FB TW PIN NWS
BioRank 1917

Kenan Ece

Doğum tarihi : 24.Aralık.1980
Kenan Ece kaç yaşında : 44
Kilo & Boy :
Burcu : Oğlak
Kenan Ece doğum yeri : Dubai, (BAE) Birleşik Arap Emirlikleri

Kenan Ece Biyografisi

Kenan Ece, 24 Aralık 1980 tarihinde babasının görev yapmakta olduğu Birleşik Arap Emirlikleri, Dubai’de doğmuştur. Tam adı Kenan Cahit Ece’dir. Bir kız kardeşi vardır. Babası Murat Ece, annesi turizmci Esin Erel'dir. Galatasaray Spor Kulübü’nün eski yöneticilerinden Turgan Ece’nin torunudur. Türkiye'nin ilk dünya güzeli Keriman Halis'in yeğenidir, yani büyük halasıdır. Babası Murat Ece kariyerinin altı senesini Dubai/UAE ve Abidjan/Ivory Coast’da geçirdiği sırada Kenan Ece de Dubai’de doğmuştur.
İstanbul Sankt Georg Avusturya Lisesi’ni bitirdikten sonra 2004 yılında Amerika’da New York'ta Davidson College’de tiyatro ve ekonomi eğitimini tamamladı. Üniversitede okurken birçok oyunda rol aldı. New York'tayken özgeçmişini İrlanda'da yatırım yapan bir Türk şirketine gönderip İrlanda'ya giderek iki yıl boyunca finans analistliği yaptı. Mezun olduktan sonra dört yıl İrlanda’nın baş şehri Dublin’de yaşadı. İki sene finansman üzerine bir enerji şirketinde çalıştı. Gaeity School of Acting ve Irish Film Academy’de oyunculuk eğitimine devam etti. İki yıl oyunculuk dersi aldıktan sonra bir gösteri yaptı ve oyunu izleyen bir ajans onunla tanışmak ve çalışmak istedi. Daha sonra Dublin'de ajansa ulaşarak, bir dizide rol almasını istediler. On beş yıldan beri yayınlanan “Fair City” adı bir dizide on üç bölüm rol aldı. Enerji şirketindeki işini bıraktı.

Ardından İrlanda Devlet Tiyatrosu “The Abbey” ‘de 3,5 ay çalıştı. İrlanda Film Akademisi’nde kamera önü oyunculuğu üzerine dersler aldı. Uzun metraj bir filmde Almanca küçük bir rol oynadı. İrlanda’nın sevilen komedyenlerinden Katherine Lynch’in televizyon şovunda İspanyol bir matadoru oynadı.

2009 yılı başında Türkiye’ye döndüğünde ilk sinema projesi yönetmenliğini Yusuf Kurçenli’nin yaptığı “Yüreğine Sor” adlı filmde Hakan Eratik, Ayla Algan, Civan Canova, Şevval Sam ile beraber oynadı.

2010 yılında başrollerini Perran Kutman, Çetin Tekindor, Melis Birkan, Özge Özpirinçci ve Öner Erkan’la paylaştığı “Deli Saraylı” adlı dizide “Emir Zahir” karakterini canlandırdı.

2011 yılında Özer Kızıltan'ın çektiği 'Beni Unutma' isimli filmde Mert Fırat ve Açelya Yılhan'la birlikte rol aldı.

2012 yılında Mustafa Üstündağ ile Çamur’dan Tiyatro’yu kurdu.

Kenan Ece 2011 yılında ''İzmir Çetesi'' adlı dizi setinde Mustafa Üstündağ ile tanıştı. ''Birimiz toprak grubundan, birimiz su. Bizden olsa olsa çamur olur'' dediler ve Çamur'u kurdular.

Kenan Ece, 2014 yılında senaryosunu Birol Güven, Yaşar Arak ve Caner Güler'in yazdığı “Kalp Hırsızı” adlı dizide Mine Tugay ve Selin Ortaçlı ile başrolde oynadı.

Bugüne kadar Türkiye'de yapılmış en büyük bütçeli sinema filmlerinden biri olarak dikkat çeken, 25 Aralık 2015 tarihinde vizyona giren “Ertuğrul 1890” adlı sinema filminin yapımcılığını Türkiye tarafında Kültür ve Turizm Bakanlığı, Japonya tarafında ise Ertugrul Film Partners yapım ortağı grubu üstleniyor. Uygulayıcı yapımcılığını Japonya'da TOEI şirketi, Türkiye'de Böcek Yapım'ın gerçekleştirdiği filmde, Türk oyuncular, Kenan Ece, Alican Yücesoy, Uğur Polat, Mehmet Özgür, Tamer Levent, Melis Babadağ, Murat Serezli, Deniz Oral, Hakkı Haluk Cömert, Cem Cücenoğlu, Erkan Pekbay, Mert Aygün, Alper Düzen ve Japon oyuncular Seiyo Uchino, Shioli Kutsuna, Naoto Takenaka, Yui Natsukawa, Toshiyuki Nagashima, Takashi Sasano, Yukiyoshi Ozawa rol aldı.

Kenan Ece, 22 Ekim 2017 tarihinde oyuncu Canan Ergüder ile İzmir'de evlendi. 2018 yılında oğlu Ece Demir doğdu.

2019 yılında Toy İstanbul'da eşi Canan Ergüder ile birlikte Hipokrat adlı iki kişilik oyunu sahneledi.

Ödülleri :
2012 - 17.Sadri Alışık Ödülleri, En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu (Beni Unutma)

Tiyatro :
2022 - Sınırlar : David Mamet - Versus Tiyatro & 484 Urban Garden
2019 - Hipokrat : Erdi Işık - Toy İstanbul
2014 - Bakarsın Bulutlar Gider… : Özen Yula - BO Sahne
2012 - Islah Evi (The House of Correction) : Norman Lock - Çamur’dan Tiyatro

Filmleri ve Dizileri :
2023 - Kin (Hamza) (İrlanda yapımı TV Dizisi)
2020 - 2021 - Sadakatsiz (Turgay Güngör) (TV Dizisi)
2018 - 2019 - Avlu (Murat Ünal) (TV Dizisi)
2017 - Taksim Hold'em (Odun)(Sinema Filmi)
2017 - Ver Kaç (Sedat) (Sinema Filmi)
2017 - Cingöz Recai (Sinema Filmi)
2015 - Magi (Emir)(Sinema Filmi)
2015 - Ertuğrul 1890 (Sinema Filmi)
2015 - Aşk Olsun (Caner) (Sinema Filmi)
2014 - Kalp Hırsızı (Tekin) (TV Dizisi)
2014 - Gulyabani (Murat) (Sinema Filmi)
2012 - Çakallarla Dans: Hastasıyız Dede 2 (Sinema Filmi)
2012 - Son (TV Dizisi)
2012 - Sağ Salim (Ayhan) (Sinema Filmi)
2012 - Krem (TV Dizisi)
2011 - İzmir Çetesi (Ateş) (TV Dizisi)
2011 - Bul Beni (Sinema Filmi)
2011 - Beni Unutma (Hakan) (Sinema Filmi)
2011 - Ay Tutulması (Kenan) (TV Dizisi)
2010 - Samanyolu (Namık) (TV Dizisi)
2010 - Gecekondu (Kendisi) (Tv Programı)
2010 - Deli Saraylı (Emir Zahir) (TV Dizisi)
2009 - Masumlar (Kaan) (TV Dizisi)
2009 - Yüreğine Sor (Mustafa) (Sinema Filmi)


Kaynak:Biyografi.info

Kenan Ece hakkında haberler

Tüm Kenan Ece haberleri

Kenan Ece filmleri

Tüm Kenan Ece filmleri

Kenan Ece için yapılan aramalar

Kenan Ece, Kenan Ece biyografi, Kenan Ece hayatı, Kenan Ece özgeçmişi, Kenan Ece hakkında, Kenan Ece doğum yeri, Kenan Ece fotoğraf, Kenan Ece video, Kenan Ece resim, Kenan Ece kimdir?, Kenan Ece kaç yaşında?, Kenan Ece nereli, Kenan Ece memleketi