra Işık, Sema Aydemir, Turabi Çamkıran, Ümit Karan olacak.

Survivor 2018 All Star” yarışmasında gönüllüler kadrosunda ise Cumali Akgül, Birsen Bekgöz, Ramazan Kalyoncu, Gizem Kurtulan, Melih Özkaya, Yağmur Banda, Ecem Karaağaç, Nevin Yanıt, Anıl Berk Baki, Funda Alkayış, Gamze Aksu, Marcus olacak.

Kaynak:Biyografi.info

Nevin Yanıt hakkında haberler

Tüm Nevin Yanıt haberleri

Nevin Yanıt için yapılan aramalar

Nevin Yanıt, Nevin Yanıt biyografi, Nevin Yanıt hayatı, Nevin Yanıt özgeçmişi, Nevin Yanıt hakkında, Nevin Yanıt doğum yeri, Nevin Yanıt fotoğraf, Nevin Yanıt video, Nevin Yanıt resim, Nevin Yanıt kimdir?, Nevin Yanıt kaç yaşında?, Nevin Yanıt nereli, Nevin Yanıt memleketi