FB TW PIN NWS
BioRank 6497

Prof.Dr.Mehmet Doğanay

Doğum tarihi : ??.??.1953
Mehmet Doğanay kaç yaşında : 71
Kilo & Boy :
Burcu :
Meslek : Doktor
Mehmet Doğanay doğum yeri : Üçkapılı Köyü, Niğde

Mehmet Doğanay Biyografisi

Prof. Dr. Mehmet Doğanay, Sağlık Bakanlığı Koronavirüs Bilim Kurulu Üyesidir.

Mehmet Doğanay, 1953 yılında Niğde'nin Üçkapılı Köyü'nde doğmuştur. 1975 yılında Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesinden mezun oldu. 1975 yılında aynı üniversitenin Enfeksiyon Hastalıkları Kliniğinde ihtisasa başlayarak Mart 1979 tarihinde Enfeksiyon Hastalıkları ve Bakteriyoloji Uzmanı oldu.

Mehmet Doğanay, askerlik görevini Erzurum'da Mareşal Çakmak Asker Hastanesinde yaptı.

Ocak 1982 yılında Sivas, Cumhuriyet Üniversitesi Tıp Fakültesinde Enfeksiyon Hastalıkları Kliniğini açtı. Cumhuriyet Üniversitesi Tıp Fakültesi Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalının Kurucu Öğretim üyesi olarak Eylül 1981 - Eylül 1988 tarihleri arasında görev yaptı.

Mehmet Doğanay, Eylül 1988 tarihinde Kayseri, Erciyes Üniversitesi Tıp Fakültesi İç Hastalıkları Kliniğinde Enfeksiyon Hastalıkları Kliniğinin Kurucu Öğretim Üyesi olarak göreve başladı. Enfeksiyon Hastalıkları Kliniği 1993 yılında ayrı bir ana bilim dalı haline geldi ve burada ilk ana bilim dalı başkanı olarak göreve başladı. Ana bilim dalı başkanlığı görevini Mart 2008 tarihine kadar sürdürdü. Mart 2008 tarihten itibaren aynı ana bilim dalında öğretim üyesi olarak görevini sürdürmektedir.

Ulusal tıp dergilerinde yayınlanmış 82 makale, uluslararası dergilerde ve İngilizce yayınlanmış 63 makale, 37 kitap bölümü, ulusal ve uluslararası toplantılarda sunulan 50'nin üzerinde bildirisi mevcuttur.

Prof. Dr. Mehmet Doğanay, 10 Ocak 2020’de Sağlık Bakanı Fahrettin Koca tarafından oluşturulan Sağlık Bakanlığı Koronavirüs Bilim Kurulu Üyesidir.

2019 Aralık ayında Çin'de nükseden koronavirüs (Kovid-19) ile birlikte Dünya Sağlık Örgütü böyle bir pandemik hastalığın varlığını ortaya koydu. Daha sonra ise Sağlık Bakanlığı doğru kararlar verebilmek için öğretim üyelerinden oluşan bilim kurulu kurma kararı aldı.

Koronavirüs Bilim Kurulu'nda yer alan bazı isimler şu şekilde:
Prof. Dr. Ateş Kara,
Prof. Dr. Tevfik Özlü,
Prof. Dr. Alpay Azap,
Prof. Dr. Canan Ağalar,
Prof. Dr. Recep Öztürk
Prof. Dr. İlyas Dökmetaş


Kaynak:Biyografi.info

Mehmet Doğanay için yapılan aramalar

Mehmet Doğanay, Mehmet Doğanay biyografi, Mehmet Doğanay hayatı, Mehmet Doğanay özgeçmişi, Mehmet Doğanay hakkında, Mehmet Doğanay doğum yeri, Mehmet Doğanay fotoğraf, Mehmet Doğanay video, Mehmet Doğanay resim, Mehmet Doğanay kimdir?, Mehmet Doğanay kaç yaşında?, Mehmet Doğanay nereli, Mehmet Doğanay memleketi