FB TW PIN NWS
BioRank 783

Cemâlnur Sargut

Doğum tarihi : 03.Kasım.1952
Cemâlnur Sargut kaç yaşında : 72
Kilo & Boy :
Burcu : Akrep
Meslek : Yazar
Cemâlnur Sargut doğum yeri : İstanbul

Cemâlnur Sargut Biyografisi

Türk Kadınlar Kültür Derneği'nin İstanbul şubesi başkanı olan Cemâlnur Sargut, tasavvufun insanlığın ortak dili olabileceği inancında olup bu konuda uluslararası sempozyumlar düzenlemektedir.

Cemâlnur Sargut, 3 Kasım 1952 tarihinde İstanbul’da doğmuştur. Annesinin adı Meşkûre Sargut, babasının adı Ömer Faruk Sargut’dur. Asuman Kulaksız adında bir kız kardeşi vardır. Üniversite eğitimini kimya mühendisliğinde tamamladıktan sonra 20 yıl kimya öğretmeni olarak görev yaptı.

Hocası Sâmiha Ayverdi tarafından 1966 yılında kurulmuş olan Türk Kadınları Kültür Derneği'nin (TÜRKKAD) İstanbul Şubesi Başkanlığı görevini yürütmektedir. TÜRKKAD, Cemâlnur Sargut'un liderliğinde tasavvufun kişi ve toplumların ortak dili, ortak nefesi olabileceği inancıyla her kesimden bilim, kültür ve sanat insanını, manevî şahsiyeti ve her düzeyden dinleyiciyi bir araya getiren uluslararası sempozyumlar düzenlemektedir. Bu konferanslarda ilmi hal, ibadeti aşka yolculuk olarak gören İslâm tasavvufunun günümüz sorunlarına getirdiği çözümler ele alınmaktadır.

Gençliğinde felsefeye ilgi duyan Cemâlnur Sargut, büyük felsefecilerin hayâtını incelemişse de bu ilmin yaşanamayan bir ilim olduğu kanaatına varınca Mevlana'ya yönelmiştir. Hocası Sâmiha Ayverdi'nin etkisinde kalarak Kur'ân-ı Kerîm ve karşılaştırmalı Mesnevî çalışmalarına başlamış, 24 yaşında gençlerle başladığı Mesnevî çalışmalarıyla geniş çevreye hitâp etmiştir.

Tasavvufî geleneğin, Ahmed er Rifâî, Ken'an Rifâî, Meşkûre Sargut ve Sâmiha Ayverdi etkisinde kalan Cemâlnur Sargut, tasavvuf araştırmalarının yanı sıra Mevlana, Abdülkâdir Geylânî, İbn-i Arabî, Mısri Niyâzî, Cîlî, Şems-i Tebrizi ve Sultan Veled gibi büyük mutasavvıfların yorumlarıyla Kur'an-ı Kerîm sûrelerini açıklayan eserler yazmıştır.

Cemâlnur Sargut, İslâm’ın hakîkatinin tanıtılması için Doğu ve Batı arasında mânevî bir köprü kurulmasına önderlik etmeyi hedefleyen çalışmalarıyla tanınmaktadır.

Cemâlnur Sargut, ABD’de North Carolina Üniversitesi Dini Etütler Bölümünde (2009) ve Çin’de Pekin Üniversitesi İleri Beşeri Bilimler Enstitüsünde (2011) “Kenan Rifai Distinguished Professorship on Islamic Studies” kürsülerinin ve 2015 yılında Japonya'daki Kyoto Üniversitesi’nde Kenan Rifai Tasavvuf Araştırmaları Merkezinin kurulmasını sağlamıştır.

Cemalnur Sargut tasavvuf alanına yönelik çalışmaları desteklemek ve üniversitelerde tasavvufun çalışma zeminini artırmak amacıyla 2013 yılında Kerim Eğitim Kültür ve Sağlık Vakfını kurmuştur. Üsküdar Üniversitesi kurucu Rektörü Prof. Dr. Nevzat Tarhan’la güç birliği yaparak, 2014 yılında Üsküdar Üniversitesi Tasavvuf Araştırmaları Enstitüsünü kurmuşlardır.

Almanya, Amerika, Hindistan gibi ülkelerde İslam Tasavvufu alanında düzenli olarak seminerler vermektedir. Halen Üsküdar Üniversitesi Rektör danışmanı olarak görev yapmakta ve Üsküdar Üniversitesinde dersler vermektedir.

Üniversitenin son senesinde Yalçın Güç ile evlendi 12 yıl evlilikten sonra boşandı. Bir kızı vardı, vefat etmiştir. Kerim Güç adında oğlu vardır.

Cemâlnur Sargut, İstanbul, Altunizade Kültür Merkezi’nde bir öğrencisi ile beraber her hafta Perşembe günleri Mesnevi Şerhi dersleri vermektedir.

Kitapları :
2007 - Ey İnsan (Yasîn Sûresi Şerhi)
2009 - Bakara - Îman Ve Küfür (Bakara Sûresi ilk 10 Ayetin Şerhi)
2009 - Sâmiha Ayverdi ile Sırra Yolculuk
2010 - Hz. Adem / Fususul Hikem Çalışmaları-1
2010 - Kâbe’nin Hakîkati
2011 - Aşktan Dinle
2011 - Bakara II - Nefsin İç Yüzünü Tanımak (Bakara Sûresi 11-29 arasındaki Ayetlerin Şerhi)
2011 - Bakara III (İnsan-ı Kamil'in Hakikati)
2011 - Can-ı Candır Hz. Ahmed Muhammed Mustafa
2011 - Dinle
2011 - Hz. Şit (Füsusu’l Hikem Şerhi)
2011 - Osmanlı Padişahlarında Peygamber Sevgisi
2011 - Peygambere Sevdirilen Kadın
2012 - Hz. Meryem - Yaratılış Sırrı (Meryem Sûresi 1-15 arasındaki Ayetlerin Şerhi)
2013 - Ayetü'l Kürsi
2013 - Hz. İdris / Fususu'l-Hikem 4)
2013 - Sohbetler
2014 - Mülk Suresi - Tebareke
2014 - Acik Denize Yolculuk: Tasavvuf Sohbetleri
2014 - Allah'ıma Sefere Çıktım
2014 - Hz. Nuh Fususu'l-Hikem 3
2014 - Kenan Rifâî ile Aşka Yolculuk
2015 - Höre
2015 - Hz. İbrahim Fususu'l-Hikem 5
2015 - Ya Allah’ın Sevdikleri
2016 - Kadınlık Makamının En Yücesi / Meryem Suresi 2 (16-29. Ayet)
2018 - Kalem Suresi - Akıl Güzel Ahlaktır
2018 - Kulluğun Hakikati / Meryem Suresi 3 (30-40. Ayetler)


Kaynak:Biyografi.info

Cemâlnur Sargut için yapılan aramalar

Cemâlnur Sargut, Cemâlnur Sargut biyografi, Cemâlnur Sargut hayatı, Cemâlnur Sargut özgeçmişi, Cemâlnur Sargut hakkında, Cemâlnur Sargut doğum yeri, Cemâlnur Sargut fotoğraf, Cemâlnur Sargut video, Cemâlnur Sargut resim, Cemâlnur Sargut kimdir?, Cemâlnur Sargut kaç yaşında?, Cemâlnur Sargut nereli, Cemâlnur Sargut memleketi