FB TW PIN NWS

Macaristan

Macaristan

Orta Avrupa’da bulunan ve denize kıyısı olmayan Macaristan'ın komşuları; batıda Avusturya ve Slovenya, kuzeyde Slovakya, doğuda Romanya ve Ukrayna, güneyde Sırbistan ve Hırvatistan'dır. Ülke çoğunlukla düz olup, kuzeyinde alçak dağlar yer almaktadır.

Karasal iklimin hâkim olduğu Macaristan’da yazlar sıcak kışlarsa oldukça soğuk geçer. Nispeten ılıman geçen bahar ve sıcak da olsa yaz ayları ülkeye yapılacak kültürel seyahatler için en uygun dönemlerdir. Kayak tatili düşünüyorsanız aralık, ocak ve şubat ayları doğru tercih olacaktır.

2014 itibariyle Macaristan ekonomisinin en önemli sektörleri, sanayi (%26.4) ve toptan ve perakende ticaret, taşımacılık, konaklama ve gıda hizmetleri (%18.5) ile, kamu yönetimi, savunma, eğitim, sağlık ve sosyal hizmet faaliyetleri (%17.5) şeklindeydi.

Macaristan’ın ana ihracat ortakları Almanya, Avusturya ve Romanya iken, ana ithalat ortakları ise Almanya, Avusturya ve Rusya’dır.

Başkent: Budapeşte

Yüz ölçümü: 93 011 km2

Nüfus: 9 855 571 (2015)

Nüfus (AB toplamının %si olarak): %1.9 (2015)

Gayrisafi Yurt İçi Hasıla (GSYİH): 108.748 milyar € (2015)

Resmi AB dili (dilleri): Macarca

Siyasi Sistem: parlamenter cumhuriyet

AB’ye üye olma tarihi: 1 Mayıs 2004

Avrupa Parlamentosundaki Koltuk Sayısı: 21

Para Birimi: Macar Forinti HUF

Schengen Bölgesi üyesi mi? : Evet, 21 Aralık 2007’den bu yana Schengen Bölgesi üyesidir.

Konsey Başkanlığı: Macaristan, dönüşümlü AB Konseyi başkanlığını, bir kez 2011’de üstlenmiştir.


Tarihi:
Hüküm süren Kelt (MÖ 450 sonrası) ve Roma (MÖ 9 - 5. yüzyıl) dönemlerinden sonra Macaristan'ın kuruluşu 10. yüzyılda Doğu Roma tarafından 1000 yılında tahta oturtulan I. István'ın büyük büyükbabası Árpád önderliğinde Macarların Asya'dan bölgeye gelişiyle Macaristan tarihi başlamaktadır. Macar Krallığı çeşitli kesintilerle de olsa 946 yıl varlığını sürdürdü. Bu süreçte de Batının kültürel merkezlerinden biri oldu. Zamanının süper güçlerinden olan Macaristan, ittifak devletleriyle girdiği I. Dünya Savaşı'nı kaybedince ülke topraklarının üçte ikisinden fazlasını 3.3 milyon etnik Macar halkıyla beraber kaybetti. Buna neden olan ve 1920 yılında imzalanan Trianon Antlaşması, Macar tarihinin en kötü olaylarından biri olarak kabul edildiği gibi, ağır şartlarıyla bilinmektedir.

II. Dünya Savaşı sırasında Nazi Almanyası ile birlik olan Macaristan, bunun ardından Sovyet Rusyası tarafından ele geçirildi ve 1947 ile 1989 yılları arasında komünist yönetimi benimsedi. Bu dönemde Macaristan, 1956 Macar Devrimi gibi olaylarla uluslararası bir tanınırlık elde etti. 1989 yılındaki devrimle Doğu Bloku'nun çökmesiyle sınırlarını Avusturya'ya açtı. Bu yıldan sonra da parlamenter cumhuriyet sıfatını elde etti. Bugün ülke geniş gelire sahip bir ekonomi barındırmaktadır. Ayrıca bölgesel bazı kaynakları da tekelinde bulundurmaktadır.

Önceki on yılda Macaristan dünyanın onuncu dinamik ekonomisi olarak gösterildiği gibi dünyanın on beş turistik merkezinden biridir. Aynı şekilde başkent Budapeşte, dünyanın en güzel kentlerinden biri olarak gösterilmektedir. Ülkedeki Hévíz Gölü, dünyanın en büyük ikinci termal gölüdür. Yine Balaton Gölü, Orta Avrupa'daki en büyük göldür. Son olarak Hortobágy, Avrupa'nın en geniş otlağıdır.