FB TW PIN NWS
BioRank 1665

Azra Kohen

Doğum tarihi : ??.??.1979
Azra Kohen kaç yaşında : 44
Kilo & Boy :
Burcu :
Meslek : Yazar, Psikolog
Azra Kohen doğum yeri : İstanbul

Azra Kohen Biyografisi

"Fi”, “Çi”, “Pi" adlı kitap üçlemesinin yazarıdır.

Azra Kohen, 1979 yılında İstanbul’da doğmuştur. Aslen İzmirlidir. Asıl adı Azra Sarızeybek’dir. İstanbul Üniversitesi Radyo Televizyon ve Sinema Bölümünden mezun oldu. Üniversite hayatına Kanada'da Ottawa Üniversitesi Üçüncü Dünya Ülkelerine Yardım Ekonomisi bölümüyle devam etmiştir. Boğaziçi Üniversitesi Klinik Psikoloji Master Programına katıldı. Son olarak Liverpool Üniversitesi'nde Davranış Bilimleri alanında uzmanlık yapmaya devam etmektedir.

Azra Kohen, İstanbul Üniversitesi Radyo Televizyon ve Sinema Bölümünde okurken yönetmen Halit Refiğ’e asistanlık yapmış.

İyi derecede İngilizce ve İtalyanca bilen Azra Kohen, 2001 yılında Sadok Kohen ile evlendi. 2009 yılında bir oğlu oldu.

İlk kitabı “Fi” Goa Basım Yayın tarafından 2013 yılında Akilah yazar ismi ile çıkardı. 2014 yılında “Çi” ve 2015 yılında “Pi” adlı kitaplarını Azra Kohen adı ile çıkarmıştır.

Azra Kohen, bir röportajında kitaplarının adlarının ne anlama geldiğini şöyle açıkladı: “Esas anlamları başka olabilir ama benim için ilk romanın adı olan ‘Fi’ kelimesi, ateş, ihtiras, güzellik anlamına geliyor. İkinci roman ‘Çi’, suyun buz hali, yaşam enerjisi… Son yayınlanan ‘Pi’nin anlamıysa topraktan başını uzatan filiz, yani hayat… Bu kitapları ‘çatlama cesareti gösteren bütün tohumlara’ ithaf ettim” cevabını verdi.

2017 yılında yapımını Ay Yapım’ın üstlendiği, yazar Azra Kohen’in "Fi Çi Pi" adlı kitap dizisinden Tv.dizisine uyarlanarak çevrimiçi dizi platformu olan Puhu TV üzerinden yayınlanan "Fİ" dizinin başrollerinde Serenay Sarıkaya, Ozan Güven, Mehmet Günsür, Berrak Tüzünataç, ve Büşra Develi rol aldı. Diğer rollerde ise Ayşenur Çetin, Tülay Günal, Osman Sonant, Özge Özpirinçci, Saadet Aksoy, Emir Benderlioğlu, Defne Kayalar oynamıştır.

Ödülleri :
2018 - Elele Avon Yılın Yazarı Ödülü

Kitapları :
2013 - Fi
2014 - Çi
2015 - Pi
2016 - Aeden & Bir Dünya Hikayesi
2019 - Gör Beni-İki Devrin Hikayesi


Kaynak:Biyografi.info

Azra Kohen için yapılan aramalar

Azra Kohen, Azra Kohen biyografi, Azra Kohen hayatı, Azra Kohen özgeçmişi, Azra Kohen hakkında, Azra Kohen doğum yeri, Azra Kohen fotoğraf, Azra Kohen video, Azra Kohen resim, Azra Kohen kimdir?, Azra Kohen kaç yaşında?, Azra Kohen nereli, Azra Kohen memleketi