FB TW PIN NWS
BioRank 8165

Prof.Dr.Figen Çizmeci Şenel

Doğum tarihi : ??.??.1971
Figen Çizmeci Şenel kaç yaşında : 53
Kilo & Boy :
Burcu :
Meslek : Doktor
Figen Çizmeci Şenel doğum yeri : Denizli

Figen Çizmeci Şenel Biyografisi

Prof. Dr. Figen Çizmeci Şenel, Sağlık Bakanlığı Koronavirüs Bilim Kurulu Üyesidir. Figen Çizmeci Şenel, Türkiye Sağlık Enstitüleri Başkanlığı (TÜSEB) bünyesinde yer alan Türkiye Sağlık Hizmetleri Kalite ve Akreditasyon Enstitüsü (TÜSKA) Başkanıdır.

Figen Çizmeci Şenel, 1971 yılında Denizli’de doğmuştur. 1988 yılında başladığı Ankara Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi’nden 1994 yılında mezun oldu ve 2001 yılında aynı üniversitenin Ağız, Diş ve Çene Cerrahisi Anabilim dalında doktora eğitimini tamamladı.

Figen Çizmeci Şenel, 2001 - 2002 yılları arasında Amerika Birleşik Devletleri, Washington Hospital Center, Oral ve Maksillofasiyal Cerrahi Departmanında research fellow olarak çalıştı. Aynı yıl, Amerika Birleşik Devletleri, National Institute of Health ‘ te “Introduction to the Principles and Practice of Clinical Research, Certificate Programme,” sertifika programını tamamladı.

2008 yılında doçent ünvanını alan Figen Çizmeci Şenel, Trabzon'da Karadeniz Teknik Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi’nde doçent kadrosuna atandı.

2009 yılında Amerika Birleşik Devletleri, Washington Hospital Center, Oral ve Maksillofasiyal Cerrahi Departmanında ve 2013 yılında 3 ay Amerika Birleşik Devletleri, National Institute of Health National Institute of Dental and Craniofacial Research’ te rotationel attending olarak çalıştı.

2013 yılında Trabzon'da Karadeniz Teknik Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi’nde profesör kadrosuna atandı.

2016 - 2017 yılları arasında Amerika Birleşik Devletleri, National Institute of Health, National Institute of Dental and Craniofacial Research’ te bölümünde araştırmacı olarak projelerde görev aldı. Bu esnada branşı ile ilgili çalışmalarına ek olarak, bilimsel araştırmalar, projeler ve kalite iyileştirme konularında; bilgi güvenliği farkındalığı (NIH security program, using IT resources, information management, local and remote access, internet safety, physical security and back-up), temel bilgi sistemi güvenlik yetkilendirmesi (Basic information system security authorisation- ISSA), gizlilik bilinci (Privacy Awareness), kayıt, doküman ve risk yönetimi (records lifecycle, electronic massages, federal records, risk management, work station basics), sistem yönetimi (system administration), çalışan ve hastalarda temel haklar ve ayırımcılık (discrimination and harassment and No FEAR Act), güvenli çalışma (Laboratuary safety training) ve etik konularında eğitim programlarını tamamlamıştır.

Prof. Dr. Figen Çizmeci Şenel, Mart 2018 ayında Türkiye Sağlık Enstitüleri Başkanlığı, Türkiye Sağlık Hizmetleri Kalite ve Akreditasyon Enstitüsü Başkanlığı’na atanmış ve halen bu görevini sürdürmektedir.

Ağız ve Çene- Yüz Cerrahisi Derneği Yönetim Kurulu Üyeliği ve American Institute of Implant Dentistry Türkiye Direktörlüğü görevini yürütmektedir. Ulusal ve uluslararası düzeyde 100’den fazla yayını, kongre bildirisi ve 1 adet kitap çeviri editörlüğü bulunmaktadır.

2019 yılından itibaren Yükseköğretim Kalite Kurulu Üyesi olarak görev yapmaktadır.

Figen Çizmeci Şenel, evli ve bir çocuk annesidir.

Prof. Dr. Figen Çizmeci Şenel, 10 Ocak 2020’de oluşturulan Sağlık Bakanlığı Koronavirüs Bilim Kurulu Üyeliğine diş hekimlerini temsil etmek üzere 25 Mart 2020 tarihinde Sağlık Bakanlığınca görevlendirilmiştir.

2019 Aralık ayında Çin'de nükseden koronavirüs (Kovid-19) ile birlikte Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) böyle bir pandemik hastalığın varlığını ortaya koydu. Daha sonra ise Sağlık Bakanlığı doğru kararlar verebilmek için öğretim üyelerinden oluşan bilim kurulu kurma kararı aldı. Sağlık Bakanlığı, yeni tip koronavirüs salgını (kovid-19) ile mücadelesini, Bilim Kurulunun tavsiyeleri doğrultusunda sürdürüyor.

Koronavirüs Bilim Kurulu'nda yer alan bazı isimler şu şekilde:
Prof. Dr. Ateş Kara,
Prof. Dr. Tevfik Özlü,
Prof. Dr. Alpay Azap,
Prof. Dr. Canan Ağalar,
Prof. Dr. Recep Öztürk
Prof. Dr. İlyas Dökmetaş


Kaynak:Biyografi.info

Figen Çizmeci Şenel için yapılan aramalar

Figen Çizmeci Şenel, Figen Çizmeci Şenel biyografi, Figen Çizmeci Şenel hayatı, Figen Çizmeci Şenel özgeçmişi, Figen Çizmeci Şenel hakkında, Figen Çizmeci Şenel doğum yeri, Figen Çizmeci Şenel fotoğraf, Figen Çizmeci Şenel video, Figen Çizmeci Şenel resim, Figen Çizmeci Şenel kimdir?, Figen Çizmeci Şenel kaç yaşında?, Figen Çizmeci Şenel nereli, Figen Çizmeci Şenel memleketi