FB TW PIN NWS
BioRank 5555

Keriman Halis

Doğum tarihi : 16.Şubat.1913 Ölüm tarihi : 28.Ocak.2012
Keriman Halis kaç yaşında öldü : 99
Kilo & Boy :
Burcu : Kova
Meslek : Model
Keriman Halis doğum yeri : İstanbul
Ölüm yeri : İstanbul

Keriman Halis Biyografisi

Model, piyanist

Türkiye'nin ilk dünya güzelidir.

Keriman Halis, 16 Şubat 1913 tarihinde İstanbul’da doğmuştur. Zamanın meşhur tüccarlarından olan ve Hızır adı verilen yangın söndürme aletlerinin mümessili Tevfik Halis Bey ve Ferhunde Hanım'ın altı çocuğundan biridir. Eğitimini Feyziati (sonraki adıyla Boğaziçi) Lisesi'nde yapmıştır.

Keriman Halis çok iyi piyano çalabilmekteydi, yanı sıra oldukça iyi yemek yapan ve dikiş diken Ece, Fransızcayı anadili gibi bilmekteydi.

Cumhuriyet Gazetesi'nin 1932 yılında düzenlediği Türkiye Güzellik Kraliçesi Yarışmasında birinci seçilmiştir. 31 Temmuz 1932 tarihinde Belçika'nın Spa kentinde yapılan ve yirmi sekiz ülkenin delegelerinin katıldığı, dönemin en prestijli yarışması, Dünya Güzellik Yarışmasında birinci olarak "Dünya Güzellik Kraliçesi" seçilmiştir. Keriman Halis'in Belçika'da kazandığı yarışmanın orijinal adı International Pageant of Pulchritude idi. Türkçe olarak Uluslararası Güzellik ve Zarafet Yarışması, o dönemin en prestijli güzellik yarışması organizasyonuydu.

Keriman Halis'e, 1934'te çıkan Soyadı Kanunu ve yarışmadaki başarısından sonra bizzat Atatürk tarafından kraliçe anlamına gelen "Ece" soyadı resmî olarak verilmiştir.

Meşhur Ece Ajandası da, adını Keriman Halis'in soyadından alır. Şirketin sahibi Murtaza Sadık Kağıtçı, bu soyadın anlamlı bir şekilde veriliş hadisesinden çok etkilenerek bir ajanda çıkararak bu ismi kullanmayı tercih etmiştir.

Atatürk, bu yarışma sonrasında yaptığı açıklamada, tam olarak:

"Türk ırkının necip (soylu) güzelliğinin daima mahfuz olduğunu (korunduğunu) gösteren dünya hakemlerinin bu Türk çocuğu üzerindeki hükümlerinden memnunuz. Fakat Keriman Ece, hepimiz işittiğimiz gibi söylemiştir ki, o, bütün Türk kızlarının en güzeli olduğu iddiasında değildir. Bu güzel Türk kızımız, ırkının kendi mevcudiyetinde tabii olarak tecelli ettirdiği güzelliğini dünyaya, dünya hakemlerinin tasdikiyle tanıttırmış olmakla elbette kendini memnun ve bahtiyar addetmekte haklıdır. Türk milleti, bu güzel çocuğunu şüphesiz samimiyetle tebrik eder. Cumhuriyet gazetesi bu meselede Türk ırkının diğer dünya milletleri içinde mümtaz (seçkin) olan asil güzelliğini göstermek teşebbüsünü takip etmiş ve bunu dünya nazarında muvaffakiyetle (başarıyla) intaç eylemiştir (sonuçlandırmıştır). Ondan dolayı bittabi bu vesile ile de takdir ve tebriklerimize hak kazanmıştır. Arzusunu da ilave edeyim ki, Türk ırkının dünyanın en güzel ırkı olduğunu tarihi olarak bildiğim için, Türk kızlarından birinin Dünya Güzeli intihap edilmiş (seçilmiş) olmasını çok tabii buldum. Fakat Türk gençlerine bu münasebetle şunu da tahattür ettirmeyi (hatırlatmayı) lüzumlu görürüm: Münferit olduğumuz (iftihar ettiğimiz) tabii güzelliğinizi fenni tarzda muhafaza etmesini biliniz ve bu yolda uyanık bir tekamülün (olgunlaşmanın) mütemadi tahakkukunu (gerçekleşmesini / yerine gelmesini) ihmal etmeyiniz. Bununla beraber asıl uğraşmaya mecbur olduğunuz şey analarınızın ve atalarınızın oldukları gibi yüksek kültürde, yüksek fazilette birinciliği tutmaktır."
demiştir.

Yalova'da bulunan Atatürk'e Paris'te bulunan Dünya Güzeli Keriman Halis Hanım da, şu telgrafı çekmiştir:

"On beş günden beri memleketimden hiçbir haber alamamıştım. Bugün Paris sefaretimizde (büyükelçiliğinde) layık olmadığım kıymettar iltifatınızı gazetelerde gördüm. Meserretimden ağladım. Bu muvaffakıyyetim sizin memleket kadınlığına telkin ettiğiniz fikirlerin eseridir. Tanrının sizi üzerimizden eksik etmemesi temenniyetini yad etmekteyim. İhtiramatımın kabulünü rica ederim efendim. Keriman Halis."

Evlilikleri :
1.eşi: Keriman Halis, Dr. Orhan Sanus ile evlendi. Oğlu Sezai Biltin Sanus ve kızı Ece Sanus adında iki çocuğu oldu.
2.eşi: İkinci evliğini ise ünlü tüccarlardan Hasip Tamer Bey'le yaptı. Cenk Tamer adında bir oğlu oldu.

Keriman Halis, 28 Ocak 2012 tarihinde İstanbul’da 99 yaşında öldü. Feriköy Mezarlığı'nda defnedildi.

Kaynak:Biyografi.info

Keriman Halis için yapılan aramalar

Keriman Halis, Keriman Halis biyografi, Keriman Halis hayatı, Keriman Halis özgeçmişi, Keriman Halis hakkında, Keriman Halis doğum yeri, Keriman Halis fotoğraf, Keriman Halis video, Keriman Halis resim, Keriman Halis kimdir?, Keriman Halis kaç yaşında?, Keriman Halis nereli, Keriman Halis memleketi