FB TW PIN NWS
BioRank 2066

Tina Turner

Doğum tarihi : 29.Kasım.1939 Ölüm tarihi : 24.Mayıs.2023
Tina Turner kaç yaşında öldü : 84
Kilo & Boy :
Burcu : Yay
Tina Turner doğum yeri : Nutbush-Tennessee, ABD
Ölüm yeri : Küsnacht, İsviçre

Tina Turner Biyografisi

ABD'li şarkıcı, müzisyen, dansçı, aktris, yazar ve moda ikonu'dur.
Gerçek adı Annie Mae Bullock olan Tina Turner, 26 Kasım 1939'da Amerika Birleşik Devletleri'nin Tennesse eyaletindeki Nutbush kasabasında fabrika işçiliği yapan annesi Zelma ve çiftlik kahyası olan babası Floyd R. Bullock çiftinin ikinci çocuğu olarak doğdu. 10 yaşındaki Anna Mae Bullock ve 13 yaşındaki ablası Alline , boşanan anne ve babasının St Louis, Missouri’ye taşındığında terk edildi, onlar babaannesinin yanında kaldılar. Tina Turner hemşire olmak istiyordu. 18 yaşındayken Babaannesinin ölümünden sonra St Louis’e annesinin yanında gittiler. Tina Turner burada Sumner Lisesine gitti ve bitirdi.

17 yaşındayken St. Louise'deki gece klüplerinde şarkı söyleyen Tina Turner gitarist Ike Turner tarafından keşfedildi. 1956'da Ike Turner'ın grubuna geri vokal olarak katılmasıyla başlayan ilişkileri evlilikle devam etti. Daha önce gurubun saksafoncusu Raymond Hill ile (1958 -1959) ilişki yaşayan Tina Turner, İke Turner'la Tijuana, Meksika’da 1962 de evlendiler.

Ama Ike'in kabul edilemez davranışlarından dolayı evlilikleri 1976'de son buldu. Tina Turner, eşinden sürekli şiddet gördüğünü ve dayak attığını söyleyerek ancak 29 Mart 1978 de, boşandı. Tina Turner, boşandıktan sonra “Eski kocamdan soyadından başka hiçbir şey istemiyorum” dedi. 1976'da Tina Turner, İke'ı terk ettiğinde cebinde sadece 36 cent ve Mobil benzin kartı vardı.. (İke Turner, 2007 yılında öldü) Kocası İke ona, 1960 yılında "A Fool In Love" adlı hit olmuş şarkısı yayınlanmadan önce “Tina turner” sahne adını vermiştir.

1975 ile 1983 arasında kariyeri epey donuk geçen şarkıcı Tina Turner, 1983'te plak şirketini değiştirerek Capitol ile anlaştı. Tüm dünyada 11 milyondan fazla satan ve 4 Grammy kazanan albümü Al Green'in "Let's Stay Together" parçasını söyleyen Tina Turner bu parçayla İngiltere Top 10'e girmeyi başardı. "What's Love Got to With It" parçası İngiltere listelerinde 3 numara olurken Amerika'da liste başına çıktı. Bu parçanın yer aldığı albümle En İyi Albüm ve En İyi Kadın Pop Vokal dalında 2 Grammy Ödülünü kazandı. 1984 yılında yayınlanan "Private Dancer" albümü onu yeniden dünya starı yaptı.

1984'te Turner "Mad Max Beyond The Thunderdome" filminde oynamayı kabul etti. Turner'ın bir sonraki hiti "We Don't Need Another Hero" parçasını da aynı filmde kullanıldı.

Ertesi yıl Temmuz 1985 de dev yardım konseri “Live Aid” dahilinde sahnede Mick Jagger’la ile duet yapmış olan Tina Turner dünya çapında üne kavuştu. Mick Jagger’in 23 Mart 1988 Tokyo konserinde yine destek Tina Turner’dan geldi.

Tina Turner 80'li, 90'lı ve 2000'li yılların süper starı oldu. Birçok albüm ve "The Best"ten "We Don't Need Another Hero'ya, Typical Male'den, ı don't Wanna Lose You'ya kadar onlarca unutulmaz şarkıya imza attı. Tüm dünyadaki konserleri kapalı gişe takip edildi. Sanatçının 1986 yılında Rio'da verdiği konseri tam 186 bin kişi izleyerek, solo konserlerdeki en yüksek seyirci rekoru kırıldı.

Zor bir çoçukluk ve gençlik yaşamış olduğunu her fırsatta dile getiren şarkıcının 1985'te yazılan otobiyografisi 1993 yılında ona dünya çapında ün getiren parçası "What's Love Got to Do With It" adıyla film yapıldı. 1995'te yılında Tina Turner, James Bond filmi "Golden Eye"da filmle aynı adı taşıyan parçayı seslendirdi.

Mad Max 2 onun en sevdiği filmlerden biri oldu. 1993 yılında hayatının sinemaya aktarıldığı film "What's love got to the with it"de sanatçıyı Angela Basset canlandırsa da müzik kariyeri ile birlikte sinemadaki başarılı oyunculuğuyla da akıllarda yer etti. Hatta 1975 yılında ilk kez kamera karşına geçtiği Rock-Opera eseri "Tommy" de canlandırdığı "Acid Queen" rolüyle daha o dönem film eleştirmenlerini etkilemeyi başardı. 1985 yılında sanatçının Mel Gibson ile birlite rol aldığı "Mad Max" filmi de unutulmazlar arasındadır.

İke Turner ile birlikte geçirdikleri zaman da dahil 50 yıllık sahne hayatı boyunca hayranları onu hep sadece Tina Turner olarak sevdi. Rock'un divasının hayranları arasında David Bowie, Elton John ve Rod Stewart gibi isimlerde bulunuyor.

Tina Turner, "süper babaanne", mücadeleci ve cesur kişiliğinin yanı sıra müzik yeteneğiyle de bir çok sanatçıya ilham kaynağı oldu.

Son yıllarını Avrupa ülkelerinde geçirmeyi tercih eden Tina Turner, 1985 yılında Londra'ya taşındı. 1994 yılının mart ayından beri halen isviçre'de Alman eşi Erwin Bach ile birlikte Zürih yakınlarında Küsnacht’de yaşıyor. 2000 yılında Fransa – Nice’de dışında bir villa yaptırmış zaman zaman da orada yaşamaktadır.

2013 yılında İsviçre vatandaşlığına geçti, ardından Amerikan vatandaşlığından ayrıldı

Takma adı Rock 'n' Roll "The Queen" dir.

Tina Turner, uzun süredir mücadele ettiği kanser, inme ve böbrek yetmezliği gibi sağlık sorunlarından sonra Küsnacht, İsviçre'de kendi evinde 24 Mayıs 2023 tarihinde 84 yaşında öldü.

Kaynak:Biyografi.info

Tina Turner için yapılan aramalar

Tina Turner, Tina Turner biyografi, Tina Turner hayatı, Tina Turner özgeçmişi, Tina Turner hakkında, Tina Turner doğum yeri, Tina Turner fotoğraf, Tina Turner video, Tina Turner resim, Tina Turner kimdir?, Tina Turner kaç yaşında?, Tina Turner nereli, Tina Turner memleketi , Tina Turner albümleri