FB TW PIN NWS
BioRank 6884

Salim Ağırbaş

Doğum tarihi : ??.??.1934 Ölüm tarihi : 10.Mart.1989
Salim Ağırbaş kaç yaşında öldü : 55
Kilo & Boy :
Burcu :
Meslek : Müzisyen
Salim Ağırbaş doğum yeri : Üsküdar, İstanbul
Ölüm yeri : İstanbul

Salim Ağırbaş Biyografisi

Salim Ağırbaş, 1934 yılında İstanbul, Üsküdar'da doğmuştur. Babası dönemin ünlü saksafoncularından İsmail Ağırbaş’tı. Üsküdar’dan Fatih’e taşındılar. Babasının çaldığı orkestrayı izleyerek müziğe sevdalandı. Aralarda davulun başına geçerek deneyimini arttırdı, okul topluluğunda davulu üstlendi. Kardeşi baterist Yüksel Ağırbaş'dır.
Salim Ağırbaş, askerliğini çeşitli orduevlerindeki orkestralarda yer alarak bitirdi ve sonrasında piyasaya girdi. Şerif Yüzbaşıoğlu’nun topluluğunda şöhrete ulaştıktan sonra 1968 yılında kendi adına orkestra kurdu. Yüzbaşıoğlu ile yeniden çalışan ve ‘milli orkestra’ya seçilen Salim Ağırbaş, bir dönem Avrupa’da da çalıştı.

O yıllarda baterinin sevilmesine büyük kat sağlayan Salim Ağırbaş, 1966 yılında bateri dersanesi açtı, ‘Modern Davul Metodu kitabını da yayınladı. Hey Dergisi’nin Şehzadebaşı Yeni saray Düğün salonu’nda düzenlediği ‘davul maratonu’nda 30 saat aralıksız davul çalarak, bir İngiliz’e ait 22 saatlik rekoru kırdı. Bu süre boyunca bir şey yemedi ve hesaba göre 864 bin vuruş yaptı.

Salim Ağırbaş, perküsyonist Birol Ağırbaş ve müzisyen Gürol Ağırbaş'ın babasıdır.

Salim Ağırbaş, bugüne kadar 121 plakta davul çalmış, kendi orkestrası ile 79 plak yapmış, Yugoslavya, Macaristan, Romanya, Bulgaristan, Beyrut, Almanya, İsviçre’de uzun süre çalışmış, televizyon programlarına çıkmıştır. Türkiye’yi Balkan Festivallerinde başarıyla temsil edip «Milli Davulcu» unvanını almıştır.

Salim Ağırbaş, 1969 yılında Salim Ağırbaş orkestrasını kurdu. Gurup üyeleri; Ersen Dinleten (solist), NURETTİN IRMAK (trombon), TİMUR GÜVEN (bas - gitar), AYKUT AKSEL (org), ÜNAL BÜYÜKGÖNENÇ (gitarist), MERAL KÜÇÜKEROL (ikinci solist)'den oluşuyordu.

Salim Ağırbaş, 10 Mart 1989 tarihinde 55 yaşında öldü.

Kitapları :
1968 - SALİM AĞIRBAŞ'IN 1. DAVUL METODU
1979 - SALİM AĞIRBAŞ'IN davul öğretim kitabı
[[[

Kaynak:Biyografi.info

Salim Ağırbaş için yapılan aramalar

Salim Ağırbaş, Salim Ağırbaş biyografi, Salim Ağırbaş hayatı, Salim Ağırbaş özgeçmişi, Salim Ağırbaş hakkında, Salim Ağırbaş doğum yeri, Salim Ağırbaş fotoğraf, Salim Ağırbaş video, Salim Ağırbaş resim, Salim Ağırbaş kimdir?, Salim Ağırbaş kaç yaşında?, Salim Ağırbaş nereli, Salim Ağırbaş memleketi