FB TW PIN NWS
BioRank 2908

John Lennon

Doğum tarihi : 09.Ekim.1940 Ölüm tarihi : 08.Aralık.1980
John Lennon kaç yaşında öldü : 40
Kilo & Boy :
Burcu : Terazi
John Lennon doğum yeri : Liverpool, İngiltere
Ölüm yeri : New York, ABD

John Lennon Biyografisi

'The Beatles' grubunun üyesidir..
John Lennon’un tam adı John Winston Ono Lennon’dur. 9 Ekim 1940'da İngiltere'nin Liverpool kentinde dünyaya geldi. Birer işçi olan anne ve babası Lennon iki yaşındayken boşandılar. Mimi dediği Mary teyzesinin yanında büyüdü. 17 yaşındayken, annesi Julia caddeden karşıdan karşıya geçerken bir polis arabasının altında kalıp ezilmesi sonucu hayatını kaybetti. Denizci olan Babası Alfred’i ise, 20 yıl boyunca sadece iki kez gördü. John Lennon’un yalnızlığı, kendisi gibi küçük yaşta annesini kanserden kaybetmiş olan “Paul Mc Cartney” ile arkadaşlığının en önemli sebebi olmalı (Yıllar sonra John Lennon ilk oğlunun adını “Julian” koydu ve annesine olan sevgisini belirtmek için “Julia” adında bir şarkı yaptı).

1956'da lisedeyken, birlikte onlarca muhteşem şarkı üreteceği “Paul McCartney” ile tanıştı. Şubat 1958'de Paul McCartney George Harrison'u Lennon'a tanıttı. Daha sonra Stuart Sutcliffe basçı olarak gruba katıldı ve grubun adının "The Silver Beetles" olmasını önerdi. Grup ilk kurulduğunda beş kişiydi. Temmuz 1960'da grubun "The Silver Beetles" olan adı "The Beatles" adına çevrildi. Bir yıl sonra da Stuart Sutcliffe grubu bırakınca Mc Cartney onun yerine bas çalmaya başlamıştı. Ve sonrasında Richard Starkey'in ayrılıp Ringo Star'ın gelişiyle grup son halini aldı. Grubun ilk 45'liği olan "Love Me Do" Ekim 1962'de piyasaya çıktı. Davulda Ringo Star (Richard Starkey), solo gitarda George Harisson, bas gitar ve vokalde Paul Mc Cartney, ritm gitar ve vokalde John Lennon. Şarkıları Paul ve John yapmaktaydı ve grubun tutulmasındaki en önemli etkenlerden birisi Paul'un iyimser, John'un acı ve umut dolu sözlerinin birleşimindeki mükemmeliyetti.

John Lennon liseden mezun olunca ilk eşi olan “Cynthia” ile tanışacağı sanat okuluna gitti. 1962 senesinde John uzun zamandır sevgilisi olan Cynthia Powell ile evlendi ve bir sene sonra Julian isimli çocuğu dünyaya geldi. 1968 yılında Yoko'ya aşık olunca John Lennon, karısı Cynthia’dan boşandı.

1968'de sevgilisi avangard ressam ve “konsept” sanatçısı Yoko Ono'yla kaydettiği "Unfinished Music, No.1: Two Virgins" albümünü çıkardı. “Two Virgins”, içeriği ve Lennon ve Ono’ya ait çıplak fotoğraflar yüzünden birçok tartışmalara neden oldu.

The Beatles ile dünya çapında başarı kazandılar, bazı eleştirmenler tarafından dünyanın gelmiş geçmiş en iyi grubu olarak nitelendirildiler. Kazandıkları ödülleri kendileri bile sayamıyordu. The Beatles'ın başarısı John Lennon'ı Rockstar olmanın yanısıra insanlar için Fenomen haline getirdi.

Hem bu kadar ünlü olmak,hem de aykırı tavır takınmak elbette bir takım problemlere de yol açacaktı. 1966'da Filipinler'e gittikleri bir sırada devlet başkanının grubu davet etmesinin ve Beatles'ın da resmi davetleri kabul etmediğini açıklamasının ardından ülkeden ayrılırken yanlarına koruma verilmedi ve havaalanında saldırıya uğradılar. John Lennon ve Yoko Ono, 20 Mart 1969’da evlendi ve bundan birkaç ay sonra avandgard albümleri, “Unfinished Music, No.2: Life With the Lions” ve “The Wedding Album”ü yayınladılar. ‘Give Peace a Chance’ parçası da bu dönemde yapıldı. 1969 Eylül’ünde Lennon Toronto rock‘n’roll festivaliyle yeniden sahneye döndü. Arkasında, Ono, gitarcı Eric Clapton, basçı Klaus Voorman ve davulcu Alan White’dan oluşan Plastic Ono Band çalıyordu.

31 Aralık 1970 John ve üç yoldaşı kararlarını açıkladılar. John, Beatles'ı bitirmeyi devamı zor bir evliliği bitirmeye benzetip artık bir Beatle olmaktan acı çektiğini belirtti. "Beatlemania" olmasa da Beatles sona ermişti.

Altısı Yoko Ono'yla olmak üzere on bir albüm yaptı John ve bir tanesi John'a sahip olduğu onlarca lakabın yanında "hayalperest" lakabını katmış olan "Imagine" albümüydü. Yoko ve John'un bol yankılı ve politik yaşamları birilerini rahatsız etmeye başlamıştı ve uyuşturucu kullandığı bahanesi ile Amerika'ya girişi yasaklanan John uzun uğraşları sonunda 1976 yılında Amerika'ya girişini sağlayan yeşil kartı almayı başardı. Ancak bu ülke onun öldürüleceği yerdi.

1973 sonunda Mind Games isimli bir albüm daha çıkaran John bu albümde Yoko ile arasındaki problemleri anlatıyordu. 1974 ün başlarında John Los Angeles'a taşındı. Los Angeles John'un uyuşturucu ve partiler arasında kaldığı bir dönem oldu. Bu sırada yaptığı Walls And Bridges albümündeki Elton John tarafından yazılan Whatever Gets You Through The Night isimli şarkı Amerika Listelerinde 1 numaraya kadar yükseldi. Son canlı perfonmansını Madison Square Garden'da Elton John ile birlikte yapan John konser sonrasında Yoko ile tekrar bir araya geldi.

1975 yılında ayrıca John Lennon’un Yoko'dan Sean isimli bir çocuğu daha oldu. Beş yıl aradan sonra müziğe dönme hazırlıkları yaptığı dönemde, akli dengesi yerinde olmadığı iddia edilen Mark David Chapman tarafından 8 aralık 1980 da New York'ta kaldığı otelin önünde bir tabancadan çıkan 5 kurşunla arkasından vurulak öldürüldü.

Ölümünden bir ay önce son albümü olan 'Double Fantasy' yayınlanmış ve Lennon, eski politik çizgisinden uzaklaşmış hayatı ve yaşamayı kucaklayan bir çalışma hazırlamıştı.

Evlilikleri :
1. evliliği: 1962 senesinde John uzun zamandır sevgilisi olan Cynthia Powell ile evlendi ve bir sene sonra 1963de Julian isimli çocuğu dünyaya geldi. Yoko'ya aşık olunca 1968 yılında, karısı Cynthia’dan boşandı.

2. evliliği: John Lennon ve Japon avangard ressam ve “konsept” sanatçısı “Yoko Ono”, 20 Mart 1969’da evlendi. 1975 yılında Yoko'dan “Sean” isimli bir çocuğu oldu.

John Lennon Albümleri:
1968 – Unfinished Music no. 1: Two Virgins
1969 – Unfinished Music no. 2: Life with the Lions
1969 – Wedding Album
1969 – Live Peace in Toronto
1970 – John lennon / Plastic Ono Band
1971 – Imagine
1972 – Sometimes in New York City
1973 – Mind Games
1974 – Walls and Bridges
1975 – Rock ‘n’ roll
1980 – Double Fantasy


Kaynak:Biyografi.info

John Lennon kitapları

Tüm John Lennon kitapları

John Lennon için yapılan aramalar

John Lennon, John Lennon biyografi, John Lennon hayatı, John Lennon özgeçmişi, John Lennon hakkında, John Lennon doğum yeri, John Lennon fotoğraf, John Lennon video, John Lennon resim, John Lennon kimdir?, John Lennon kaç yaşında?, John Lennon nereli, John Lennon memleketi