FB TW PIN NWS
BioRank 401

Esin Engin

Doğum tarihi : 17.Mayıs.1945 Ölüm tarihi : 04.Mayıs.1997
Esin Engin kaç yaşında öldü : 52
Kilo & Boy :
Burcu : Boğa
Esin Engin doğum yeri : Sivas
Ölüm yeri : İstanbul

Esin Engin Biyografisi

Esin Engin, 17 Mayıs 1945 tarihinde Sivas’da doğmuştur. Kırım Türkleri kökenlidir. Lise öğrenimi için gittiği Amerika Birleşik Devletleri'nde 1963 yılında New York North Collins High School'dan mezun oldu. ABD’de aynı zamanda piyano ile Batı Müziği eğitiminin yanı sıra armoni ve kompozisyon dersleri de gördü. 1968 yılında İstanbul Gazetecilik Yüksek Okulu'nu bitirdi. Aynı dönemde İstanbul Belediye Konservatuarı Şan Bölümü'nde eğitim gördü.
Esin Engin, konservatuardan mezun olunca ilk olarak dönemin önemli orkestralarında müzisyen ve solist olarak çalıştı ve filmlerde şarkı seslendirdi. İlk 45'lik plağını 1968 yılında çıkardı.

1972 yılında çıkardığı iki 45'lik plak yaptı: "Dök Zülfünü Meydane Gel" ve "Tango". 1973 yılında "Bana Ellerini Ver/Gözlerin Deniz" 45'liğini ve ilk Long-Plağı olan "Modern Oyun Havaları"nı çıkardı.

1974'te "Anadolu", 1978'de "Modern Fasıl" ve çeşitli senelerde "Modern Oyun Havaları" serisinin diğer albümlerini çıkardı.

1974 yılında "Dönmeyen Yıllar/Ankara'nın Taşına Bak" 45'liğini, "Tangolar" ve "Dünden Bugüne" albümlerini, 1976 yılında "Aşık Olmuşum/Sana Geldim",1977 yılında "Sen de Bizdensin Arkadaş/Gurur Duyarım", 1978 yılında "Gönül Oyunu/Sevmesin Yeter" gibi hit olmuş 45'liklerle şarkıcılığını sürdürdü.

Esin Engin, müzik alanında uğraşılarını konservatuvar eğitimiyle bilinçlendirmiş ve yaşamında ayrım yapmadan Türk klasik müziği, halk müziği, hafif müzik, pop müzik, senfonik müzik, film müziği, sahne müziği, reklam müziği, çoksesli Türk müziği vd. türlerde eserler vermiş, çalışmalar yapmıştır.

1972 yılından itibaren aranjör, orkestra şefi ve müzisyen olarak Türk Popunun ve Türk Sanat Müziğinin birçok sanatçısının perde arkasındaki başarı anahtarı oldu. Sezen Aksu, Erol Evgin, Zerrin Özer, Nükhet Duru, Nilüfer, İlhan İrem, Tanju Okan, Tülay Özer, Esmeray, Ayla Algan, Erol Büyükburç, Ömür Göksel, Atilla Atasoy, Gönül Akkor, Yıldırım Gürses, Semiramis Pekkan, Ali Kocatepe ve Füsun Önal gibi birçok sanatçıya beste ve düzenleme yaptı ve Türk Popunun ve Türk Sanat Müziği'nin birçok hit parçasına imza attı. Melih Kibar, Bora Ayanoğlu, Selmi Andak gibi bestecilerle; Çiğdem Talu, Ülkü Aker ve Fikret Şeneş gibi söz yazarlarıyla çalıştı.

Sayısız enstrüman çalan Esin Engin, "Çalıkuşu", "Hayallerim Aşkım ve Sen", "Kadının Adı Yok", "İki Kadın", "Tatlı Betüş" gibi filmlere müzik yaptı. Bugüne kadar 40 plak, 5 CD ve 30 kaset dolduran Esin Engin, 1984'te "Lüküs Hayat", 1980'de "Hisseli Harikalar Kumpanyası" ve "Kaldırım Serçesi" gibi müzikallere de imzasını attı. "Kanlı Nigar", "Fermanlı Deli Hazretleri", "Deli Eder İnsanı Bu Dünya" gibi birçok müzikal, "Aile Şerefi", "Gazeteciden Dost", "İstanbul'un Gözleri Mahmur" ve "Müfettiş" gibi birçok tiyatro oyunu besteledi.

Birçok bestesi arasında Tango türünde yarattığı bestelerinin, onun notalarla yoğun olduğu, beste ve orkestra için düzenleme (aranjman) yazmaktan çok hoşlandığı müzik yaşamında apayrı bir yeri vardı.

Film Müziği alanında ise Osman Seden ve Atıf Yılmaz gibi usta yönetmenlerle çalıştı. 1986 yılında Aydan Şener'in baş rolünü oynadığı "Çalıkuşu" dizisinin klasikleşen müziklerine imza attı. "Zübük", "Hayallerim, Aşkım ve Sen", "Kadının Adı Yok", "Çöpçüler Kralı" gibi sinema filmlerine; "Yol Palas Cinayeti", "İki Kadın", "Tatlı Betüş", "Gül ve Diken", "İki Kız Kardeş", "Zühre" gibi TV dizilerine unutulmaz besteler yaptı.

Esin Engin, Ferhan Engin ile evli idi. Meslek Birliği MESAM’ın üyesi idi.

İstanbul Şehir Tiyatroları'nın müzik danışmanlığı görevini yürütüyordu. En son Erdal Özyağcılar'ın oynadığı, Dinçer Sümer tarafından yazılan “Maviydi Bisikletim” adlı tiyatro oyununun müziklerini 1997 yılında hazırladı.

1994 yılında kan kanserine yakalanan Esin Engin, 4 Mayıs 1997 tarihinde İstanbul’da 52 yaşında kan kanseri nedeni ile ölmüştür.

Filmleri ve dizileri:
Müzik :
2013-2014 - Çalıkuşu (TV Dizisi) (Besteci - 30 bölüm)
1981 - Hisseli harikalar kumpanyası (TV Dizisi) (aranjmanlar)
1975 - Minik cadı (şarkıcı)
1971 - İki ruhlu kadın (Güfte)

Besteci:
1993 - Tatlı Betüş (TV Dizisi)
1992 - Sürgün
1991 - Yol Palas cinayeti (TV Filmi)
1987 - Hayallerim, aşkım ve Sen
1987 - Yeniden dogmak (TV Dizisi) (3 bölüm)
1986 - Çalıkuşu (TV Dizisi)
1982 - Adile Teyze
1981 - Hisseli harikalar kumpanyası (TV Dizisi) (musical director)
1981 - Kanlı Nigar
1975 - Minik cadı
1973 - Vahşi bir kız sevdim

Oyuncu :
1973 - Dert bende
1970 - Seven ne yapmaz


Kaynak:Biyografi.info

Esin Engin için yapılan aramalar

Esin Engin, Esin Engin biyografi, Esin Engin hayatı, Esin Engin özgeçmişi, Esin Engin hakkında, Esin Engin doğum yeri, Esin Engin fotoğraf, Esin Engin video, Esin Engin resim, Esin Engin kimdir?, Esin Engin kaç yaşında?, Esin Engin nereli, Esin Engin memleketi