FB TW PIN NWS
BioRank 7476

Şevket Uğurluer

Doğum tarihi : 17.Mart.1938 Ölüm tarihi : 22.Nisan.2019
Şevket Uğurluer kaç yaşında öldü : 81
Kilo & Boy :
Burcu : Balık
Şevket Uğurluer doğum yeri : İstanbul
Ölüm yeri : İstanbul

Şevket Uğurluer Biyografisi

Şevket Uğurluer, Türk pop müziğinden rock and rolla, cazdan bluesa kadar birçok türde müzik türünde çalışmalar yapmıştır.

Şevket Uğurluer, 17 Mart 1938 tarihinde İstanbul'da doğmuştur. Müziğe ilkokul sıralarında mandolinle başladı ve değişik enstrümanlardan sonra piyano ile devam etti. İlk profesyonel çalışmalarını 1955 yılında yaptı. İstanbul Teknik Üniversitesi'nden yüksek mimar olarak mezun oldu.

Şevket Uğurluer, 1961 yılına kadar çeşitli orkestralarda çalıştıktan sonra, Erol Büyükburç, Metin Ersoy, Kanat Gür ve Salim Ağırbaş] ile birlikte kendi orkestrasını kurarak İstanbul gece kulüplerinde çalışmaya başladı. "Şevket Uğurluer ve Arkadaşları" adlı orkestra ile devrin önemli şarkılarını seslendirip, folk ve klasik Türk müziği eserlerini caza adapte eden Uğurluer'in; “Ana Beni Eversene”, "Not Responsible", "Tombalacık Halimem", "You" isimli 45'lik plakları o yılların popüler eserler arasında yer aldı.

60’lı yıllarda Türkçe sözlü hafif batı müziği dalında plakları basıldı. Bir ara müziği bırakıp mimarlık yaptı. Daha sonra yeniden müziğe döndü. 1991 yılında, Türkiye’yi Eurovision Şarkı Yarışması'nda temsil eden "İki Dakika" adlı şarkının bestecisidir.

TRT’de 17 yıldır aralıksız devam etmiş olan "Anılarla Müzik" adlı programı hazırlayıp, sundu. Programa: Cem Karaca, Erkin Koray, İlhan Şeşen, Kayahan, Esmeray, Rıza Silahlıpoda, Sinan Erkoç, Gönül Yazar, Selçuk Ural, Yaşar Güvenir, Füsun Önal, Ersan Erdura, Berkant Akgürgen, Ferdi Özbeğen, Esin Afşar, Esin Engin, Ömür Göksel, Zafer Önen, Gür Akad ve Doğan Canku gibi şarkıcı ve müzisyenler konuk oldu.

Şevket Uğurluer, Nada Uğurluer ile evli idi. Selin Uğurluer Baktır adında bir kızı ve Can Uğurluer adında oğlu vardır. Oğlu Can Uğurluer de müzik çalışmaları yapmaktadır.

İstanbul Kültür Sanat Vakfı (İKSV) tarafından düzenlenen ve 2018 yılında 25. yılını kutlayan İstanbul Caz Festivali tarafından Şevket Uğurluer'e Yaşam Boyu Başarı Ödülü takdim edilmiştir.

Şevket Uğurluer, 22 Nisan 2019 tarihinde İstanbul'da 81 yaşında ölmüştür.

Albümleri:
Anılarla Müzik,
Anılarla Müzik 2,
Best of Lounge,
Jazz Lounge 56 Songs


Kaynak:Biyografi.info

Şevket Uğurluer için yapılan aramalar

Şevket Uğurluer, Şevket Uğurluer biyografi, Şevket Uğurluer hayatı, Şevket Uğurluer özgeçmişi, Şevket Uğurluer hakkında, Şevket Uğurluer doğum yeri, Şevket Uğurluer fotoğraf, Şevket Uğurluer video, Şevket Uğurluer resim, Şevket Uğurluer kimdir?, Şevket Uğurluer kaç yaşında?, Şevket Uğurluer nereli, Şevket Uğurluer memleketi