FB TW PIN NWS
BioRank 223

Selçuk Ural

Doğum tarihi : ??.??.1945
Selçuk Ural kaç yaşında : 79
Kilo & Boy :
Burcu :
Selçuk Ural doğum yeri : Bartın

Selçuk Ural Biyografisi

Selçuk Ural, 1945 de Bartın’da doğmuştur. Aslen Malatya’lıdır. Tam adı Abdulkadir Selçuk Ural’dır. Tapu Kadastro müfettişi olan babası Beşir Beyin il il dolaşması nedeniyle Bartın’da doğdu. Cihan adında kız kardeşi ve İlter adında abisi vardır. Annesi Fethiye Hanım’dır.

İlkokulu Samsun’da okudu, ortaokulu Ankara Bahçelievler’de ve liseyi de Ankara Cumhuriyet Lisesi’nde okudu. Lise 2’den ayrılıp Ankara Devlet Konservatuvarında 2 yıl trombon bölümünde okumuştur. Ankara’da Yurdaer Doğulu, Alper Feyman’la sahneye çıktı. Adları ‘Jüpiter Grubu’ydu. Yaz tatilinde İstanbul’a çalışmak için gelir ve Şerif Yüzbaşıoğlu orkestrasından teklif alır ve İstanbul’da çalışmaya başlar. Okul kaydını da İstanbul Belediye Konservatuarı Şan Bölümüne aldırır.

1964 -1965 yılları arasında, geceleri de Şerif Yüzbaşıoğlu Orkestrasıyla beraber 2 yıl, Hilton Rofta çalışır. Daha sonra bu orkestradan ayrılıp tek başına çalışmaya başlar. As Clup - Clup Suat - Batı Clup gibi İstanbul’un popüler gece kulüplerinde sahne hayatına başlar.

1967 yılında ilk 45’liğini, Sezen Cumhur Önal’ın sözlerini yazdığı İtalyanca “Centi Coemia” adlı bir şarkı ile plağa çeker ve aylarca liste başı kalır. Sezen Cumhur Önal’la 15’e yakın Türkçe sözlü 45’lik plak yaptı. 1967 yılında "Rüyamda Seni Gördüm Dün Gece" adlı şarkısı liste başı oldu.

1970 yılından sonra Fecri Ebcioğlu, Ülkü Aker, Fikret Şeneş, Baha Boduroğlu, Sezen Aksu ve Mustafa Alpagut ile çalıştı

1974’de askerlik için Bornova’ya gider. Oradan Ankara Ordu Evine gider ve askerleğini orada bitirir.

Askerlikten sonra ilk Luna Park Gazinosu ve Gala Clup’te çalışır. Daha sonra Müjdat Gezen ve Perran Kutman’la birlikte Türkiye’nin ilk müzikli kabere şovu olan “Bu işte bir iş var” ile 2 yıl bu grupta birlikte birçok konser ve gazino gece kulubü çalışmaları yapar.

Selçuk Ural, Film Dünyasında da 70 yıllarında Türkan Şoray , Filiz Akın gibi sanatçılarla 4 adet film ve o günlerde çok moda olan birçok foto romanda oynar.

1975 Mart'ında İstanbul Radyoevi'nin önünde içkili otomobil kullanırken bir binbaşıyı ezerek ölümüne neden olur. Senette sahtekarlık ve korsan videoculuk iddiasıyla iki kez daha yargı önüne çıkar. Sahneyi ve kaset çalışmalarını bırakır. Gerekçesi, ‘‘Mafyanın gece kulüplerinde kurşun sıkması yüzünden. Çalışsaydım, bir serseri kurşuna kurban gidebilirdim.’’ olur.

1997 Temmuz’unda Büyük Kulüp'ün Şamdan Bar'ını işletmeye başlar, başarılı olamadığı için iki ay sonra kapatmak zorunda kalır. 1998 Ağustosu'nda eski şarkılarını bir albümde topladı ama beklediği ilgiyi bulamadı. Aynı günlerde kızı Aslı, Alaattin Çakıcı'yla birlikte Nice'te yakalanınca, önce ‘‘Ölseydi daha iyiydi’’ dedi. Sonra ağız değiştirip ‘‘Alaattin Bey son derece efendi, kendini bilen, kendini eğitmiş biri. Türk devleti için işler yaptı. Allah ikisini de mutlu etsin’’ dedi.

1997 senesinde Şahin Özer Plakçılıktan bir nostanji albümü çıkarır. 2001 yılında ÜNİVERSAL PLAKÇILIK’la anlaşıp, 4 yıl süreyle bu şirkette prodüktör olarak çalışır. 2005 yılında bu şirket kapanınca kendi şirketini kurar Üniversal şirketinde (Şeyda, Venüs Kızlar, Muhsin) adında 3 çalışma yapar. 4 adette söz ve müzikleri kendine ait olmak üzere Masal Kasetini çıkartır. (Bobi Doby Zilli Kedi, Yunus Kardeşler, Jennifer Kardeşler ve Robot Robbix )

Bu güne kadar 3 uzun çalar (Rona Play ) 3 albüm ( Kaset CD ) 30 adet civarı 45’lik Plak yapmıştır. 1986 yılında Olimpya ( Yeanis) ve İlgiltere Zondra Albert Hal gibi çok ünlü konser salonlarında İsviçre, Almanya gibi birçok yurtdışı konserleri vermiş olup Altın Kelebek gibi birçok ödül sahibidir.

Müzik hayatı dışında tüm zamanlarını tenis ve sporla geçirir. Tenis Sporlarında da Kupaları mevcuttur. Galatasaray takımını tutar.

Evlilikleri :
1.evliliği: Film oyuncusu Ceyhan Cem'le resmen evlenmeden birlikte oldu. Bu birliktelikten Hakan Ural (d.10 Mayıs 1967 ) adında oğlu oldu, 17 yaşına geldiğinde babasının velayetine geçebildi.
2.evliliği: ‘‘Sosyete terzisi’’ Canan Yaka ile uzun süren beraberlikten sonra 1968 de evlendi, bir yıl sonra 1969'da da Fatoş Aslı Ural doğdu. Bu evlilik, üç yıl sürdü ve 1972 de boşandılar.
3.evliliği: Selçuk Ural, 1979 yılında “Ani” adında biriyle evlendi.

Albümleri:
1975 - Selçuk Ural
1977 - Dertlerimi Zincir Yaptım
1982 - Sevdalıyım
19xx - Yıllar Sonra
1993 - Hayretler İçindeyim
1996 - Best Of Selçuk Ural
2006 - Sakın Değişme
2008 - Kadınsız

Filmleri :
1997 - Anlaşma Noktası
1974 - Şiribim Şiribom
1972 - Alçaklar Cehenneme Gider
1971 - Gelin Çiçeği
1969 - Kardeş Kanı
1969 - Tatlı Günler
1968 - Gül ve Şeker


Kaynak:Biyografi.info

Selçuk Ural kitapları

Tüm Selçuk Ural kitapları

Selçuk Ural için yapılan aramalar

Selçuk Ural, Selçuk Ural biyografi, Selçuk Ural hayatı, Selçuk Ural özgeçmişi, Selçuk Ural hakkında, Selçuk Ural doğum yeri, Selçuk Ural fotoğraf, Selçuk Ural video, Selçuk Ural resim, Selçuk Ural kimdir?, Selçuk Ural kaç yaşında?, Selçuk Ural nereli, Selçuk Ural memleketi