FB TW PIN NWS
BioRank 1086

Esin Afşar

Doğum tarihi : 14.Eylül.1936 Ölüm tarihi : 14.Kasım.2011
Esin Afşar kaç yaşında öldü : 75
Kilo & Boy :
Burcu : Başak
Esin Afşar doğum yeri : Bari, İtalya
Ölüm yeri : İstanbul

Esin Afşar Biyografisi

Esin Afşar, 14 Eylül 1936 tarihinde babasının diplomat (başkonsonsolos) olarak görev yaptığı İtalya'da Bari şehrinde doğmuştur. Babası Nüzhet Haşim Sinanoğlu’dur. Annesi Rüveyde Sinanoğlu, gazeteci ve yazardı. Abisi Oktay Sinanoğlu'dur. 3 yaşındayken Türkiye’ye döndüler. Babasını 5 yaşındayken kaybetti.
Ankara TED Koleji'nde ilkokula başladı, okudu, ortaokulun ardından Ankara Devlet Konservatuarı piyano bölümünü bitirdi. Maria Callas ve Leyla Gencer'in hocası olan Madam Hidalgo ve Madam Böhm'den şan dersleri aldı.

Devlet Tiyatroları'nda piyanist olarak işe başladı. Muhsin Ertuğrul'un ''Sahnenin çukurunda olacağına üstünde ol'' isteğiyle tiyatro oyunculuğuna başladı. 12 yıl boyunca çeşitli oyunlarda oynadı. Bu dönemde tiyatro oyuncusu Kerim Afşar ile evlendi ve kızı Pınar doğdu.

Fantastiks adlı bir müzikalde oynarken, Erkan Özerman'ın teklifiyle müziğe döndü. 1968’i 69’a bağlayan yılbaşı gecesi, Ankara Bulvar Palas'ta hafif müzik tarzında şarkılar söylemeye başladı. Önceleri İngilizce, Fransızca ve İtalyanca şarkılar söyledi. Ruhi Su ile çalışmaya başlayınca folk müziğe yöneldi.

Dönemin Dışişleri Bakanı İhsan Sabri Çağlayangil onu Diplomatik Sanatçı ünvanıyla Macaristan'a gönderdi.

1969'da Kul Ahmet'in “Yoh-Yoh” adlı türküsünü tiyatral bir şekilde seslendiren ve bu türküyle tanınan Afşar, uzun yıllar “Bayan Yoh Yoh” olarak anıldı. 1969'da Yunus Emre'den bestelediği “Bana Seni Gerek Seni” ile “Hafif Batı Müziği Düzenleme Ödülü”nü ve Fransa'da Jacques Brel ile paylaştığı Dario Moreno Ödülü'nü aldı.

Fransız televizyonuna çıktı. Monacca Prensesi Grace Kelly tarafından televizyon festivallerine davet edildi.

Romanya'da Brşov uluslararası müzik festivaline katıldı. Kritik Ödülü'nü aldı. 1970 yılında Türkiye'de yılın en iyi şarkıcısı seçildi. Aynı yıl Bulgaristan Uluslararası Altın Orfe Müzik Festivali'nde üçüncü oldu.

1972'de Türk Cumhuriyetleri'ne ve Moskova'ya gitti, programlar yaptı. 1972'de Tokyo'da, Seul'de Hong Kong'da konserler verdi. 1973'te davet üzerine İsrail'e gitti. Kudüs Tiyatrosu'nda konser verdi. Aynı yıl İngiltere, İtalya, Belçika ve Tunus'a gitti, konserler verdi. 1974'te Avusturalya'ya gitti. Sidney ve Melbourne'de konserler verdi.

1975 yılında Türkiye'de ilk kez düzenlenen Eurovision elemelerine “Canı Sıkılan Adam” adlı parçası ile katıldı.

1977'te İsrail'de düzenlenen Akdeniz Halk Şarkıcıları Festivali'ne katıldı, dördüncü oldu.

1980 yılında İngilizce'den çevirdiği Kırmızı Pabuçlar oyununu, Ankara ve İstanbul Devlet Tiyatroları’nda 4 sene oynadı. 1985'te Fransa turnesine çıktı ve 1986'da Paris Şehir Tiyatro'sunda konser verdi. Yedi yıl Fransa'da sürekli konserler verdi. Macaristan, Romanya, İtalya, Mornaco, Almanya, Japonya, Sovyetler Birliği, Avustralya, Tunus ve İsrail konserlerinin yanı sıra 1986'da Paris Theatre de la Ville, Lons- Le Sonie, Sarselle ve Rennes'de Orient Express 1. Avrupa Festivali'nde, Avrupa'nın tanınmış sanatçıları ile sahneye çıktı.

1982-83 yıllarında Bilgesu Erenus'un tek kişilik tiyatro oyunu "Kelaynaklar" da oynadı.

Paris La Taniere Tiyatrosu'ndaki dokuz konserinden sonra 1987 Marsilya konseri büyük ses getirdi. 1987'deki Cora Vocauire ile Atatürk Kültür Merkezi ve Ankara konserleri; unutulmaz konserleri arasında sayılabilir.

1986'da Dünün ve Bugünün Türk Şiir ve Ezgileri adlı uzunçaları piyasaya çıktı. 1991'de Kuzey Amerika, Avrupa ve Uzakdoğu'da konserler yaptı. 1991de İstanbul Festivali kapsamında 6 Temmuz'da AKM'de sahneye çıktı.

1993'te Mevlana-Yunus Cd'si yayınlandı. Sofya'da konserler verdi. Aynı yıl Fransa'da Nazım Hikmet'in 30.ölüm yıldönümü nedeniyle onun şiirlerinden bestelenmiş şarkılar söyledi. 1995'te Atatürk şiirlerinden bestelenmiş CD'yi hazırladı.

Birçok dernek çalışmaları da olan Esin Afşar'ın üyesi olduğu derneklerden bazıları şunlardır: Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği, Atatürkçü Düşünce Derneği, Türkiye- Yunanistan Dostluk Derneği, Sokaktaki Çocukları ve Gençleri Koruma Derneği, Sigara İçmeyenler Derneği, Beyoğlu'nu Güzelleştirme Derneği, Müzik Dostları Derneği.

ETV için “Onlar Hep Genç” adlı tv programını hazırlayıp sundu.

Esin Afşar, tiyatro oyuncusu Kerim Afşar ile 2 Eylül 1958 evlendi. Pınar (d.1961) adında bir kızı vardır. 28 Ağustos 1975'te ikinci evliliğini Şener Aral ile yaptı. 1976'da oğlu Aydıncan Aral doğdu.

Esin Afşar, 14 Kasım 2011 tarihinde Florence Nightingale Hastanesi'nde 75 yaşında öldü.

Filmleri :
2003 - Neredesin Firuze
1989 - Gönüller Sultanı Mevlana
1974 - Göç

Albümleri :
2010 - Esin Afşar - Odeon Yılları
2010 - "Büyük Türk Şairi, Dünya Şairi : Nazım Hikmet"
2006 - Söz: Çiğdem Talu (Kolektif)
2002 - Yunus Emre & Mevlana Şarkıları
2000 - Nazım Hikmet Şarkıları
1999 - Caz Yorumlarıyla Aşık Veysel
1998 - Pembe Uçurtma
1998 - Özlem
1997 - Atatürk
1995 - Esin Alaturka
1991 - Yunus Emre
1987 - Ruhi Su'ya Türkü
1986 - Dün ve Bugünün Türk Şiir ve Ezgileri

45'lik plakları :
- Zühtü / Kaz
- Hacer Hanım / Ben Olayım
- Sanatçının Kaderi / O Pencere
- Canı Sıkılan Adam / Yiğidin Öyküsü
- Sandığımı Açamadım / Güneşe Giden Gemi
- Dert Şarkısı / Niye Çattın Kaşlarını
- Gel Dosta Gidelim / Sorma
- Sivastopol / Küçük Kuşum
- Diley Diley Yar / Yaprağı
- Yağan Yağmur / Çatladı Dudaklarım Öpülmeyi Öpülmeyi
- Kara Toprak / Yunus (Bana Seni gerek Seni)
- Yoh Yoh / Bebek (Bir Masal Türküsü)
- Allam Allam Seni Yar / Drama Köprüsü
- Halalay Çocuk / Güzelliğin On Para Etmez
- Gurbet Yorganı / Elif
- Niksarın Fidanları / Aliyi Gördüm Aliyi
- Allam Allam Seni Yar / Yoh Yoh

Yazdığı Kitaplar :
- Anılar Yanıltır mı?
- Sefername 2
- Kırmızı Pabuçlar, 2001
- Gül Prenses, 2001

Oynadığı Tiyatro Oyunları :
- Aşk Acısı
- Fantastiks
- Dünkü Çocuk
- Çalıkuşu
- Ekmek Parası
- Generalin Aşkı
- Tahta Çanaklar
- Dışardakiler
- Poker Partisi
1982 - Kelaynaklar 1980 - Kırmızı Pabuçlar


Kaynak:Biyografi.info

Esin Afşar kitapları

Tüm Esin Afşar kitapları

Esin Afşar için yapılan aramalar

Esin Afşar, Esin Afşar biyografi, Esin Afşar hayatı, Esin Afşar özgeçmişi, Esin Afşar hakkında, Esin Afşar doğum yeri, Esin Afşar fotoğraf, Esin Afşar video, Esin Afşar resim, Esin Afşar kimdir?, Esin Afşar kaç yaşında?, Esin Afşar nereli, Esin Afşar memleketi , Esin Afşar albümleri