FB TW PIN NWS
BioRank 426

Candan Erçetin

Doğum tarihi : 10.Şubat.1963
Candan Erçetin kaç yaşında : 61
Kilo & Boy :
Burcu : Kova
Candan Erçetin doğum yeri : Kırklareli

Candan Erçetin Biyografisi

Pop müzik sanatçısı.
Candan Erçetin, 10 Şubat 1963 tarihinde Kırklareli'de Abdullah Naci Erçetin, Mevlüde Erçetin çiftinin kızı olarak doğdu. Çocukluğunu ve ilkokul yıllarını Kırklareli'de geçiren Erçetin girdiği parasız yatılı sınavlarında Galatasaray Lisesi'ni kazandı.Aynı zamanda, 1979 yılında girdiği İstanbul Belediye Konservatuarı'nda Şan eğitimine devam ediyordu.

Galatasaray Lisesi'ni 1982 yılında bitirdikten sonra, İstanbul Üniversitesi Klasik Arkeoloji bölümüne girdi. Üniversitenin son yılı olan 1986'da büyük bir tesadüf sonucu Norveç, Oslo'da düzenlenen Eurovision Şarkı Yarışması'nda "Klips ve Onlar" grubunun bir üyesi olarak Türkiye'yi temsil etti.

Grup o zamana kadarki en iyi dereceyi almış, dokuzuncu olmuştu. Bazıları için büyük bir müzikal kariyerin başlangıcı gibi duran bu olaya rağmen,çok severek devam ettiği Arkeoloji eğitimini burada sonlandırmak istemedi ve kazandığı bursla yüksek lisans yapmak üzere Viyana Üniversitesi'ne giderek henüz başlamış olan müzikal kariyerine son verdi.

Hayatının geri kalanını geçirebileceğine inanarak gittiği Viyana'dan, 1 yıl sonra, ülkesini çok özlemiş olarak geri döndü. İyisiyle kötüsüyle, insanın kendini en iyi hissettiği yerin doğduğu ve yaşadığı yer olduğunu anlamıştı. Viyana'da olduğu süre boyunca dondurduğu İstanbul Belediye Konservatuarı Şan bölümünü 1991 yılında bitirdi.

Profesyonel müzik hayatını, 1989 yılında "Siyah & Gümüş" adlı gece kulübünde, Arie Antique ve Chansons söylemeyi şart koşarak tekrar denedi. Bu sırada, menajerlik ve sahne organizasyonu gibi alanlarda çeşitli şirketlerde çalışıyordu. Bu işlerde kazandığı deneyimler, ona çok sonraları kendi albümlerini çıkardığında oldukça faydalı oldu.Daha en başta, yalnız sahne üzerinde değil sahne arkasında da nelerin gerekli olduğunu, bir organizasyonda insanların neler beklediğini biliyordu.

1994 yılında, mezun olduğu Galatasaray Lisesi'ndeki kadro açığından doğan tesadüfle babasının da mesleği olan müzik öğretmenliğine başladı. 1994-2008 yılları arası Galatasaray Lisesi’nde müzik öğretmenliği yaptı. 2007-2009 dönemi Galatasaraylılar Derneği Başkanı olarak görev aldı.

1995’ten bu yana profesyonel şarkıcılık mesleğine devam eden Candan Erçetin, halen Galatasaray Eğitim Vakfı’nda başkan yardımcılığı görevini, Galatasaray Üniversitesi’nde okutmanlık ve GSÜ Kültür ve Sanat Merkezi Koordinatörlüğü görevini sürdüren Candan Erçetin, Fransızca ve Almanca bilmektedir.

Televizyonculukla tanışması da 1994 yılında sunuculuğunu yaptığı Kanal D'de yayınlanan "Kol Düğmeleri" adlı magazin programıyla oldu. 1995 yılının ekim ayında Numberone TV'de haftada beş gün yayınlanan ve 65 bölümden oluşan "Randevu" adlı sohbet programını sundu. Aynı yılın Temmuz ayında da ilk solo albümü olan "Hazırım" yayınlanmıştı. İlk albümünde doğup büyüdüğü Trakya'nın ve ailesinin kökeni olan Makedonya'nın ezgileri ağırlıktaydı. Daha sonraki çalışmalarında da bu yörelerin müziğinden ilham almaya devam etti. 1996 yazında Türkiye için bir ilke imza atarak "Sevdim Sevilmedim" adlı remix albümü çıkardı. Türkiye ilk kez tanıştığı remix kavramını sevmiş, şarkının değişik versiyonları ülkenin birçok yerindeki yazlık mekanların en çok çalınanlarından biri olmuştu.

"Sevdim Sevilmedim"i, 1997 yılında çıkan ikinci solo albümü "Çapkın" izledi. Bu albümde kendi bestelerine de yer verdi. Bu albümde yer alan "Yalan" adlı şarkı radyolarda sık sık çalınan bir hit oldu. Albüm sanatçının yurt dışındaki organizatörler tarafından da tanınmasını sağladı. Bu sırada hem yurt içinde hem de yurt dışında konserler vermeye devam ediyordu. 1998 Ağustos ayında ise, "Oyalama Artık" adlı 2. remix albüm çalışması yayınlandı.

2003’ün Ocak’ında, sürekli dinleyicilerinin ondan sahnede dinlemeye alıştığı Fransız chanson’larını modern düzenlemelerle yorumladığı "Candan chante hier pour aujourd hui" albümü piyasaya çıktı. Yine 2003’te NEDEN albümünden şarkıların remixlerinin yanı sıra Bosna-Hersek, Avusturya, Türkiye ortak yapımı "Gori Varta" adlı filmin müziği olan "Yazık Oldu" adlı şarkının da yer aldığı Remix albüm piyasaya çıktı. Bu vesileyle Bosna-Hersek’li müzisyen Sasa Losic ile kurduğu dostluk bir sonraki albümünde ortak bir çalışmaya olanak sağladı ve Sasa’nın bir şarkısı bu albümde yer aldı.

Haziran 2004’te albümü MELEK dinleyicisiyle buluştu.

Bir dönem Galatasaray Lisesi'nde müzik öğretmenliği yaptı, 2009'da Galatasaray Üniversitesi'nde diksiyon dersleri vermeye başladı. 25 Haziran 2013 tarihinde Ünal Aysal tarafından Ümit Özdemir ile birlikte Galatasaray spor kulübü Başkan Yardımcılığı'na atandı. Erçetin, 2014'te Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande tarafından Fransız-Türk ilişkilerine yaptığı katkılar sayesinde Sanat ve Edebiyat Nişanı ile ödüllendirildi

Musiki Eseri Sahipleri Grubu Meslek Birliği'nin (MSG) 31 Mart 2018 tarihinde yapılan olağanüstü genel kurulunda yeni başkan sanatçı Candan Erçetin oldu. Erçetin mevcut başkan Garo Mafyan'a karşı 98 oy farkla seçimi kazandı.

Candan Erçetin 1995 yılından beri Hakan Karahan ile birlikte yaşamaktadır.

Albümleri :
1995 - Hazırım
1997 - Çapkın
2000 - Elbette
2002 - Neden
2004 - Melek
2005 - Aman Doktor
2009 - Kırık Kalpler Durağında
2013 - Milyonlarca Kuştuk
2015 - Ah Bu Şarkıların Gözü Kör Olsun

Filmleri ve Dizileri :
Yapımcı:
2009 - Kaptan Feza (Yürütücü Yapımcı) (Sinema Filmi)

Oyuncu :
2008 - Gölgesizler (Yazarın Karısı)(Sinema Filmi)
2004 - Yabancı Damat (Kendisi) (TV Dizisi)
2003 - Hayat Bilgisi (Canan Hanım) (TV Dizisi)
1993 - Gece, Melek Ve Bizim Çocuklar (Remzi'nin Arkadaşı)(Sinema Filmi)

Müzik :
2014 - Meleklerin Mucizesi (Sinema Filmi)
2009 - Kaptan Feza(Sinema Filmi)
2008 - Gölgesizler(Sinema Filmi)


Kaynak:Biyografi.info

Candan Erçetin için yapılan aramalar

Candan Erçetin, Candan Erçetin biyografi, Candan Erçetin hayatı, Candan Erçetin özgeçmişi, Candan Erçetin hakkında, Candan Erçetin doğum yeri, Candan Erçetin fotoğraf, Candan Erçetin video, Candan Erçetin resim, Candan Erçetin kimdir?, Candan Erçetin kaç yaşında?, Candan Erçetin nereli, Candan Erçetin memleketi , Candan Erçetin albümleri