FB TW PIN NWS
BioRank 1849

Mehmet Günsür

Doğum tarihi : 08.Mayıs.1975
Mehmet Günsür kaç yaşında : 48
Kilo & Boy :
Burcu : Boğa
Mehmet Günsür doğum yeri : İstanbul

Mehmet Günsür Biyografisi

Beyaz Gelincik dizisiyle ünlenen dizi ve sinema oyuncusu.
Mehmet Günsür, 8 Mayıs 1975'te İstanbul'da doğdu. Annesi Sibel Günsür, babası Teoman Günsür’dür. Tatar kökenlidir. Modern bale koreografı olan Zeynep Günsür adında ablası vardır. 4 yaşından itibaren yüzme, kayak, tenis. Hatta, profesyonel tenisçi oldu.İtalyan Lisesi'ni bitirdi. Ardından Marmara Üniversitesi Reklamcılık bölümünü bitirdi ancak bu alanda hiç çalışmadı. Bir müzik grubuyla konserler veren Günsür, dört yıl boyunca restoran işletmiştir. Çocuk yaşta kameralar önüne geçse de oyunculuk eğitimini 25 yaşından sonra almaya başladı. İlk kameralar önüne geçişi 7 yaşındayken rol aldığı "Sana" reklam filmi ile oldu. Daha sonra Coca Cola, Mavi Jeans, Hotiç gibi markalarda çalışıp reklam ve kataloglarda yer aldı. Mankenliğin oyunculuktan zor olduğunu söyleyen Günsür, Cansu Dere'den bu konuda ders aldığını açıkladı.

1988 yılında ilk kez profesyonel oyunculuğa adım atıp TRT'de yayınlanan "Geçmiş Zaman Mimozaları" adlı dizide rol aldı. Bu dizide Rutkay Aziz, Filiz Akın ve Müşfik Kenter gibi oyuncularla rol aldı ve evin küçük oğlu Sabih'i canlandırmıştı. Bir süre oyunculuğa ara verdi ve bu dönemde Roxy isimli mekanı işletti. Aynı zamanda "The Dawn" isimli müzik grubunda çalıyordu.

Oyuncu olarak ilk farkedildiği ve çıkış yaptığı film Ferzan Özpetek'in 1997 yılı yapımı "Hamam" oldu. Bu filmin ardından oyunculuk kariyerini geliştirmeye karar verdi.O filmden ötürü İtalya'dan bir tiyatro teklifi aldı. "Bent" diye 79'da yayılan gay akımını anlatan bir oyunda başrol oynaması teklif edildi. 1998 yılında 23 yaşında iken teklifi kabul ederek İtalyan tiyatrosuyla 4 sene turne yaptı.

1998 yılında Star TV'de yayınlanan "Sır Dosyası" adlı dizide çaylak dedektif rolünde görüldü. 2000 yılına gelindiğinde bir Yavuz Özkan filmi olan "Hayal Kurma Oyunları" adlı filmde Tarık Akan ile birlikte rol aldı. Aynı yıl İtalya'da "Bent" adlı tiyatro oyununda başrol oynadı. Kariyerine İtalya'da devam eden Günsür, 2001 yılında "Tommaso" ve "Guida", 2002 yılında "L'Italiano" ve 2003 yılında "Papa Buono,II" adlı İtalyan yapımların yer aldı.

2003 yılında Mustafa Altıoklar'ın yönettiği "O Şimdi Asker" adlı sinema filminde alkolik bir genci canlandırdı. Aynı yıl ATV'de yayınlanan "Pilli Bebek" adlı televizyon dizisinde rol aldı. "Anlat İstanbul" adlı filmde Ümit Ünal'ın çektiği bölümde mahalle fotoğrafçısını canlandırdı.

Televizyon dünyasında 2004 yapımı "Kasırga İnsanları" ve 2005 yapımı "Beyaz Gelincik" adlı dizilerle tanındı. Beyaz Gelincik adlı dizide "Mustafa" karakterini canlandıran Günsür, bu rol onu çok heyecanlandırdığı için İtalya'dan ayrılmıştı ve yine bu rol ile hayran kitlesi büyüdü.

2007 yılında "Fall Down Dead" adlı sinema filminde Dominique Swain, David Carradine gibi isimlerle birlikte rol aldı.

2007 yılında İstanbul Film Festivali'nde jüri üyesi görevi yaptı.

Ailesiyle İtalya'da yaşarken Muhteşem Yüzyıl dizisi için Türkiye'ye geri döndü. Muhteşem Yüzyıl dizisinde Sultan Süleyman'ın en büyük evladı olan Şehzade Mustafa'yı canlandırdı. Bu dizide Kanuni Sultan Süleyman’ı Halit Ergenç canlandırırken, Şehzade Mustafa rolündeki Mehmet Günsür’un eşi Mihrünissa SultanBerrak Tüzünataç oynadı. Mehmet Günsür, 12 Şubat 2014 tarihinde rolü gereği öldürüldüğünden diziden ayrıldı.

2014 yılında yönetmeni Çağan Irmak olan “Unutursam Fısılda” isimli filmde Mehmet Günsür, Hümeyra, Kerem Bursin, Farah Zeynep Abdullah ve Işıl Yücesoy ile birlikte oynadı.

Mehmet Günsür, 2006 yılında İtalyan yönetmen Katerina Mongio ile evlendi. Ali (d.2006), Maya ve (d.2012) adlarında 3 çocuğu vardır.

2016 yılında Ferzan Özpetek'in aynı ismi taşıyan kitabından uyarladığı yönetmen Ferzan Özpetek'in “İstanbul Kırmızısı” adlı filminde başrollerinde Nejat İşler, Mehmet Günsür, Tuba Büyüküstün, Halit Ergenç, Serra Yılmaz, Zerrin Tekindor, Reha Özcan gibi oyuncular yer aldı.

2017 yılında yapımını Ay Yapım’ın üstlendiği, yazar Azra Kohen’in "Fi Çi Pi" adlı kitap dizisinden Tv.dizisine uyarlanarak çevrimiçi dizi platformu olan Puhu TV üzerinden yayınlanan "Fİ" dizinin başrollerinde Serenay Sarıkaya, Ozan Güven, Mehmet Günsür, Berrak Tüzünataç, ve Büşra Develi rol aldı. Diğer rollerde ise Ayşenur Çetin, Tülay Günal, Osman Sonant, Özge Özpirinçci, Saadet Aksoy, Emir Benderlioğlu, Defne Kayalar oynamıştır.

Filmleri ve Dizileri :
Yapımcı :
2018 - Kanaga (TV Dizisi)
Oyuncu :
2023 - Atatürk 1881 - 1919 (1. Film) (Ali Rıza Efendi)(Sinema Filmi)
2023 - Arayış (Tufan) (TV Dizisi)
2022 - Devils (Arab Sheikh)TV Dizisi)
2022 - Lea - Un nuovo giorno (Arturo Minerva)TV Dizisi)
2019 - Atiye (Erhan) (TV Dizisi)
2018 - Kanaga ( Mardin Tamay) (TV Dizisi)
2017 - Martıların Efendisi (Sinema Filmi)
2017 - Fi Çi Pi (Deniz)(TV Dizisi)
2016 - İstanbul Kırmızısı (Yusuf) (Sinema Filmi)
2014 - Unutursam Fısılda (Tarık) (Sinema Filmi)
2011 - 2013 - Muhteşem Yüzyıl (Şehzade Mustafa) (TV Dizisi)
2010 - Weddings and Other Disasters (Andrea) (Sinema Filmi)
2010 - Ses (Onur) (Sinema Filmi)
2010 - Aşk Tesadüfleri Sever (Özgür Turgut) (Sinema Filmi)
2007 - Dehşet Gecesi (Stefan Kerchek) (Sinema Filmi)
2007 - Bıçak Sırtı (Mehmet Ertuğrul) (TV Dizisi)
2005 - Beyaz Gelincik (Mustafa Aslanbaş) (TV Dizisi)
2004 - Kasırga İnsanları (Sinan) (TV Dizisi)
2004 - Anlat İstanbul (Rıfkı) (Sinema Filmi)
2003 - Pilli Bebek (Tarık) (TV Dizisi)
2002 - İtalyan (Giorgio) (Sinema Filmi)
2002 - O Şimdi Asker (Nihat Denizer) (Sinema Filmi)
2001 - Tommaso (Giovanni) (Sinema Filmi)
2001 - Guida (Giovanni) (Sinema Filmi)
1999 - Sır Dosyası (Ayhan) (TV Dizisi) (13 Bölüm)
1999 - Hayal Kurma Oyunları (Futbolcu Çocuk) (Sinema Filmi)
1997 - Hamam (Mehmet) (Sinema Filmi)
1991 - Suyun Öte Yanı (Sinema Filmi)
1989 - Geçmiş Bahar Mimozaları (Sabih) (TV Dizisi)
1989 - Cahide (TV Dizisi)


Kaynak:Biyografi.info

Mehmet Günsür filmleri

Tüm Mehmet Günsür filmleri

Mehmet Günsür için yapılan aramalar

Mehmet Günsür, Mehmet Günsür biyografi, Mehmet Günsür hayatı, Mehmet Günsür özgeçmişi, Mehmet Günsür hakkında, Mehmet Günsür doğum yeri, Mehmet Günsür fotoğraf, Mehmet Günsür video, Mehmet Günsür resim, Mehmet Günsür kimdir?, Mehmet Günsür kaç yaşında?, Mehmet Günsür nereli, Mehmet Günsür memleketi