FB TW PIN NWS
BioRank 1398

Rolling Stones

Doğum tarihi : ??.??.1962
Rolling Stones kaç yaşında : 62
Kilo & Boy :
Burcu :
Meslek : Müzisyen
Rolling Stones doğum yeri : Londra, İngiltere

Rolling Stones Biyografisi

Dünyanın en uzun soluklu gruplarından biri olan The Rolling Stones, Rock Müziğin Yaşayan Efsanesidir.

The Rolling Stones’in üyeleri :
Mick Jagger
Keith Richards
Ronnie Wood
Charlie Watts

The Rolling Stones, Eski üyeleri:
Brian Jones
Ian Stewart
Bill Wyman
Mick Taylor
Dick Taylor

The Rolling Stones, 1962 yılında Londra, İngiltere'de kurulan rock müzik grubudur. Kuruluşunun ilk yıllarında kadrosunda Brian Jones (gitar, mızıka), Ian Stewart (klavye, piyano), Mick Jagger (ana vokal, mızıka), Keith Richards (gitar, vokal), Bill Wyman (bas gitar) ve Charlie Watts (bateri) vardı. Bill Wyman'ın 1993 yılında gruptan ayrılmasından sonra grubun tam kadrosu Mick Jagger, Keith Richards, Charlie Watts ve gitarist Ronnie Wood'tan oluşuyordu. Darryl Jones (bas gitar) ve Chuck Leavell (klavye) da devamlı katkıda bulundular fakat tam üye değillerdi.

Grup 1989 yılında Rock and Roll Hall of Fame'e dahil oldu. Rolling Stone dergisi, grubu "Tüm zamanların en büyük 100 sanatçısı" listesinde 4. sıraya koydu. Dünya çapında 200 milyonun üzerinde albüm satmışlardır.

The Rolling Stones, önceleri Avrupa'da popülerken daha sonra şöhretleri 1960'ların ortasında Güney Amerika'ya da yayıldı.

22 adet stüdyo albümü yayınlayan gurup, son albümleri, A Bigger Bang 2005'te yayımlanmıştır.

Sık sık İngiltere'nin ünlü gece kulüpleri Marquee Club ya da The Ealing Club'e giden Mick Jagger, kendisi gibi blues tarzında müzik yapan Brian Jones ve Keith Richards'ın hayranıydı. Richards'la okul yıllarından da arkadaş olan Jagger, Bill Wyman, Ian Stewart ve Charlie Watts'la birlikte Rolling Stones'u kurdu. Grubun adı Muddy Waters'ın "Rollin' Stone Blues" isimli şarkısından geliyordu. İlk konserlerini Londra'da Marquee Club'da vermişlerdi. Rolling Stones'un ilk yıllarında Jagger seyirci önünde oldukça beceriksizdi. Ancak daha sonra sahne performansını geliştirdi ve enstrüman çalmayı öğrendi. Ike ve Tina Turner gibi müzisyenlerle sahne alıyorlardı ve Jagger sahnede benzersiz olabilmek için vokallerden yardım alıyordu. Beste yapmaya başladıktan sonra Richards'la iyi bir ikili ve yakın arkadaş oldu. Brian Jones ise diğer grup üyelerine göre daha izoleydi.

1963 yılının nisan ayında Andrew Loog Oldham, grubu Crawdaddy'de izleme fırsatı buldu ve ertesi gün Rolling Stones'la kontrat imzaladı. Mayıs ayında ise Decca Records'la anlaşan grup ilk single'ları "Come On"u piyasaya sürdüler. İkinci single söz ve müziğini John Lennon ve Paul McCartney'in yaptığı "I Wanna Be Your Man" oldu. 1964 Ocak ayında grup, dört Amerikan rock'n'soul klasiğinin cover'ından oluşan bir EP çıkardı. Bir ay sonra Bo Diddley'in "Not Fade Away"in bir versiyonu olan üçüncü single'ı müzik marketlerdeki yerini almıştı. "Not Fade Away" The Rolling Stones'un listelerde ilk onun içine girebilen ilk single'ıydı. İlk albümleri listelere bir numaradan giriş yapan grubun, Haziran ayında ise "It's All Over Now" isimli single'ları listelerin zirvesine yerleşti ve gruba altın plak ödülü kazandırdı. 1965'te ikinci albümleri"Rolling Stones Number 2"la müzikseverleri buluşturdular. Albümden çıkan ilk single The Last Time yine liste mücadelesinde başı çekti ve daha sonra gelen "(I Can't Get No) Satisfaction" The Rolling Stones'un dünya çapında tanınan bir grup olmasını sağladı.

1966 yılında Chrissie Shrimpton'la 3 yıl süren birlikteliğini sonlandıran Mick Jagger, kendisi gibi şarkıcı olan Marianne Faithfull'la bir araya geldi. 1967'de İngiliz polisinin uyuşturucu baskınında Marianne Faithfull, Richards ve Jagger, Richards'ın evinde yakalandılar. Bu olayla birlikte uzun süre İngiliz basınının gündeminde kalacaklardı. Aynı yılın ağustos ayında yargılandıkları süre içinde kendilerine destek olan hayranları için kaydettikleri "We Love You" isimli single'ı çıkardılar. Grup üyelerinden Brian Jones İşlediği bir suç nedeniyle yurt dışına çıkışı yasak olduğu için ABD turnesine katılamadı ve gruptaki yerini Mick Taylor aldı. Kısa bir süre sonra da 3 Temmuz 1969 tarihinde evinin yüzme havuzunda boğularak hayatı sona erdi. Grubun yeni gitaristi ise John Mayall's Bluesbreakers'dan Mick Taylor oldu.

60'lı yılların sonunda The Rolling Stones, dünyanın en iyi rock'n roll grubu olarak adlandırılıyordu.

Ölen gitarist Brian Jones'ın anısı için Hyde Park'ta bir konser verildi ve hemen ardından yeni single "Honky Tonk Woman" müzik marketlerdeki yerini aldı.

Brian Jones'un ölümünün üzerinden çok geçmeden grup trajik bir olay daha yaşadı. Yeni albümleri Let It Bleed'in tanıtımı için düzenledikleri konserde güvenlik işi Hell's Angels adındaki bir motosiklet çetesine verildi. Seyircilerden biri içeriye silahla girdiği gerekçesiyle çete üyeleri tarafından dövüldü, bıçaklı saldırıya uğradı ve konser alanında hayatını kaybetti.

1971 yılında plak şirketleri Decca ile anlaşmaları sona eren grup kendi plak şirketleri Rolling Stones Records'ı kurdular. Nisan ayında The Rolling Stones'un önemli albümlerinden biri olarak kabul edilen ve albüm kapağında Andy Warhol'un tasarımının yer aldığı "Sticky Fingers" piyasaya çıktı. 1973 yılında ise "Goats Head Soup" albümünden "Angie" single'ı piyasadaydı. Menajer olarak Andrew Loog Oldham ve Allen B. Klein'la çalıştıktan sonra Jagger eski arkadaşı ve meslektaşı Prens Rupert Löwenstein'la anlaştı. Löwenstein, grubun mali danışmanıydı.

1981 yılında çıkardıkları “Tattoo You” albümündeki “Start Me Up” şarkıları Windows 95 için hazırlanan reklamda kullanıldı ve bunun karşılığında da ekip Windows'tan 3 milyon dolar ödeme aldı. Bu, grubun ilk kez şarkılarının bir reklam kampanyasında kullanılmasına izin verişiydi.

1992 yılında The Rolling Stones 30. yıldönümlerini kutladı ve BBC'deki "London Tonight" programında kendisiyle yapılan röportajda Billy Wyman gruptan ayrıldığını açıkladı.

1995 yılında grubuyla daha önce hiç konser vermedikleri Güney Amerika Turnesi'ne çıkan Jagger, o yıl Victoria Pearman'la Jagged Films isimli film ve prodüksiyon şirketini kurdu. Casino, The Fan ve Basquiat gibi filmlerin soundtrack'lerini hazırlayan grup, sırasıyla 1997'de Bridges To Babylon ve 1998'de "No Security" isimli albümleri piyasaya sürdüler.

Grubun 1997 yılında yayınladığı “Bridges To Babylon” albümünde yer alan Anybody Seen My Baby şarkısının klibinde Angelina Jolie rol aldı. Yönetmen koltuğunda ise Nirvana'nın Smells Like Teen Spirit şarkısının klibinin de yönetmenliğini yapan Samuel Jones oturuyor.

2005 yılında rock'n roll dünyasının efsane dörtlüsü yeni albümleri A Bigger Bang'i hayranlarıyla buluşturdular. Albümde George W. Bush'un eleştirildiği Sweet Neo Con isimli şarkı da yer alıyordu.

The Rolling Stones gurubunun büyük bir hayranı olan yönetmen Martin Scorsese, dört filminde de Gimme Shelter şarkısını kullandı. Martin Scorsese, aynı zamanda grubu konu alan Shine A Light isimli belgeselin de yönetmenliğini yaptı.

The Rolling Stones’un blues eserlerini yeniden yorumladığı Blue & Lonesome albümünün iki şarkısında efsanevi blues sanatçısı Eric Clapton yer alıyor. Clapton, Everybody Knows About My Good Thing şarkısına slide gitar, I Can't Quit You Baby şarkısına ise solo gitarla eşlik ediyor. Albüm ayrıca En İyi Geleneksel Blues Albümü Grammy Ödülü'ne sahip.

The Rolling Stones 2006 yılında Copacabana Beach'te 1.5 milyon insanın önünde sahne aldı. Okyanus ve kumun eşlik ettiği tarihi konser, tüm zamanların en büyük rock konserlerinden biri oldu.

Yaşamı boyunca birçok müzisyenin hayatına dokunan Ahmet Ertegün, Mick Jagger ile çok iyi anlaşıyordu.

Mick Jagger, The Rolling Stones'un en politik şarkısı olarak gösterilen Street Fighting Man'i Vietnam Savaşı'na yönelik kendisinin de katıldığı protestoların ardından kaleme aldı. Şarkı, o dönem halkı isyana teşvik ettiği gerekçesiyle Şikago'daki bütün radyo istasyonlarında yasaklandı.

The Beatles'ın takım elbiseli efendi çocuklarına karşı asi tavırları ve dağınık kıyafetleriyle The Rolling Stones. Taban tabana zıt görünümlerine karşın iki grubun üyeleri aslında gayet iyi arkadaşlardı. John Lennon ve Paul McCartney bir gün grubu stüdyoda ziyarete geldi ve I Wanna Be Your Man isimli şarkıyı hediye etti. Şarkı, grubun adının duyulmasına büyük katkıda bulundu.

The Rolling Stones 11 yıl aradan sonra 2016 yılında “Blue & Lonesome” adlı albümlerini çıkardı.

Albümleri :
2016 - Blue & Lonesome
2008 - Shine A Light Single Disc Edition
2008 - Shine A Light Deluxe Edition
2005 - A Bigger Bang
2004 - Live Licks
1998 - No Security
1997 - Bridges to Babylon
1995 - Stripped
1994 - Voodoo Lounge
1991 - Flashpoint
1989 - Steel Wheels
1986 - Dirty Work
1983 - Undercover
1982 - Still Life
1981 - Tattoo You
1980 - Emotional Rescue
1978 - Some Girls
1977 - Love You Live
1976 - Black And Blue
1974 - It's Only Rock 'N Roll
1973 - Goat's Head Soup
1972 - Exile On Main St
1971 - Sticky Fingers
1970 - Get Yer Ya Ya's Out
1969 - Let It Bleed
1968 - Beggars Banquet
1967 - Their Satanic Majesties Request
1967 - Flowers
1967 - Between The Buttons
1966 - Got Live If You Want It
1966 - Aftermath
1965 - December's Children (And Everybody's)
1965 - Out Of Our Heads
1965 - The Rolling Stones Now!
1965 - The Rolling Stones No. 2
1964 - 12 x 5
1964 - The Rolling Stones


Kaynak:Biyografi.info

Rolling Stones için yapılan aramalar

Rolling Stones, Rolling Stones biyografi, Rolling Stones hayatı, Rolling Stones özgeçmişi, Rolling Stones hakkında, Rolling Stones doğum yeri, Rolling Stones fotoğraf, Rolling Stones video, Rolling Stones resim, Rolling Stones kimdir?, Rolling Stones kaç yaşında?, Rolling Stones nereli, Rolling Stones memleketi