FB TW PIN NWS
BioRank 2947

Bahadır Erdem

Doğum tarihi : 24.Nisan.1964
Bahadır Erdem kaç yaşında : 60
Kilo & Boy :
Burcu : Boğa
Meslek : Hukuk Adamı
Bahadır Erdem doğum yeri : Malatya

Bahadır Erdem Biyografisi

Aile Hukuku Derneği Başkanıdır.

Bahadır Erdem, 1964 yılında Malatya'da doğmuştur. Babası Sami Erdem, annesi Bingül Erdem’dir. Aslen Darende, Malatyalıdır. Ailesinin tek çocuğu olarak doğmuştur. Ted Ankara Kolejinden 1983 yılında mezun olduktan sonra 1987 yılında İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nden mezun oldu. 1992 yılında yayınladığı teziyle İstanbul Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Özel Hukuk Bölümü’nden Yüksek Lisans Derecesini, 1998 yılında yazdığı doktora teziyle İstanbul Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Özel Hukuk Bölümü’nden Doktora unvanını aldı.

Bahadır Erdem, 2000 yılında İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi Devletler Özel Hukuku Anabilim Dalı’na Yardımcı Doçent, 2004 yılında da aynı Anabilim Dalına Doçent ve 2009 yılında da İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi Milletlerarası Özel Hukuk Anabilim Dalına Profesör kadrosuyla atandı. Prof. Dr. Erdem, ayrıca, İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nde milletlerarası özel hukuk, kanunlar ihtilafı, uluslar arası bireysel davalar, uluslar arası fikri mülkiyet hukuku, Türk Vatandaşlık hukuku ve yabancılar hukuku dersleri verdi.

27 Kasım 2007 tarihli ve 5718 sayılı Milletlerarası Özel Hukuk ve Usul Hukuku Hakkında Kanun’un, tüm hazırlık çalışmalarında bulunmuş ve Adalet Bakanlığı Komisyonu Üyesi olarak Kanun’un kabul edilmesine kadar aktif görev yapmıştır.

Prof. Dr. B. Bahadır Erdem 2004-2010 yıllarında Türkiye’deki üniversiteleri temsilen Türk Patent Enstitüsü Yönetim Kurulu üyeliği görevini yürütmüştür. Profesör Bahadır Erdem, Özel Hukukun Uyumlaştırılmasına İlişkin Uluslararası Enstitü’nün (UNIDROIT) Yönetim Konseyine seçilen Türkiye’nin ilk resmi üyesidir.

Prof. Bahadır Erdem, hâlihazırda Aile Hukuku Derneği’nin başkanlık görevini yürütmektedir. Bahadır Erdem, aynı zamanda Türk Eğitim Vakfı mütevelli heyeti üyesi olup, Melek Yatırımcılar Derneği yönetim kurulu üyeliğini de sürdürmektedir. Prof. Bahadır Erdem aynı zamanda uzmanlık alanına giren konularda avukatlık, milli ve milletlerarası tahkim alanında hakemlik, arabuluculuk, danışmanlık ve bilirkişilik de yapmaktadır. Prof. Bahadır Erdem, birçok ICC tahkim mahkemesinde hakemlik yapmış ve yapmaktadır.

Bahadır Erdem, 1999 yılında kurmuş olduğu “Erdem/Erdem Hukuk Bürosu”nun sahibidir.

Bahadır Erdem, Sibel Erdem ile evlidir ve Melis adında bir kız çocuğu vardır.

Prof. Dr. Bahadır Erdem, ayrıca, İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nde milletlerarası özel hukuk, milletlerarası fikri mülkiyet hukuku, Türk Vatandaşlık hukuku dersleri vermektedir.

2017 yılında Meral Akşener liderliğinde kurulan İYİ Parti'ye katılan Bahadır Erdem, Adalet ve Hukuk Politikalarından Sorumlu Genel Başkan Yardımcılığı görevine getirildi.

İYİ Parti’de Genel Başkan Yardımcısı, Hukuk ve Adalet Politikaları Başkanı olarak da görev alan Bahadır Erdem, 10 Kasım 2023 tarihinde İYİ Parti'den istifa etti.

Bahadır Erdem, 7 Mayıs 2024 tarihinde CHP'ye katıldı.

Üyelikleri ve Görevleri:
- UNIDROIT Yönetim Konseyi Üyesi
- Aile Hukuku Derneği Kurucusu ve Başkanı
- İstanbul Ticaret Odası (İTO) Tahkim Divanı Üyeliği
- İstanbul Tahkim Merkezi (ISTAC) Danışma Kurulu Üyeliği
- İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi Milletlerarası Hukuk ve Milletlerarası Münasebetler Araştırma ve Uygulama Merkezi Müdürü
- European Law Institute ve UNIDROIT Bünyesinde Yürütülen "From Transnational Principles to European Rules of Civil Procedure" Projede Danışman
- Türk Eğitim Vakfı Yönetim Kurulu Üyesi
- Türk Eğitim Vakfı Mütevelli Heyeti Üyesi
- İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi Eğitim Öğretim ve Yardımlaşma Vakfı Mütevelli Heyeti Üyesi
- Melek Yatırımcılar Derneği Kurucusu ve Yönetim Kurulu Üyesi
- Çocuğum Olmadan Asla Platformu Kurucusu
- Malatya Eğitim ve Öğretim Vakfı Üyesi
- İstanbul Barosu Üyeliği

Kitapları:
2010 - Türk Vatandaşlık Hukuku
2007 - Milletlerarası Özel Hukuk
2005 - Milletlerarası Özel Hukuk Sözleşmeleri
2003 - Fikri Hukukta Türk Mahkemelerinin Milletlerarası Yetkisi
2002 - Patent Hakkının Korunmasına ve Patent Hakkına İlişkin Sözleşmelere Uygulanacak Hukuk
1992 - Türk Milletlerarası Usul Hukukunda Tebligat

Partisi :
2020-2023 - İYİ Parti
2024- ----- - CHP


Kaynak:Biyografi.info

Bahadır Erdem için yapılan aramalar

Bahadır Erdem, Bahadır Erdem biyografi, Bahadır Erdem hayatı, Bahadır Erdem özgeçmişi, Bahadır Erdem hakkında, Bahadır Erdem doğum yeri, Bahadır Erdem fotoğraf, Bahadır Erdem video, Bahadır Erdem resim, Bahadır Erdem kimdir?, Bahadır Erdem kaç yaşında?, Bahadır Erdem nereli, Bahadır Erdem memleketi