FB TW PIN NWS
BioRank 5569

Prof.Dr.Zeliha Tufan Koçak

Doğum tarihi : ??.Ağustos.1977
Zeliha Tufan Koçak kaç yaşında : 47
Kilo & Boy :
Burcu : Aslan
Meslek : Doktor
Zeliha Tufan Koçak doğum yeri : Wedel, Almanya

Zeliha Tufan Koçak Biyografisi

Prof. Dr. Zeliha Tufan Koçak, Sağlık Bakanlığı Koronavirüs Bilim Kurulu Üyesidir.

Zeliha Tufan Koçak, Ağustos 1977 ayında Almanya’nın Wedel kentinde doğmuştur. Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde 1994 yılında başladığı tıp eğitimine 1999 yılından sonra Yüzüncü Yıl Üniversitesi’nde devam etti.

Enfeksiyon hastalıkları ve klinik mikrobiyoloji uzmanlık eğitimini Ankara Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde aldı. Bu hastanede dokuz yıl çalıştı. Leiden Üniversitesi’nde parazitoloji alanında misafir araştırmacı olarak bulundu. İtalya, Portekiz gibi farklı ülkelerde immünoloji ve viroloji kurslarına katıldı. Almanya ve Macaristan’da gözlemci olarak bulundu.

2012 yılında Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi’ne geçti ve aynı yıl doçentlik unvanını aldı. Üniversitenin afiliye olduğu Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde görev yaptığı dönemde protez enfeksiyonları ve transplant enfeksiyonları ile ilgilendi. Kemik-eklem ve protez enfeksiyonları alanında kendini geliştirmek üzere Oxford Üniversitesi’nde gözlemci olarak bulundu. Japonya Sağlık Bakanlığı Hastalık Kontrol Merkezi ile ortak eğitim faaliyetleri yaptı. Uluslararası işbirliklerine önem vermekte ve düzenli aralıklarla bu faaliyetlere devam etmektedir.

Prof. Dr. Zeliha Tufan Koçak, Profesörlük titrini 2018 yılında almıştır.

Akademik alanda üyelikleri: Doctors World Wide, European Society of Clinical Microbiology and Infectious Diseases, Transplant Infectious Diseases, Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Derneği, Klinik Mikrobiyoloji ve İnfeksiyon Hastalıkları Derneği, ESCMID Study Group for Infections in Compromised Hosts, ESCMID Study Group for Implant-Associated Infections. Kemik-eklem enfeksiyonları, transplant enfeksiyonları, viral enfeksiyonlar ve KBRN akademik ilgi alanlarıdır. Tufan’ın 60’ın üzerinde akademik yayını, 100’ün üzerinde bildirisi bulunmaktadır. Prof. Dr. Zeliha Tufan Koçak, 2015 yılı Ocak ayında YÖK Genel Kurul Üyeliği’ne, 2016 yılı Kasım ayında YÖK Yürütme Kurulu üyeliğine seçilmiştir. Kurul üyeliğine 2019 yılında tekrar seçilen Tufan halen bu görevde bulunmaktadır. Vakıf Yükseköğretim Kurumları Koordinasyon Komisyonu ve Engelli Çalışma Grubunun yürütücülüğünü yapmaktadır.

Prof. Dr. Zeliha Tufan Koçak, dezavantajlı gruplara yönelik olarak Engelsiz Üniversiteler Ödüllerini hayata geçirmiş, mülteci akademisyenleri konu alan Ortadoğu’da Akademik Mirası Koruma Projesini yürütmüştür. Eğitim Komisyonu, Sağlık Komisyonu ve Proje Komisyonu üyesidir. Sağlık Meslekleri Kurulu, HIV-AIDS Danışma Kurulu ve TÜSEB Yürütme Kurulu Üyeliği yapmıştır.

Halihazırda Sağlık Bakanlığı Koronavirüs Bilim Kurulu üyesi olmakla birlikte, 2013 yılından beri Grip Bilim Kurulu üyesidir.

Prof. Dr. Zeliha Tufan Koçak, evli ve iki çocuk annesidir.

Kaynak:Biyografi.info

Zeliha Tufan Koçak için yapılan aramalar

Zeliha Tufan Koçak, Zeliha Tufan Koçak biyografi, Zeliha Tufan Koçak hayatı, Zeliha Tufan Koçak özgeçmişi, Zeliha Tufan Koçak hakkında, Zeliha Tufan Koçak doğum yeri, Zeliha Tufan Koçak fotoğraf, Zeliha Tufan Koçak video, Zeliha Tufan Koçak resim, Zeliha Tufan Koçak kimdir?, Zeliha Tufan Koçak kaç yaşında?, Zeliha Tufan Koçak nereli, Zeliha Tufan Koçak memleketi