FB TW PIN NWS
BioRank 2924

Çiğdem Selışık Onat

Doğum tarihi : 14.Mayıs.1939
Çiğdem Selışık Onat kaç yaşında : 85
Kilo & Boy :
Burcu : Boğa
Çiğdem Selışık Onat doğum yeri : Ankara

Çiğdem Selışık Onat Biyografisi

Çiğdem Selışık Onat, 14 Mayıs 1939 tarihinde Ankara’da doğmuştur. Egitimini Robert Kolej’de tamamladıktan sonra, bir süre İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi’ne devam etti. Yükseköğrenimi sırasında Genç Oyuncular’ın kurucu grubunda yer alıp, çeşitli oyunlarda rol aldı. Bu 13 kişilik bir ekipti. Grubun içinde Genco Erkal, Çetin İpekkaya, Ergun Köknar, Mehmet Akan, Atilla Alpöge, Ani İpekkaya, Esen Kolgu gibi isimler vardı.
Çiğdem Selışık Onat, Robert Koleji’nden mezun olduktan sonra profesyonel kariyerine Yıldız Kenter’in daveti üzerine Kent Oyuncuları’nda başladı. Daha sonra Ankara’da Devlet Tiyatrosu’na girdi. ‘Vanya Dayı’ oyununda Sonya’yı, ‘Rüya Oyunu’nda Indra’nın kızını, ‘Onikinci Gece’de ise Viola’yı, ‘Julius Ceasar’da Portia’yı, ‘Andorra’da ise Barblin’i oynadı.

1965 yılında ailesiyle beraber Stazburg, Fransa’ya taşındı. Fransa’da Conservatoire de le Centre de l’Est’de yönetmenlik derslerine devam etti. 1971 yılında Amerika’ya taşındı. Yüksek lisansını University of North Carolina at Chapel Hill’de tiyatro üzerine tamamladı. Aynı üniversitede karşılaştırma drama çalışmaları üzerine doktora programına devam etti. 2004’e kadar UNCSA’da çalıştıktan sonra New York’a geçti. New York’da NYU, ‘Tisch School of Arts’da eğitmen ve yönetici olarak yer aldı. 2011’de Türkiye’ye dönene kadar kariyeri bir eğitmen, oyuncu ve yönetmen olarak devam etti.

Çiğdem Selışık Onat, meslek hayatı boyunca Amerika’da başta Lincoln Center ve New York Üniversitesi Tisch Tiyatro Bölümü bünyesinde çeşitli oyunlarda yönetmen ve oyuncu olarak yer aldı. aynı zamanda ‘Caroline Playmakers’, ‘Actor’s Company’, ‘Lincoln Center’, ‘George Street Playhouse’ ve ‘Huntington Theatre’da başrollerde yer aldı. Yer aldığı oyunlardan ikisi, Arthur Lawrance tarafından yazılan ‘Attacks on the Heart’ ve Sinan Ünel’in eseri olan ‘Cry of the Reed’ kendisi için yazıldı.

‘Theatre World’ ödülünü kazandı ve Arthur Laurance’ın eseri ’Time of the Cuckoo’ ile ‘Drama Desk Awards’ta ‘En İyi Yardımcı Oyuncu Ödülü’ne aday oldu. NYC’de aynı zamanda ‘En İyi Öğretmen’ ödülünü kazandı ve aynı üniversiteden Fahri Profesör ünvanı aldı.

Türkiye’de İstanbul Şehir Tiyatroları’nda yönetmen olarak çalıştı. Lincoln Center’de sahnelenen The Time of Cuckoo oyunundaki Signora Fiorina rolü ile Amerika’daki Drama Desk ödüllerinin Dünya Tiyatro Ödülü’nü kazandı. Yaklaşık kırk senelik eğitimcilik hayatı boyunca North Carolina School of Arts’ da çeşitli tiyatro ve oyunculuk, New York Üniversitesi Tisch School of Arts’ da yüksek lisans oyunculuk dersleri verdi.

Türkiye’ye döndükten sonra yaklaşık 4 sene boyunca Koç Üniversitesi’nde Oyunculuk ve Drama dersleri veren Çiğdem Selışık Onat, 2015’te “Çırak”filmindeki performansıyla 52. Uluslararası Antalya Film Festivali ve 27. Ankara Uluslararası Film Festivalinde “En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu“ ödüllerini kazandı.

2017 yılının Mart ayında vizyona giren Ferzan Özpetek’in filmi "İstanbul Kırmızısı"nda rol alan Çiğdem Selışık Onat, son olarak ise 2017 yılında Yavuz Turgul’un “Yol Ayrımı” filmiyle izleyiciyle buluştu

Ödülleri :
2015 - 52. Uluslararası Altın Portakal Film Festivali - En iyi yardımcı kadın oyuncu (Çırak)
2016 - 27. Ankara Film Festivali - En iyi yardımcı kadın oyuncu (Çırak)

Tiyatro Oyunları :
2014 - Derme Çatma Hamlet (Yönetmen)

Filmleri ve Dizileri
Oyuncu :
2019 - Çiçero (Sinema Filmi)
2017 - Ufak Tefek Cinayetler (Tomris) (TV Dizisi)
2017 - Yol Ayrımı (Firdevs)(Sinema Filmi)
2016 - İstanbul Kırmızısı (Süreyya) (Sinema Filmi)
2015 - Çırak (Makbule Hanım) (Sinema Filmi)


Kaynak:Biyografi.info

Çiğdem Selışık Onat filmleri

Tüm Çiğdem Selışık Onat filmleri

Çiğdem Selışık Onat için yapılan aramalar

Çiğdem Selışık Onat, Çiğdem Selışık Onat biyografi, Çiğdem Selışık Onat hayatı, Çiğdem Selışık Onat özgeçmişi, Çiğdem Selışık Onat hakkında, Çiğdem Selışık Onat doğum yeri, Çiğdem Selışık Onat fotoğraf, Çiğdem Selışık Onat video, Çiğdem Selışık Onat resim, Çiğdem Selışık Onat kimdir?, Çiğdem Selışık Onat kaç yaşında?, Çiğdem Selışık Onat nereli, Çiğdem Selışık Onat memleketi