FB TW PIN NWS
BioRank 1432

Cahit Oben

Doğum tarihi : 04.Ekim.1946
Cahit Oben kaç yaşında : 78
Kilo & Boy :
Burcu : Terazi
Cahit Oben doğum yeri : İstanbul

Cahit Oben Biyografisi

Cahit Oben 1973 yılında yaptığı “Canım Kardeşim” film müziğiyle o sene Altın Koza Film Festivali'nde En İyi Film Müziği Ödülü dalında ödül aldı.

Cahit Oben, 4 Ekim 1946 tarihinde İstanbul’da doğmuştur. Ağabeyi Ahit Oben de müzisyendir. Konservatuvarda müzik eğitimini tamamladı.

1960'lı yılların başlarında "Sailors" adlı grubu ile Türk Pop müziğinde adını duyuran Cahit Oben 1964 yılında, ritm gitarda Fikret Kızılok, bas gitarist Koray Oktay ve davulcu Erol Ulaştır ile beraber "Cahit Oben Dörtlüsü" adında müzik gurubunu kurdu. Aynı yıllarda Özdemir Erdoğan, Cankut Özgül yine müzisyen olan ağabeyi Ahit Oben ile birlikte çalışmaları oldu. Kendilerini "daha ziyade Beatles tipi müzik yapan bir grup" olarak tanımlayan Cahit Oben Dörtlüsü, İlham Gencer'in Şişli’de işlettiği Çatı Gece Kulübünde programlar yapmaya başladı.

Cahit Oben bir yandan da mahalle konserlerini sürdürdü. Bu arada kendi bütçeleriyle iki 45'lik plak doldurdular. Bunlardan ilkinde iki yabancı şarkıyı yorumladılar: Rolling Stones'ın söylediği bir The Beatles şarkısı "I Wanna Be Your Man" ve "36 24 36". İkinci plaklarında daha "kendilerine" döndüler. Plağın ilk yüzünde Silifke’nin Yoğurdu vardı; diğer yüzü ise bir besteydi: Hereke, aynı zamanda Fikret Kızılok'un plak olarak yayınlanan ilk bestesiydi. Cahit Oben 4, Hürriyet Gazetesi'nin düzenlediği Altın Mikrofon yarışmasının 1965 ayağına da "Makaram Sarı Bağlar / Halime" plağıyla katıldı. Grup bu plaklardan sonra, Cahit Oben'in müzik hayatına nişanlısı Füsun Önal ile devam etmek istemesi sebebiyle ayrıldı. 18 Mart 1967 tarihinde Füsun Önal ile nişanlandı.

Füsun Önal, Şenay Yüzbaşıoğlu, Melih Kibar, Yeşim (şarkıcı)’in ilk sahne çalışmaları da Fikret Kızılok gibi Cahit Oben ile olmuştur.

Cahit Oben, 1965 yılı Altın Mikrofon yarışmasında "Halimem" adlı bestesiyle finale kaldı. 1966 yılında; Cahit Oben Dörtlüsü grubuyla “Her Gün Kavga” şarkısıyla yine Altın Mikrofon yarışmasına katıldı.

1970 yılında yönetmen Bilge Olgaç'ın “Linç” filminin müziğini besteleyen Cahit Oben’in 14 plağı vardır.

1973 yılında senaryosunu Sadık Şendil’in yazdığı, yönetmenliğini Ertem Eğilmez’in yaptığı ve Tarık Akan ve Halit Akçatepe'nin başrollerini oynadığı "Canım Kardeşim" filminin müziğini Cahit Oben yaptı. Bu filmde Metin Akpınar, Adile Naşit ve Kemal Sunal da oynamıştır.

"Canım Kardeşim" film müziği ile 1973 yılının en iyi film müziği (Adana Altın Koza Film Festivali) ödülüne layık görüldü. Bu başarıdan sonra uzunca bir süre film müziği teklifini kabul etmemiştir. Daha sonra 1975 yılında Türkiye'yi Eurovision şarkı yarışmasında temsil etmek üzere 1975 Eurovision Şarkı Yarışması Türkiye Finali' ne; sözleri Mehmet Teoman‘a, bestesi Cahit Oben’ne ait Yeşim (şarkıcı)’in seslendirdiği “Böyle Mi Başlar” isimli şarkı ile katılmıştır. "Böyle mi Başlar" isimli şarkı 1. mansiyon ödülüne layık görülmüştür. İlk defa girdiğimiz bu yarışmada Türkiye finalinde birinci olan Semiha Yankı’nın seslendirdiği "Seninle Bir Dakika" şarkısı Eurovision Şarkı Yarışmasında 3 puan alarak sonuncu olmuştu.

1975 yılında Eurovision Şarkı Yarışması Türkiye Finali'ne ayrıca kendisi de sözleri Mehmet Teoman‘a ait “Özlenen Sevgi” adlı şarkısının bestesini yapıp solist olarak katıldı.

1978 yılında Türkiye’nin ikinci defa katıldığı Eurovision şarkı yarışmasında, Türkiye Finali'ne Cahit Oben, Aydın Arkun, Abdullah Bayrakçıoğlu ve Arzu Özkaraman (Ece) ile birlikte seslendirdiği “Dosta Mektup” şarkısı ile katıldı.

1983 senesinde senaryosunu Suphi Tekniker’in yazdığı, yönetmenliğini Kartal Tibet’in yaptığı başrolünde Kemal Sunal’ın oynadığı “En Büyük Şaban” filminin müziğini besteledi. Bu filmde ayrıca; Kamran Usluer, Reha Yurdakul, Hikmet Karagöz, Dinçer Çekmez, Ayten Erman, Zafer Önen, Hüseyin Kutman, Yadigar Ejder de rol almıştır.

Ödülleri :
1973 - Adana Altın Koza Film Festivali - en iyi film müziği, Canım Kardeşim
1993 - Turizm Bakanlığının "Son 35 yılın En İyi 35 Bestecisi" ödülü

45'lik Plakları:
1965 - Makaram Sarı Bağlar / Halime (Hürriyet Gazetesi)
1965 - Silifke'nin Yoğurdu / Hereke (Diskofon)
1965 - I Wanna Be Your Man / 36 24 36 (Ulaştır)
1966 - Me (Şenay Yüzbaşıoğlu Eşlik Ediyor) / Anytime (Mehmet Bici Eşlik Ediyor) (Grafson)
1966 - Geli Geliver Bana / Rock The Bob (Füsun Önal Tarafından Seslendiriliyor) (Grafson)
1966 - Her Gün Kavga Var / Şey (Hürriyet Gazetesi)
1971 - (Altan Karındaş'ın Vokali İle) Bir Küçücük Aslancık Varmış (Şarkı) / Bir Küçücük Aslancık Varmış (Şaka) (Atlas)
1973 - Ala Gözlerini Sevdiğim Dilber / Sürmeli Gelin (Yonca)
1973 - Karakoyun / Karakoyun Enstrümental (CBS)
1974 - Ona İnanma Buna İnanma / Selam Dostlar (CBS)
1974 - Zaman Geçiyor / Çekilmez (Diskotür)
1975 - Özlenen Sevgi / Aşkımız Bitmesin (Diskotür)
1977 - Nankör / Seveceksen Beni Sev (1 Numara)

Albüm LP (Long Play)
1973 - Musical Souvenirs From Turkey (Yonca)
1976 - Trt Ara Müzikleri 2 (Yonca)
2020 - Altın Mikrofon 1965 (DMC)
2020 - Altın Mikrofon 1966 (DMC)

Albüm – Kaset
1978 - Süper Hits - Albüm / Aranjmanalar (bu derleme kasette "Seveceksen Beni Sev" adlı eser ile yer aldı) (Türküola Almanya)
1979 - Süper Stars / Aranjmanlar ( bu derleme kasette "Nankör" adlı eser ile yer aldı.) (Türküola Almanya)
1982 - Süper Stars / Aranjmanlar ( bu derleme kasette "Nankör" adlı eser ile yer aldı.) (Türküola Almanya)

Albüm - CD
2006 - Bak Bir Varmış Bir Yokmuş 4 (Selam Dostlar ile yer aldı) (Odeon)
2007 - Bak Bir Varmış Bir Yokmuş 5 (Ona İnanma Buna İnanma ile yer aldı) (Odeon)
2012 - Bir Zamanlar Özel 3 Keşfedilecek Plaklar (Zaman Geçiyor İle Yer Aldı )(Ossi Müzik)


Kaynak:Biyografi.info

Cahit Oben için yapılan aramalar

Cahit Oben, Cahit Oben biyografi, Cahit Oben hayatı, Cahit Oben özgeçmişi, Cahit Oben hakkında, Cahit Oben doğum yeri, Cahit Oben fotoğraf, Cahit Oben video, Cahit Oben resim, Cahit Oben kimdir?, Cahit Oben kaç yaşında?, Cahit Oben nereli, Cahit Oben memleketi