FB TW PIN NWS
BioRank 1498

Yeşim (şarkıcı)

Doğum tarihi : 07.Kasım.1956
Yeşim (şarkıcı) kaç yaşında : 67
Kilo & Boy :
Burcu : Akrep
Meslek : Şarkıcı
Yeşim (şarkıcı) doğum yeri : Ankara

Yeşim (şarkıcı) Biyografisi

Yeşim (şarkıcı), 1974 yılında “Olmaz Böyle Şey” adlı şarkısının 45’lik plağını çıkardı ve onunla meşhur oldu.

Yeşim (şarkıcı), 7 Kasım 1956 tarihinde Ankara’da doğmuştur. Tam adı Yeşim Yılmaz’dır. Beş yaşında Ankara'da Mithat Fenmen'in Bale Okulu'na başladı. Baleden sonra şiir yazmaya ilgisi şarkı sözleri yazmasına kadar gelişti. Ortaokul ve liseyi babasının işi dolayısıyla Karabük'te tamamladı. 1967'de Liselerarası Hafif Batı Müziği Yarışmasına Karabük Lisesinin solisti olarak sahnelere adım attı.

Yeşim (şarkıcı), amatör tiyatroculuk yapıp, liselerarası müzik yarışmasında ve okulunun Antep-Elazığ folklor ekibinde okulunu temsil etti. Daha sonra resim ile ilgilendi. Okul hayatının son yıllarında İstanbul'da İstasyon Sanat Okulu'nda eğitim aldı. Lise bittikten sonra doğum yeri olan Ankara'ya döndü ve Kemal Eroğlu Müzik Okulu'na devam ederek şan ve solfej dersleri almaya başladı. Öğretmeninin tavsiyesiyle gazeteci Atilla Güvenç'le tanıştırılıp, daha sonra Şanar Yurdatapan'la tanışarak profesyonel müzik yaşamına başladı.

Yeşim (şarkıcı), 1974 yılında söz ve müziği Şemi Diriker’e ait “Olmaz Böyle Şey” adlı şarkısının 45’lik plağını çıkardı ve onunla meşhur oldu. 1974 yılında Hey Dergisi okurlarına göre saptanan 1974 Yılının En İyileri ''Yılın Ümit Veren Kadın Şarkıcısı'' sıralamasında 1nci sırada yer aldı.

1975 yılında Eurovision Şarkı Yarışması Türkiye Elemelerinde sözleri Mehmet Teoman‘a, bestesi Cahit Oben’ne ait “Böyle Mi Başlar” isimli şarkı ile yarıştı ve 5. oldu. İlk defa girdiğimiz bu yarışmada Türkiye finalinde birinci olan Semiha Yankı’nın seslendirdiği "Seninle Bir Dakika" şarkısı Eurovision Şarkı Yarışmasında 3 puan alarak sonuncu olmuştu.

1976 yılında eşi Sefa Ulaştır’ın bestesi olan “Nereye Kadar / Hatırlar mısın?” 45’lik plak olarak yayımlanmış ve Yeşim’in çok sevilen plaklarından belki de ikincisi olmuştur.

Yeşim (şarkıcı), müzik kariyeri boyunca altı 45'lik plak ve üç albüm çıkardı. 1989 yılında son albümü Yalnızlık Kolay Değil'i çıkardıktan sonra müziği bıraktı ve Marmaris'e yerleşti.

En son 2009 yılında ATV'de yayınlanan sunuculuğu Erol Evgin ve Pınar Altuğ'un yaptığı 'Bir Şarkısın Sen' isimli müzik yarışmasında konuk jüri üyeliği yaptı.

Yeşim (şarkıcı), Kurtalan Ekspres'in bateristi Sefa Ulaştır ile 1976 yılından beri evli idi. Eşi 18 Ekim 2020 tarihinde akciğer kanseri nedeni ile vefat etti. Bir oğlu vardır.

45’lik Plakları:
1974 - Olmaz Böyle Şey / Aşk Alfabesi
1974 - Aslan Mehmedim / Barış Dersi
1975 - Böyle Mi Başlar / Küçük Bey
1976 - Aklın Neredeydi / Ne Var Ne Yok
1976 - Hani Hani / Aşkın Ömrü Var Mı?
1976 - Nereye Kadar / Hatırlar Mısın?

Albümleri :
1978 - Doğuş (Dervişan ile.)
1. Çok Naz Aşık Usandırır
2. Gidiyor Dönecekmiş
3. Beni Benden Ayrılık
4. Gel Bana Gel
5. Bir Köy Vardı
6. Hayattır Bu
7. Herkes Gibisin
8. Soldu Sarardı
9. Seni Tanırım
10. Bir Ateş Oldu
11. Varız Dostlar
1982 - Al Kadehi Eline - Değiştin Sen Artık / Boğaziçi - Her Yerde Kar Var
1989 - Yalnızlık Kolay Değil
1. Yalnızlık Kolay Değil
2. Sevda Gözlüm
3. Yürekli Misin?
4. En Güzeli Sensin
5. Seni Sevmeyen Ölsün
6. Deli Deli
7. Yağdır Mevlam Su
8. Öyle Yeşil Gözleri Vardı
9. Gülmez Sultan
10. Helal Olsun
11. Adı Güzel Gülümün
12. Nişan Yüzüğü
2015 - Baha Boduroğlu'nun 40 Yıllık Şarkıları (Dert Şarkısı'nı seslendirdi.)


Kaynak:Biyografi.info

Yeşim (şarkıcı) videoları

Tüm Yeşim (şarkıcı) videoları

Yeşim (şarkıcı) için yapılan aramalar

Yeşim (şarkıcı), Yeşim (şarkıcı) biyografi, Yeşim (şarkıcı) hayatı, Yeşim (şarkıcı) özgeçmişi, Yeşim (şarkıcı) hakkında, Yeşim (şarkıcı) doğum yeri, Yeşim (şarkıcı) fotoğraf, Yeşim (şarkıcı) video, Yeşim (şarkıcı) resim, Yeşim (şarkıcı) kimdir?, Yeşim (şarkıcı) kaç yaşında?, Yeşim (şarkıcı) nereli, Yeşim (şarkıcı) memleketi