FB TW PIN NWS
BioRank 1137

George W. Bush

Doğum tarihi : 06.Temmuz.1946
George W. Bush kaç yaşında : 78
Kilo & Boy :
Burcu : Yengeç
George W. Bush doğum yeri : Connecticut, A.B.D.

George W. Bush Biyografisi

(ABD) Amerika Birleşik Devletleri'nin 43. başkanı
1946 yılında doğan George W. Bush, Amerika Birleşik Devletleri'nin 41. başkanı George Bush'un oğludur. Başkan olmadan önce 1995-2000 yılları arasında Teksas eyaletinin valiliğini yapmıştır.

2000 yılında ABD Başkanlığına adaylığını koymuş, Cumhuriyetçi Parti'nin adaylığını alabilmek icin Arizona Senatörü John McCain ile kıyasıya bir çekişme yaşamış ve galip gelmiştir. 7 Kasım 2000 tarihinde yapılan genel seçimlerde rakibi Al Gore'dan daha az oy almasına rağmen hayli tartışmalı bir belirsizlik döneminden sonra ABD Yüksek Mahkemesinin 5-4 olarak George W. Bush lehine karar vermesi sonucu başkan ilan edilmiştir.

George W. Bush'un başkanlık döneminde yaşanan en önemli olay 11 Eylül 2001 Saldırıları'dır. Bu olayın sorumlusu olarak görülen Usame Bin Ladin'i yakalayarak cazalandırmak ve Taliban yönetimini görevden indirmek amacıyla George W. Bush 7 Ekim 2001 tarihinde Afganistan'a asker gönderdi.

20 Mart 2003 tarihinde de Irak'ın gizlice kitle imha silahları geliştirdiği iddiasi ve Usame Bin Ladin'in örgütüne yataklık yaptığı gerekçeleriyle Amerikan ordusunu Irak'a gönderdi. Bu işgalin öncesinde George W. Bush yönetimi Türkiye'den Amerikan askerlerin Türk topraklarından geçerek Irak'ı işgal edebilmeleri için izin istedi. Ancak yeni seçilmiş AKP ağırlıklı TBMM bu izni vermedi. Bu işgal dünya çapında gösterilere neden oldu ve Amerika'nın Fransa, Almanya ve Türkiye gibi müttefik ülkelerle arasının bozulmasına yol açtı. Halen sürmekte olan bu işgalin sürecinde Iraklı gruplar işgale karşı direnişe geçtiler ve ortaya çıkan sürtüşme çok sayıda Iraklının ve Amerikalı askerin ölümüne yol açtı. Ayrıca bir CIA ajanının deşifre edilmesine izin vermek suretiyle federal suç işlemiştir.

George W. Bush, Laura Bush ile evlidir.

2004 Kasım'ındaki ABD başkanlık seçimlerinde George W. Bush bu sefer rakibi Massachusetts senatorü John Kerry'i az farkla geçerek ikinci kez başkan olmaya hak kazandı. George W. Bush'un görev süresi 20 Ocak 2009 tarihinde bitti ve görevi 2008 ABD başkanlık seçimlerinde başkan seçilen Barack Obama'ya devretti.

Kaynak:Biyografi.info

George W. Bush hakkında haberler

Tüm George W. Bush haberleri

George W. Bush kitapları

  • Karar Anları Karar Anları

    Yarın tarihi : 2014-09-15


    Yayınevi : PEGASUS YAYINLARI


    Siyaset » Biyografi-Otobiyografi
    Orijinal Dil » İngilizce

Tüm George W. Bush kitapları

George W. Bush filmleri

Tüm George W. Bush filmleri

George W. Bush için yapılan aramalar

George W. Bush, George W. Bush biyografi, George W. Bush hayatı, George W. Bush özgeçmişi, George W. Bush hakkında, George W. Bush doğum yeri, George W. Bush fotoğraf, George W. Bush video, George W. Bush resim, George W. Bush kimdir?, George W. Bush kaç yaşında?, George W. Bush nereli, George W. Bush memleketi