FB TW PIN NWS
BioRank 7262

Ziya Cemal Kadıoğlu

Doğum tarihi : 01.Mart.1961
Ziya Cemal Kadıoğlu kaç yaşında : 63
Kilo & Boy :
Burcu : Balık
Meslek : Asker
Ziya Cemal Kadıoğlu doğum yeri : Eskişehir

Ziya Cemal Kadıoğlu Biyografisi

Ziya Cemal Kadıoğlu, 3 Ağustos 2023 tarihinde yapılan Yüksek Askeri Şura toplantısı'nda Hava Kuvvetleri Komutanı olarak atandı.

Ziya Cemal Kadıoğlu, 1 Mart 1961 tarihinde Eskişehir'de doğmuştur.1982 yılında Hava Harp Okulundan mezun oldu., İzmir, Çiğli’de 2. Ana Jet Üssünde pilotluk eğitimini tamamladı. Hava Harp Akademisinden mezun olarak kurmay subay oldu.

Ziya Cemal Kadıoğlu, 2007 yılında tuğgeneral rütbesine terfi etti ve Ankara, Etimesgut'daki 11. Hava Ulaştırma Ana Üssü Komutanlığına atandı. 2011 yılında tümgeneral rütbesine terfi etti. 2012-2015 yılları arasında İzmir, Gaziemir'deki Hava Teknik Okullar Komutanlığı görevinde bulundu.

2015 yılında korgeneral rütbesine terfi etti ve Eskişehir'de Muharip Hava Kuvveti ve Hava Füze Savunma Komutan Yardımcılığı ve Birleştirilmiş Hava Harekât Merkezi Komutanlığına atandı.

Ziya Cemal Kadıoğlu, 2016 yılında 15 Temmuz Darbe Girişimi sırasında Muharip Hava Kuvveti ve Hava Füze Savunma Komutanı Korgeneral Mehmet Şanver'in emri doğrultusunda Eskişehir'e gitti ve darbeye karşı hava harekâtını yönetti. Darbeci uçaklar, resmiyette Türkiye'nin uçakları olduğu için bu uçakları vurmak için prosedür gereği başbakanın yazılı emri gerekiyordu. Ziya Cemal Kadıoğlu da bu prosedür doğrultusunda Başbakan Binali Yıldırım'dan telefon görüşmesi sırasında yazılı emir istedi. Binali Yıldırım da ses kaydının alınarak uçakların vurulmasını istedi. Bu doğrultuda darbenin merkezi olan ve Ankara’daki Akıncı Üssü adıyla bilinen 4. Ana Jet Üssü dahil olmak üzere darbecilerin bulunduğu yerler ve darbeci uçaklar bombalandı.

2016 yılında Hava Kuvvetleri Komutanlığı Değerlendirme ve Denetleme Başkanlığına, 2017 yılında İzmir’de Hava Eğitim Komutanlığına atandı.

2022 yılında orgeneral rütbesine terfi etti. 19 Ağustos 2022 tarihinde Eskişehir’de Muharip Hava Kuvveti Komutanlığı görevine başladı.

3 Ağustos 2023 tarihinde yapılan Yüksek Askeri Şura toplantısı'nda Hava Kuvvetleri Komutanı olarak atandı.

Kaynak:Biyografi.info

Ziya Cemal Kadıoğlu için yapılan aramalar

Ziya Cemal Kadıoğlu, Ziya Cemal Kadıoğlu biyografi, Ziya Cemal Kadıoğlu hayatı, Ziya Cemal Kadıoğlu özgeçmişi, Ziya Cemal Kadıoğlu hakkında, Ziya Cemal Kadıoğlu doğum yeri, Ziya Cemal Kadıoğlu fotoğraf, Ziya Cemal Kadıoğlu video, Ziya Cemal Kadıoğlu resim, Ziya Cemal Kadıoğlu kimdir?, Ziya Cemal Kadıoğlu kaç yaşında?, Ziya Cemal Kadıoğlu nereli, Ziya Cemal Kadıoğlu memleketi