FB TW PIN NWS
BioRank 103

Orhan Ayhan

Doğum tarihi : 15.Ocak.1938
Orhan Ayhan kaç yaşında : 86
Kilo & Boy :
Burcu : Oğlak
Meslek : Spiker
Orhan Ayhan doğum yeri : İstanbul

Orhan Ayhan Biyografisi

Efsanevi spor yorumcusu, boks maçlarının unutulmaz sesi.

Orhan Ayhan, 1938 yılında doğmuştur. İstanbul Üniversitesi, Coğrafya Bölümü'nden mezun olmuştur.

Spor yazarlığına başlamadan önce futbol oynuyordu. Vefa’da futbol ve basketbol oynadı.

Erol Çetindağ adında foto muhabiri bir arkadaşı sayesinde 1957 yılında Son Posta gazetesinde spor muhabirliği ve spor yazarlığına başladı. Daha sonra sırasıyla 1962 senesinde Tercüman ve Güneş gazetelerinin spor servislerinde çalıştı. Orhan Ayhan, özellikle boks maçlarında yoğunlaştı ve bugüne kadar yüzlerce boks müsabakasını anlattı. Spor yazarlığını da bu spor dalında yoğunlaşarak yaptı.

Halit Kıvanç BBC’ye gideceğinden ondan boşalan yere 1962 yılında TRT’nin İstanbul Radyosu'nun açtığı spor spikerliği imtihanında birinci oldu. Anlattığı ilk maç 21 Ocak 1963 tarihinde oynanan Galatasaray-Milan Avrupa Şampiyon Kulüpler maçıydı. Boks maçı anlatmasını istediler, ilk anlattığı boks maçı ise Garbis Zakaryan ile Wene Brune arasında yapılan maçtır.

1963 yılında bir de Rock Hudson ile Doris Day’in “Yastık sohbeti” adlı filmindeki avukatın dublaj seslendirmesini yapmıştır.

Babasının Vefa Kulübü'nde kulüp başkanlığı yaptığı dönemde Vefa'da boks şubesi başkanlığı yaptı.

Daha sonra TRT kadrosunda birçok futbol maçlarını radyodan dinleyicilere anlattı. Boksör Muhammed Ali'nin, Mike Tyson'ın bütün maçlarını anlattı. Şu ana kadar 8500’in üzerinde futbol ve boks maçı anlattı. Ayrıca Wipeout adlı yarışmanın seslendirmesini de yapmıştır. Hangi spora ait bir müsabakayı anlatırsa anlatsın, anlatma tarzı ve ifade şekilleri ve yorumları insanların dikkatini çekmiştir.

1992 yılında Show TV'ye geçti. 1994 yılında tekrar TRT’ye Genel müdür danışmanı olarak geçti.

Yılın büyük bir bölümü Kınalıada'da yaşayan Orhan Ayhan’ın “Boks” ve “Kürsüdekiler” adlı yazıp yayınladığı iki kitabı vardır.

Türkiye Gazeteciler Cemiyeti yönetim kurulu üyesi ve Spor Yazarları Derneği'nin kurucu üyesi olan Orhan Ayhan, Boks Federasyonu yönetim kurulu üyesi görevi de yaptı. Posta Gazetesi'nde boks yazıları yazmıştır.

Avrupa ve Dünya Boks Birliği Yönetim Kurulu Üyesi görevi yaptı.

2012 yılında Discovery Channel’da Rüya Takımı programını seslendirmiştir. Ayrıca Wipeout adlı yarışmanın seslendirmesini yapmıştır.

Uzun yıllar Avustralya'da yaşayan Orhan Ayhan, evli olup Serhan ve Korhan adında iki oğlu vardır.

Orhan Ayhan, Kick Boks Federasyonu başkanı tarafından 2021 yılında Kick Boks Federasyonu onursal başkanlığa seçildi.

Kaynak:Biyografi.info

Orhan Ayhan için yapılan aramalar

Orhan Ayhan, Orhan Ayhan biyografi, Orhan Ayhan hayatı, Orhan Ayhan özgeçmişi, Orhan Ayhan hakkında, Orhan Ayhan doğum yeri, Orhan Ayhan fotoğraf, Orhan Ayhan video, Orhan Ayhan resim, Orhan Ayhan kimdir?, Orhan Ayhan kaç yaşında?, Orhan Ayhan nereli, Orhan Ayhan memleketi