FB TW PIN NWS
BioRank 1214

Anne Marie David

Doğum tarihi : 23.Mayıs.1952
Anne Marie David kaç yaşında : 72
Kilo & Boy :
Burcu : İkizler
Meslek : Şarkıcı
Anne Marie David doğum yeri : Arles, Fransa

Anne Marie David Biyografisi

Fransız şarkıcı Anne Marie David, 1973 yılında Lüksemburg adına "Tu te reconnaîtras" adlı şarkısıyla katıldığı Eurovision Şarkı Yarışmasında birinci oldu.

Anne Marie David, 23 Mayıs 1952 tarihinde Arles-Fransa’da doğmuştur. Anne Marie David, müzik hayatına 1972 yılında Jesus Christ Superstar oyununda Mary Magdelena rolü ile başlamıştır. Müzik kariyerine 18 yaşında müzikal tiyatro ile başlayan Anne Marie David’in Mary Magdelena rolüyle yer aldığı oyun, 1972'nin Haziran ayında Olympia'da sunulur ve daha sonra Lüksemburg tarafından gelen Eurovision teklifini kabul eder.

Anne Marie David, 1973 yılında Lüksemburg adına "Tu te reconnaîtras" adlı şarkısıyla katıldığı Eurovision Şarkı Yarışmasında birinci oldu. Daha sonra bu şarkının İtalyanca, İngilizce, Almanca, Türkçe gibi birçok dilde versiyonunu söyledi.

Anne Marie David, Avrupa turnesinden sonra 1974 yılında Türkiye'ye geldi. Burada "Neşeli Gençleriz Biz / İnanma" ve "Hayat ve Ben / Sil Baştan" 45liklerini yayınladı. Özellikle Çiğdem Talu'nun sözlerini yazdığı ve David'in farklı Türkçesi ile seslendirdiği “Neşeli Gençleriz Biz şarkısı” ilgi topladı. Erkan Özerman aracı olmuş, Anne Marie David o yıllarda Maksim Gazinosu’nda bile sahneye çıkmıştı.

Yönetmenliğini Hulki Saner’in yaptığı, 1975 yılında Müjdat Gezen'in oynadığı Pembe Panter adlı filmde "Hayat ve Ben" şarkısıyla yer aldı ve Adile Naşit, Cevat Kurtuluş, Altan Günbay, Esen Püsküllü’nünde rol aldığı aynı filmde konuk oyuncu olarak yer aldı.

1974 ve 1975 yıllarında cumhurbaşkanı Fahri Korutürk tarafından ödüllendirilen Anne Marie David, bir adet de Türkçe albüm çıkardı.

1979 yılında Fransa adına “Je suis l'enfant soleil” adlı şarkı ile Eurovision Şarkı Yarışmasına katıldı ancak 3. Oldu. 1982 yılında Norveç'in başkenti Oslo'da Kraliyet ailesi önünde şarkı söyleyen Anne Marie David, 1983'te Oslo'da en iyi yabancı sanatçı ödülü aldı.

1984 yılında müzik kariyerine son verdi ve Fransa'da yaşamına devam etti. 1985 yılında Norveç'de yapılan Eurovision Şarkı Yarışması elemelerinde jüri olarak görev almıştır. O yıl Norveç birinci olmuştur.

Uzun bir aradan sonra 2004 yılında konserlerine tekrar başlayan Anne Marie, piyanistiyle birlikte söylediği şarkıları bir albümde toplamıştır.

Albümleri :
1973 - Tu te reconnaitras
1973 - Wonderful Dream (Single)
1974 - Anne-Marie David
1975 - Anne Marie David
1982 - Rencontres
1982 - Meetings
2004 - Live a Charleroi
2004 - Peace Be With You
2006 - Federico (single)


Kaynak:Biyografi.info

Anne Marie David için yapılan aramalar

Anne Marie David, Anne Marie David biyografi, Anne Marie David hayatı, Anne Marie David özgeçmişi, Anne Marie David hakkında, Anne Marie David doğum yeri, Anne Marie David fotoğraf, Anne Marie David video, Anne Marie David resim, Anne Marie David kimdir?, Anne Marie David kaç yaşında?, Anne Marie David nereli, Anne Marie David memleketi